Wynajem busa - ile kosztuje wynajęcie busa dla 9 osób, a ile dla 20?

Wynajem busaNajczęściej busy 9-20 osobowe wynajmowane są przy okazji obsługi wesel, małych wycieczek lub imprez w gronie znajomych.

Przykładami takich sytuacji są wieczory kawalerskie bądź panieńskie, albo wspólny wyjazd na weekend czy krótkie wczasy.


Kiedy wynajem jest najtańszy?

Zdarza się, że ten sam bus wynajmowany w tej samej firmie przez rodzinę A, na okoliczność wesela, będzie tańszy, niż kiedy wynajmie go z tej samej okazji rodzina B. Wpływ na ten fakt ma sezonowość. W okresie, kiedy jest większe zapotrzebowanie na wynajmowane pojazdy, cena ich wynajmu oczywiście wzrasta, ponieważ jak w przypadku każdego innego rynku, rządzi tutaj popyt i podaż. Jednak to rynek bezpośrednio związany z transportem.

Jak więc określić sezonowość, skoro transport działa w dużym natężeniu co dnia? Większego popytu, co za tym idzie wyższych cen możemy spodziewać się na przykład w okresach ferii w roku szkolnym, przy okazji wszelkich "długich weekendów" i naturalnie w okresie wakacji. Nie bez znaczenia jest też rezerwowanie pojazdu na dany termin z wyprzedzeniem.

Często zdarza się, że owszem, możemy wynająć busa w ciągu tego samego dnia, kiedy znajdziemy ofertę, jednak może się to wiązać ze zwiększonymi kosztami jego wynajmu, bądź koniecznością zwrotu w narzuconym terminie, czasem także umytego i wysprzątanego na nasz koszt, jeszcze przed oddaniem. Wynajem zatem warto zaplanować z wyprzedzeniem.

Z kierowcą, czy bez?

To jedno z najczęściej zadawanych przez nas pytań. Co lepsze, co wolimy? Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych preferencji, ale też wszystko będzie mieć znaczenie dla ceny wynajmu, a także sposobu poszukiwań.

Pojazdu z kierowcą będziemy bowiem szukać w firmach przewozowych, a pojazdu, który zamierzamy prowadzić sami, w wypożyczalniach. Już ta pierwsza decyzja będzie miała znaczenie, dla rzeczywistej pojemności wynajętego busa. Bus 9-cio osobowy, faktycznie będzie 9-cio osobowym, jeżeli go wypożyczymy.

Jeżeli wynajmiemy go wraz z kierowcą, dla naszej wycieczki pozostaje jedynie 8 miejsc do dyspozycji. Natomiast bus dla 20 osób, jeżeli mamy w swoim gronie kierowcę z odpowiednim do jego prowadzenia prawem jazdy, stanie się busem dla 21 osób (pod warunkiem, że uda nam się znaleźć firmę, która wynajmuje takie pojazdy bez kierowcy), a 20 miejsc mamy do dyspozycji wynajmując go wraz z kierowcą.

Wynajęcie busa z kierowcą wiąże się też ze wzrostem kosztów podróży, ponieważ kosztem jaki poniesiemy poza podstawowym kosztem wynajmu za dobę i pokonanym dystansem, jest oczywiście koszt utrzymania kierowcy, jego dziennej diety i noclegu, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Wynajęcie pojazdu bez kierowcy bywa utrudnieniem ze względu na to, że w gronie wycieczkowiczów musimy znaleźć osobę z odpowiednimi uprawnieniami, gotową do wykonania pracy kierowcy, dla reszty grupy.

Co wpływa na koszt wynajmu?

Wynajem busa, kiedy mamy w swoim gronie kierowcę, poza opłaceniem każdej doby wynajmu i zużytego paliwa, wiąże się też z zapłaceniem kaucji za wynajem. Kaucja jest oczywiście zwrotna pod warunkiem, że pojazd zostaje zwrócony zgodnie z postanowieniami umowy podpisanej przy wynajmie.

Podstawowymi zaś warunkami takich umów są najczęściej: poziom paliwa zgodny z poziomem paliwa, z którym pojazd otrzymaliśmy, zwrócenie pojazdu w stanie nie gorszym niż w momencie jego otrzymania, często choć nie zawsze, zwrócenie pojazdu umytego z zewnątrz i sprzątniętego w środku. Decyzja o tym, czy chcemy dodatkowo wykupić ubezpieczenie na wypadek szkody drogowej, której wina leży po stronie osób wynajmujących.

W przypadku wynajęcia pojazdu z własnym kierowcą należy również zwrócić uwagę na dzienne limity kilometrów i wyjazdy za granicę. Aby zoptymalizować koszt wynajmu z własnym kierowcą należy wziąć pod uwagę plan naszej podróży i wtedy wybrać najbardziej opłacalną wersję. Czy wystarczy nam podstawowy dzienny limit kilometrów czy za niewielką dopłatą chcemy go zwiększyć, a może najkorzystniejsze okaże się opłacenie zniesienia tego limitu.

Czy będziemy wyjeżdżać za granicę? W przypadku większości wypożyczalni duże znaczenie ma zgłoszenie, w momencie wynajmu tego, że pojazd będzie prowadzony poza granicami kraju. Zwykle wiąże się to z niewielką opłatą za wyjazd z kraju jednak, jeżeli o tym zapomnimy, kara za nie zgłoszony uprzednio wyjazd wynikająca z umowy może okazać się bardzo wysoka.

Jeżeli wynajmujemy busa z kierowcą, cenę kształtuje koszt dobowego wynajmu pojazdu, koszt opłacenia kierowcy, jego wyżywienia i noclegów, bądź koszt kierowców, jeżeli chcemy pokonywać bardzo długie trasy jednym cięgiem, a także stawka kilometrowa jaką stosuje dana firma przewozowa.

Przykładowy koszt wynajmu

Wyobraźmy sobie sytuację a) w gronie 18 osób chcemy wybrać się na weekend z Warszawy do Wrocławia (wyjazd w piątek, powrót w niedzielę).

W przypadku wynajmu busa 9-cio osobowego z kierowcą, przykładowy koszt to: 4x (przejazd tam i z powrotem, czyli 2x przejazd 2 busów) 650 zł (przykładowy ryczałt dzienny za wynajem) + 360x1,95 zł (kilometry x przykładowa stawka kilometrowa) = 3302 zł. Cena przykładowa, z założeniem, że na miejscu poruszamy we własnym zakresie.

W przypadku busa na 20 osób + kierowca, przykładowy koszt to: 2x (przejazd tam i z powrotem, wszyscy pasażerowie mieszczą się w jednym pojeździe) 800 zł (przykładowy ryczałt dzienny za wynajem) + 360x2,70 zł (kilometry x przykładowa stawka kilometrowa) = 2572 zł.

Jest to oczywiście przykładowy koszt wynajmu busów z kierowcą i może znacząco różnić się od ofert różnych firm. Służy on jedynie przybliżeniu różnic w wynajmie busa 9-cio i 20-sto osobowego dla hipotetycznego przykładu.

Co tyczy się całościowego kosztu wynajmu busów 9-cio osobowych bez kierowcy, wszystko zależne jest od cen i warunków poszczególnych wypożyczalni, a także od cen paliw.

Przykładowa cena wynajmu busa 9-cio osobowego to około 250 do 400 zł za dobę w zależności od limitu kilometrów lub jego braku. Ten przykład nie uwzględnia kosztów związanych z wyjazdem za granicę.

Ceny zastosowane w przykładach pochodzą z losowo wybranych ofert dostępnych w Internecie.

Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu.

Komentarze