Ubezpieczenie OC samochodu dla młodego kierowcy - dlaczego tak drogo?

Ubezpieczenie OCMłodzi kierowcy nie mają lekko, gdy muszą ubezpieczyć swój pierwszy samochód. Składki polisy komunikacyjnej dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem, są zwykle wysokie i często przekraczają możliwości początkujących. Dlaczego młodzi ludzie płacą tak dużo, ubezpieczając swój samochód, i jakie kroki powinni podjąć, aby zmniejszyć koszt polisy?

Niedoświadczeni kierowcy są większym zagrożeniem na drogach

Doświadczenie świeżo upieczonych kierowców ogranicza się zazwyczaj do kilkudziesięciu godzin kursu praktycznego na prawo jazdy. Dla ubezpieczyciela to zdecydowanie za mało, aby w pełni poznać umiejętności swojego klienta i mu zaufać. Osoby niedoświadczone i mało obyte z regułami panującymi na drodze stwarzają większe zagrożenie i ryzyko stłuczki, dlatego ubezpieczenie OC samochodu w ich przypadku będzie droższe.

Rada: zanim zdecydujesz się na zakup swojego własnego samochodu, ustal z rodzicami, że będziesz korzystał z ich auta. Zgłoszony do ubezpieczyciela jako współwłaściciel pojazdu zyskujesz bezwypadkową historię i zdobywasz cenne doświadczenie. Zniżki krewnego pozwolą kupić polisę za rozsądne pieniądze, a po kilku latach będziesz mógł nabyć i ubezpieczyć swój własny samochód w dużo niższej cenie. Rodzice mogą Cię zgłosić także jako współwłaściciela przyczepki lub skutera – nawet zanim zdobędziesz prawo jazdy.

Brak bezszkodowej historii jazdy

Oczywistym jest, że początkujący kierowcy nie mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, bo sami zaczynają dopiero swoją przygodę za kółkiem. Informacje o liczbie wypadków spowodowanych przez klienta są jednymi z ważniejszych, jakie wpływają na koszt ubezpieczenia OC auta. Brak danych jest zatem częstą przyczyną zwyżek OC w przypadku polisy młodych osób.

Rada: tymczasem możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zdobędziesz cenne doświadczenie oraz zniżki na ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy, korzystając z Twojego pojazdu wspólnie z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Warto od początku budować swoją własną historię bezszkodowej jazdy. To zapunktuje w przyszłości niższą ceną polisy.

Model auta, którego nie lubią ubezpieczyciele

Młodzi ludzie coraz częściej są nastawieni na to, aby zabłysnąć w oczach znajomych i zabawić się, dlatego kupują sportowe samochody albo auta drogich marek, jeśli mają odpowiedni budżet, kredyt lub pomagają im finansowo rodzice. Tymczasem takie pojazdy, jak modele BMW, Mercedesa czy Audi nie są mile widziane w towarzystwach ubezpieczeniowych. Jeżdżą nimi zazwyczaj fani szybkiej i niebezpiecznej jazdy, która zwiększa ryzyko spowodowania wypadku.

Rada: jeśli kupisz szybkie, sportowe auto, musisz liczyć się ze zwyżkami na OC. Ubezpieczyciel oceni jazdę takim samochodem jako bardziej ryzykowną, dlatego zaproponuje wyższą składkę. Tymczasem Twój kolega, który jeździ Toyotą czy Fiatem, otrzyma bardziej atrakcyjną ofertę. Przemyśl zatem zakup innego modelu samochodu.

Ubezpieczenie OC

Zbyt duży silnik przyczyną zwyżek OC

Nie bez znaczenia jest wielkość silnika samochodu, który ma być przedmiotem ubezpieczenia. Jak wiadomo, im większa pojemność silnika, tym większa moc auta, która będzie kusiła przekraczaniem prędkości podczas jazdy. To stwarza większe ryzyko na drodze i generuje wyższe koszty związane z ubezpieczeniem pojazdu.

Rada: przemyśl zakup samochodu z mniejszym silnikiem. Dzięki temu będziesz jeździł bezpiecznie, a ubezpieczenie OC samochodu na pewno zmaleje.

Szukasz u niewłaściwego ubezpieczyciela

Wiele osób korzysta z ofert towarzystwa ubezpieczeniowego, które polecił im znajomy lub krewny. Nie oznacza to jednak, że otrzymasz równie atrakcyjną ofertę ubezpieczenia OC. Jak widzisz, wysokość składki zależy od wielu czynników, a młody wiek i brak doświadczenia, z którymi mierzą się wszyscy początkujący kierowcy, stanowią dodatkowe utrudnienie w uzyskaniu korzystnej cenowo polisy.

Rada: jeśli oferty ubezpieczycieli z polecenia nie spełniają Twoich oczekiwań i wykraczają poza Twoje możliwości finansowe, przemyśl ubezpieczenie samochodu w innym towarzystwie. Zupełnie nieznane w Twoim otoczeniu wcale nie znaczy gorsze. Być może znajdziesz takie, które ma oferty stworzone specjalnie dla młodych osób. Taki ubezpieczyciel na pewno lepiej zna Twoje potrzeby i przygotuje bardziej przystępną polisę.

Autor: www.ubsy.pl.