Wybór ubezpieczenia krok po kroku - oto najważniejsze kwestie

Wybór odpowiedniego ubezpieczeniaCena, zakres ubezpieczenia czy sposób zgłoszenia szkody - oto kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie komunikacyjne, turystyczne czy zdrowotne. Dowiedz się więcej na temat ważnych parametrów ubezpieczeń i sprawdź, jak wykupić polisę o optymalnym zakresie oraz w atrakcyjnej cenie.

Jaki zakres ubezpieczenia Cię interesuje?

Niezależnie od rodzaju wybieranego ubezpieczenia, to właśnie jego zakres będzie kluczowy. Ubezpieczenie ma ochronić Ciebie oraz Twoją rodzinę na wypadek różnych nieprzewidzianych wydarzeń, w wyniku których poniesiesz szkodę: majątkową bądź niemajątkową. Szkodą może być np. utrata zdrowia lub życia, zniszczenie mieszkania na skutek pożaru, czy też kradzież auta. W zamian za regularne opłacanie składki ubezpieczeniowej możesz liczyć na wypłatę ustalonego świadczenia, jeśli dojdzie do wydarzenia ujętego w zakresie ubezpieczenia. Dlatego właśnie tak istotne jest, co się w nim znajdzie.

Cena ubezpieczenia jest uzależniona w dużej mierze od jego zakresu - im więcej wydarzeń on obejmuje, tym wyższą składkę musisz płacić. Warto więc zachować równowagę i wybrać ubezpieczenie dopasowane do konkretnego trybu życia, a jednocześnie nie nadwerężające domowego budżetu.

W precyzyjnym porównaniu ze sobą wielu ofert oraz szybkim wyliczeniu składki pomogą Ci profesjonalne porównywarki ubezpieczeń jak np. kioskpolis. Korzystając z takich praktycznych narzędzi, możesz przeglądać zestawione ze sobą w czytelny sposób oferty, co z pewnością ułatwi dokonanie rozsądnego wyboru.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia

Czym są wyłączenia odpowiedzialności?

Jeśli skłaniasz się już ku konkretnej ofercie, nie zapomnij o sprawdzeniu tzw. wyłączeń. Są to ściśle określone przypadki, w których wypłata świadczenia nie będzie możliwa, chociaż dojdzie do wydarzenia ujętego w zakresie ubezpieczenia.

Mowa tu o takich sytuacjach jak np. prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub bez uprawnień, samobójstwo czy rażące zaniedbanie, które doprowadziło do powstania szkody. Warto sprawdzić dokładną treść wyłączeń, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Przy ubezpieczeniu OC najważniejsza jest cena

Jeżeli planujesz zakup ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, Twoje zadanie jest znacznie uproszczone. Ponieważ to ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe, jego zakres jest regulowany prawnie i zawsze taki sam. Wystarczy więc, jeśli skupisz się jedynie na porównaniu cen u poszczególnych ubezpieczycieli.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia

Jak możesz zgłosić szkodę?

Szukając dobrego ubezpieczenia, sprawdź, w jaki sposób możesz zgłosić szkodę - wybierz metodę, która wydaje Ci się szybka i wygodna. Obecnie większość firm ubezpieczeniowych oferuje szeroki wybór metod zgłaszania szkody; od zgłoszenia pisemnego i telefonicznego, aż do wypełnienia formularza online.

Dla osób szukających ubezpieczenia komunikacyjnego ważną kwestią może być możliwość skorzystania z BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkody. System ten pozwala zgłosić szkodę bezpośrednio u firmy, gdzie mamy wykupione OC, a nie u ubezpieczyciela sprawcy kolizji czy wypadku - to komfortowe i szybkie rozwiązanie.

Komentarze