W czym pomoże doradca finansowy i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Doradca finansowyPoszukujesz kredytu hipotecznego? Odziedziczyłeś spadek, który chciałbyś spieniężyć, a następnie pomnażać? Chcesz zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci i dlatego rozglądasz się za dobrym ubezpieczeniem? W każdej z wymienionych sytuacji pomoże Ci doradca finansowy.

Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to specjalista doskonale zorientowany w rynku finansowym – ofertach banków i innych instytucji finansowych. Jego głównym zadaniem jest pomoc klientom (osobom fizycznym, przedsiębiorcom) w doborze optymalnych dla nich produktów finansowych. Być może również Tobie doradca finansowy kojarzy się przede wszystkim z kredytami hipotecznymi. W rzeczywistości obszar działania tego specjalisty jest znacznie szerszy - jego zadaniem jest kompleksowa pomoc i czuwanie nad finansami klienta.

Dobry doradca finansowy służy profesjonalną radą zarówno klientowi poszukującemu atrakcyjnego dla siebie źródła finansowania, jak i tym osobom, które chcą skoncentrować się na pomnażaniu posiadanych oszczędności, ale nie znają się na instrumentach inwestycyjnych. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, większość doradców finansowych specjalizuje się w konkretnej grupie produktów. Na rynku działają przy tym firmy oferujące klientom pomoc doradców wszystkich specjalności. Dla klientów oznacza to przede wszystkim wygodę - profesjonalne wsparcie można otrzymać w jednym miejscu.

Domowy budżet - ile i na co wydajesz?

Jeżeli nie prowadzisz domowego budżetu, możesz jedynie szacować, ile miesięcznie wydajesz na rachunki, ile na żywność, a ile kosztują Cię przyjemności. Tymczasem kluczem do zgromadzenia oszczędności jest umiejętne i racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Jeżeli chcesz odłożyć pieniądze, bo w planach masz kupno np. mieszkania, musisz wiedzieć, na jakich obszarach możesz najwięcej oszczędzić. To pierwszy moment, gdy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Aby pomóc Ci w uporządkowaniu domowego budżetu, doradca finansowy przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie sporządzi plan finansów osobistych. To dokument, który zawiera również rekomendacje – wskazówki, dzięki którym będziesz mógł osiągnąć założone cele. Od doradcy finansowego uzyskasz też wiedzę o narzędziach, które pozwolą Ci kontrolować wydatki. Stała współpraca z ekspertem pozwoli Ci zapanować nad domowym budżetem i jeszcze efektywniej rozporządzać środkami.

Kredyt hipoteczny - wszystkie formalności w jednym miejscu

W Polsce coraz więcej klientów indywidualnych korzysta z pomocy doradcy finansowego przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Powodem jest to, że procedura jego przyznawania jest dość skomplikowana. Podpisanie umowy kredytowej oznacza często związanie się z jednym bankiem nawet na kilkadziesiąt lat. Z tego względu wszelkie drobne różnice w wysokości oprocentowania czy prowizji mogą przełożyć się na setki złotych, które bank pobierze w poszczególnych ratach lub które pozostaną w kieszeni kredytobiorcy. Dużą zaletą usług doradcy finansowego jest też możliwość otrzymania pomocy w zakresie skompletowania wszystkich dokumentów niezbędnych do uruchomienia kredytu.

Już od kilku lat spłacasz kredyt hipoteczny? Również umów się na spotkanie z doradcą finansowym. Refinansując kredyt hipoteczny, możesz sporo zaoszczędzić. Oferty banków zmieniają się cyklicznie - bardzo możliwe, że będziesz mógł skorzystać z tańszego produktu. Jeżeli tak, doradca finansowy ponownie przeprowadzi Cię przez wszystkie formalności.

Gdy Twoim celem jest inwestowanie oszczędności

Doradcy finansowi pomagają również klientom zainteresowanym inwestowaniem. Jeżeli dotychczas korzystałeś wyłącznie z rachunków oszczędnościowych lub lokat bankowych i nie masz wiedzy na temat innych instrumentów inwestycyjnych (np. IKE, IKZE, zamkniętych i otwartych funduszy inwestycyjnych czy papierów wartościowych) specjalista pomoże Ci wybrać najlepsze produkty finansowe, uwzględniając przy tym wysokość Twoich oszczędności, perspektywę czasu (produkty krótko- i długoterminowe) i ryzyko, jakie jesteś w stanie ponieść. Od niego też uzyskasz niezbędne informacje na temat poszczególnych, interesujących Cię instrumentów inwestycyjnych.

Współpraca z ekspertem może być korzystna na każdym etapie inwestowania. Doradca zwróci uwagę na to, czego Ty możesz nie zauważyć. Dodatkowo zadba on, by Twój portfel inwestycyjny był zróżnicowany, dzięki czemu będziesz mógł zminimalizować ryzyko inwestycyjne.

Zanim zaczniesz współpracę z doradcą finansowym

Doradca finansowy powinien mieć przede wszystkim doświadczenie i być zorientowany w ofertach instytucji finansowych. Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy specjalisty, upewnij się, że wybrany przez Ciebie doradca może pochwalić się rekomendacjami od klientów - to najlepsza wizytówka każdego profesjonalisty. Choć wykształcenie jest drugoplanowe, atutem z pewnością będą certyfikaty, jakimi może pochwalić się doradca. Przykładowe certyfikaty to:

  • Certyfikat EFC (European Financial Consultant - Europejski Doradca Finansowy) wydawany przez EFFP,
  • Certyfikat EFA (European Financial Adviser - Europejski Doradca Finansowy) wydawany przez EFPA,
  • Certyfikat EFP (European Financial Planner - Planista Finansowy) wydawany przez EFFP i EFPA.

W rozmowach z doradcą finansowym niezbędna jest szczerość. Zaufanie powinno jednak być wzajemne – powinieneś wiedzieć, czy za oferowane Ci produkty doradca finansowy otrzyma prowizję. Ta wiedza pozwoli Ci kontrolować, czy ekspert, z którym nawiązałeś współpracę, rzeczywiście kieruje się przede wszystkim dobrem Twojego portfela.

Komentarze