Zdolność kredytowa - na czym polega?

Zdolność kredytowaZdolność kredytowa - Czym jest, na czym polega? Wzięcie kredytu w banku nie jest tak wbrew pozorom łatwe, proste i przyjemne jak obiecują nam krzykliwe reklamy w telewizji czy na ulotkach wciskanych w rękę na ulicach.

By zadłużyć się na znaczną kwotę, na przykład w celu kupna samochodu czy większego mieszkania, trzeba najpierw przejść przez szereg dokładnych i bardzo dociekliwych badań banku, który musi mieć potwierdzenie że udzielając kredytu, może być pewien terminowej spłaty rat. Jest to tzw. zdolność kredytowa.

Decydując się na kredyt, bank w którym podejmowane są starania o jego przyznanie, rozpoczyna badania m. in. regularności i wysokości dochodów, bierze również pod uwagę wiek, zawód, płeć, stan cywilny, wykształcenie.

Zdolność kredytowa - czynniki mające wpływ

Przygląda się również domowemu budżetowi - ogólnym wydatkom na czynsz, jedzenie, ubrania, czy ewentualnym ratom innych zadłużeń, wysokość alimentów jeżeli powód je płaci. Jak widać, zanim bank udzieli kredytu, musi prześwietlić większość ważnych wydatków i życie swojego klienta, by móc stwierdzić jaka kwota kredytu byłaby najbardziej korzystna dla jego portfela, oraz wyliczyć jaką kwotę miesięcznie mógłby on spłacać bez uszczerbku na domowych wydatkach.

Aby bank mógł podjąć takie badania i wyliczenia, trzeba mu dostarczyć odpowiednich dokumentów. Ale to nie koniec - sprawdza się również historię kredytową. Sięgając po dane w Biurze Informacji Kredytowej może stwierdzić czy klient w przeszłości sumiennie i na czas wywiązywał się z umowy i spłacał raty. W zależności od wysokości kwoty o którą powód się stara, ocenia się zdolność kredytową.

Przykładowo, osobom których miesięczny dochód to 1200 zł, ciężko będzie otrzymać kredyt w wysokości 200 000 tys. (np. na mieszkanie) , gdyż nie są oni w stanie łożyć miesięcznie na spłatę zadłużenia. Wiele również zależy od okresu spłaty, wysokości oprocentowania, wybranego sposobu spłacania (raty równe lub malejące). Istnieje możliwość, że po ocenieniu zdolności kredytowej będzie możliwość zadłużenia się na daną kwotę, ale tylko wtedy gdy rozłoży się spłatę na odpowiednio długi okres.

Sprawdzenie zdolności kredytowej we własnym zakresie

Istnieje możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej we własnym zakresie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową zagadnienie "kalkulator zdolności kredytowej". Przygotowane tam pytania są tak skonstruowane, by odpowiadając, wyłowić informacje potrzebne do obliczenia wyniku. Warto również zastanowić się nad ewentualnymi wyjściami w sytuacji gdy dotknie nas jakaś nieprzewidziana i kłopotliwa finansowo sytuacja, np. utrata zdrowia, pracy, lub obniżenie pensji - czy w momencie pojawienia się takiego problemu będziemy w stanie utrzymać się i nadal spłacać należność bankowi.

Komentarze