Ubezpieczenie OC młodego kierowcy

OC dla młodego kierowcyZakup pierwszego pojazdu jest wyjątkowym doświadczeniem dla każdego kierowcy, ale wiąże się również z kosztami. Poza zakupem samochodu i jego rejestracją pojawiają się także koszty jego ubezpieczenia, które w przypadku pojazdu zakupionego przez młodego kierowcę są niestety dosyć wysokie. Ile za OC musi zapłacić młody kierowca?

OC dla młodego kierowcy

W Polsce ubezpieczenie OC nie jest przypisane do danego kierowcy, tylko do danego pojazdu. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadacz tego pojazdu, jego doświadczenie, wiek i wiele innych czynników mają ogromny wpływ na cenę składki na OC. Niestety, ale w przypadku młodego kierowcy bardzo prawdopodobne jest, że ubezpieczenie będzie kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że zakres tej polisy jest zawsze dokładnie taki sam, zatem posiadacz pojazdu powinien szukać ubezpieczenia najtańszego - nie ma znaczenia, z jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego (TU) będzie korzystać. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych wszystkie zakłady ubezpieczeń muszą zapewnić taką samą ochronę ubezpieczeniową. Co jednak ma decydujący wpływ na to, że młody kierowca zapłaci wysoką cenę za ubezpieczenie OC? Tych czynników jest dosyć dużo, np:

  • jak długo posiadasz prawo jazdy? Jeśli dopiero co uzyskałeś uprawnienia do kierowania pojazdami, to niestety będzie to miało wpływ na cenę OC. Najczęściej zakłady ubezpieczeń naliczają zwyżkę dla kierowców, którzy mają prawo jazdy nie dłużej niż od dwóch do trzech lat.
  • zwyżka za wiek kierowcy - młodzi posiadacze pojazdów, najczęściej do 26 roku życia, muszą się liczyć ze zwyżką na OC. Nie jest to przypadkowe - po prostu w grupie wiekowej od 18 do 24 lat statystycznie jest najwięcej sprawców wypadków i kolizji. Wskaźnik liczby wypadków na 10 tysięcy osób jest w tej kategorii wiekowej zdecydowanie najwyższy - wynosi 17,5%. Dla porównania na drugiej pozycji pod tym względem znajduje się przedział wiekowy 25-29 lat, ale z wynikiem 9,8%. Według danych Głównej Komendy Policji młodzi kierowcy byli w 2018 roku sprawcami 5113 wypadków, w których zginęło 4286 osób. Zakłady ubezpieczeń muszą uwzględniać ten fakt przy wyliczeniu ceny OC.
  • stan cywilny - singiel zapłaci za OC więcej niż kierowca, który założył rodzinę, ma dzieci i głównie z nimi podróżuje. Po prostu - statystycznie taki kierowca jest sprawcą mniejszej liczby wypadków. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polacy żenią się w wieku 29 lat, a Polki wychodzą za mąż mając ok. 27 lat, zatem najczęściej młody kierowca musi się również liczyć ze zwyżką ze względu na stan cywilny.
  • zniżki na OC - za każdy rok, w którym z twojego OC nie zostanie wypłacone odszkodowanie, otrzymasz zniżkę na to ubezpieczenie. Najczęściej jest to 5-10% rocznie, zatem na maksymalne zniżki, wynoszące w większości przypadków 60-70%, musisz zapracować kilkuletnią bezszkodową jazdą. Oczywiście jako kierowca, który dopiero kupił pierwszy pojazd, nie posiadasz żadnych zniżek i to istotnie wpływa na cenę za OC.
  • zakup starszego samochodu - Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów, ale sporo kierowców nie może sobie na to pozwolić. Tym bardziej ma to miejsce w przypadku kierowców młodych, którzy najczęściej na początek kupują starsze pojazdy. Taki samochód to jednocześnie wyższe ryzyko awarii, które mogą doprowadzić do szkód w związku z ruchem auta, a tym samym - wiąże się to z wyższym kosztem ubezpieczenia OC.
  • parametry pojazdu - wiek to nie wszystko. Znaczenie mają również pojemność silnika, marka, czy model. Warto wybierać samochody z małym silnikiem. Na przykład różnica w cenie OC w przypadku pojemności 1.0 i 3.0 może wynosić nawet kilkaset złotych.

Ubezpieczenie OC dla młodych wysokim kosztem

Pierwsze ubezpieczenie OC pojazdu wykupione przez kierowcę będzie się wiązać z wysokimi kosztami, ale z czasem, o ile kierowca będzie jeździł bezszkodowo, powinno być ono coraz tańsze. Jeśli kiedykolwiek skorzystasz z odszkodowania z OC sprawcy, to pamiętaj, że jego wysokość może być zaniżona. W takich przypadkach warto skorzystać z usług firm takich jak Fundusz Odszkodowań, które zajmują się uzyskiwaniem dopłat do zaniżonych odszkodowań z ubezpieczenia.

Komentarze