Zachowek - co warto o nim wiedzieć?

ZachowekNajbliższej rodzinie prawie zawsze należy się coś po zmarłej osobie, nawet jeżeli nie zostanie ona wspomniana w testamencie. Takie zabezpieczenie interesu krewnych nazywa się zachowkiem i jest parę rzeczy, które warto o nim wiedzieć. Jakie? Przedstawione zostały poniżej.

Zachowek tylko dla rodziny

Do otrzymania go upoważnieni są tylko i wyłącznie najbliżsi krewni zmarłej osoby. Mogą to być zatem jej dzieci a w przypadku kiedy one również nie żyją - wnuki, prawnuki itd. Zachowek przysługuje także małżonkowi albo małżonce zmarłego. W szczególnych wypadkach mogą się o niego ubiegać też rodzice, ale nie w momencie kiedy osoba, która umarła pozostawiła po sobie innych, bliskich krewnych, np. właśnie potomków.

Komu nie przysługuje?

Bez podania wyraźnego powodu można wykluczyć z testamentu jedynie rodzeństwo oraz ich potomstwo. W przypadku gdy zmarły nie pozostawił po sobie dzieci, ale wydziedziczył brata bądź siostrę - nie dostaną oni zachowku. W ogóle wydziedziczenie skutkuje pozbawieniem prawa również do tej części majątku zmarłego. Także osoby, które zostaną uznane przez sąd za niegodne dziedziczenia bądź same będą chciały się go zrzec nie dostaną po nieboszczyku niczego. Osobą, która nie otrzyma niczego po zmarłym będzie też małżonek, z którym przebywał on w separacji albo wobec którego został złożony przed śmiercią uzasadniony pozew o rozwód z orzeczeniem o winie.

Czym właściwie jest zachowek?

O przyznanie go może wystąpić każda osoba, która nie otrzymała części spadku, która jej się należała. To znaczy nie została uwzględniona w testamencie ani nie była adresatem darowizny wchodzącej w skład spadku, ale zapisanej jeszcze za życia zmarłego. Jest to zabezpieczenie również dla osób, które pomimo uprawnienia, nie uzyskały należnego im spadku. W takiej sytuacji mogą się one ubiegać o zapłatę uzupełnienia, jednak tylko w formie pieniężnej. Nie może wystąpić sytuacja, w której osoba starająca się o zachowek żąda jakiejkolwiek rzeczy wchodzącej w spadek. Może on być bowiem przyznany jedynie w formie określonej sumy pieniędzy.

Jak dowiedzieć się więcej?

Warto pamiętać o tym, że zawsze powinniśmy mieć pewne i sprawdzone źródło informacji. Najlepiej zatem jest udać się do prawnika, który pomoże zrozumieć nam zasady przyznawania zachowku oraz wytłumaczy komu on przysługuje. Podczas pobytu w kancelarii możemy znaleźć bowiem odpowiedź na wiele ważnych pytań i zrozumieć w pełni jego istotę oraz zasady. Jeśli chcemy się dowiedzieć w jaki sposób skutecznie możemy pozbawić krewnych tej części spadku jeszcze za życia to także warto odwiedzić prawnika.

Zachowek to część spadku, o którą czasami warto zawalczyć. Nierzadko może być on szansą na rekompensatę dla tych, którzy czują się potraktowani niesprawiedliwie przez zmarłego i chcą odzyskać chociaż odrobinę tego, co im się powinno należeć. Nie zawsze jednak uzyskanie zachowku jest proste, czasami trzeba się postarać o niego dłużej a niektórzy są wykluczeni nawet z jego części. Zawsze jednak warto pamiętać o tym, żeby odwiedzić prawnika, który udzieli nam porady i pomoże ze sprawą. Wtedy nasze szanse na otrzymanie pieniędzy z pewnością wzrosną.

Więcej na: kancelariaea.pl/uslugi.

Komentarze