Uczelnie wyższe: ekonomiczne i biznesowe coraz popularniejsze

Uczelnie wyższeCoraz częściej studenci wybierają uczelnie o konkretnym profilu - dotyczy to zwłaszcza uczelni o profilu ekonomicznym i biznesowym. Nie ma w tym niczego dziwnego, zwłaszcza jeśli uwzględnimy fakt, że pracodawcy niejednokrotnie przychylniej patrzą na CV absolwenta takiej uczelni. Warto też pamiętać, że studiowanie ekonomii czy finansów i rachunkowości na uczelni biznesowej zwiększa szansę na zdobycie potrzebnych kontaktów czy współpracę z ekspertami z branży.

Skąd trend na uczelnie biznesowe?

Przyczyn jest sporo. Pierwsza z nich została już wymieniona - abiturienci od lat chętnie wybierają kierunki ekonomiczne ze względu na optymistyczną perspektywę zawodową. Sektor bankowy wciąż potrzebuje nowych pracowników, należy także pamiętać o możliwości zatrudnienia w prywatnych firmach na stanowiskach analitycznych. Ponadto absolwent kierunku ekonomicznego może myśleć o karierze maklera, doradcy inwestycyjnego czy doradcy podatkowego. Druga przyczyna jest związana bezpośrednio z zaletą, jaką jest ukierunkowanie uczelni. To zwiększa szansę na praktyczny model nauczania i położenie nacisku na analizę case'ów, warsztaty z obsługi konkretnych programów czy zajęcia z osobami działającymi aktywnie w branży. Uczelnia biznesowa z założenia stawia zresztą na naukę praktycznych umiejętności, co pomaga studentom w szybszym znalezieniu zatrudnienia w szeroko rozumianym sektorze finansowym.

Kierunki o nachyleniu biznesowym

Na uczelni biznesowej mogą być prowadzone także studia, które łączą jeden obszar wiedzy (prawo, administrację czy nawet design) z wiedzą biznesową. Oznacza to, że student może w ten sposób zdobyć wiedzę nie tylko z interesującego go obszaru wiedzy, ale jednocześnie posiądzie umiejętności czysto biznesowe. To przydatne zwłaszcza dla osób, które planują otworzyć własną działalność gospodarczą - z jednej strony będą ekspertami w zakresie prawa czy psychologii, z drugiej - będą mogli wykorzystać wiedzę z zakresu ekonomii i mechanizmów działania rynku.

Co ciekawe, młode osoby coraz częściej wybierają naukę na prywatnych uczelniach, gdzie system i metody nauczania różnią się od tego, co oferują uczelnie publiczne. Przykładem może być zdobywająca coraz większą popularność Wyższa Szkoła Bankowa (więcej informacji na temat tej uczelni można znaleźć na stronie www.wsb.pl).

Ocena: 5.0

Komentarze