Srebrne monety - upominek i inwestycja

Srebrna monetaMonety z cennych kruszców to propozycja nie tylko dla kolekcjonerów. Srebrne monety to piękna i trwała pamiątka, a także zyskująca na popularności inwestycja.

Monety bulionowe i kolekcjonerskie

Srebrne monety można podzielić na dwie główne kategorie: monety bulionowe oraz monety kolekcjonerskie lub okolicznościowe. Pierwsze są produkowane masowo, w milionach sztuk rocznie, i przeznaczone do inwestowania w srebro. Ich wartość zależy wyłącznie od zawartości czystego kruszcu i jego aktualnej ceny giełdowej. Z kolei monety kolekcjonerskie i okolicznościowe są wytwarzane w stosunkowo niewielkich nakładach, sięgających od kilku do kilkudziesięciu tysięcy sztuk, i mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską. Mogą również być formą inwestycji, ale o ich wartości decyduje szereg innych czynników poza masą metalu szlachetnego, takich jak tematyka i sposób wykonania oraz nakład i stan zachowania. Srebrne monety kolekcjonerskie będę więc nie tylko inwestycją, ale też wyjątkową pamiątką na długie lata. Są także ciekawym pomysłem na oryginalny prezent, który można dopasować do gustów i zainteresowań obdarowywanej osoby. Przedmioty wykonane z cennych metali, w tym monety, są szczególnie chętnie wybierane jako upominki na wyjątkowe okazje: chrzciny, śluby, oraz różnego rodzaju jubileusze.

Próba srebrnych monet

W obu typach monet istotnym parametrem jest próba srebra, która wraz z masą pozwala obliczyć ilość białego metalu w monecie. Próba srebra to zawartość czystego kruszcu w stopie, wyrażona w promilach. Przykładowo, informacja Ag 925 na monecie oznacza, że stop zawiera 92,5% czystego srebra, a Ag 999 to aż 99,9% tego szlachetnego metalu. Monety bulionowe produkowane są z możliwie najczystszego kruszcu (często próby 9999) , lecz w przypadku monet kolekcjonerskich domieszka innych metali może być nieco większa. Dodaje się je w celu podniesienia trwałości monety, bo podobnie jak złoto, czyste srebro jest bardzo miękkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Cena monet bulionowych jest jednak zauważalnie niższa w przeliczeniu na gram kruszcu niż w przypadku monet okolicznościowych. Na koszt tych drugich składa się bowiem również tak zwany dodatek kolekcjonerski. Wynosi on od 10 do 20% wartości kruszcu i wynika z kosztu wykonania specjalistycznego zdobienia monet.

Srebrne monety jako inwestycja

W czasach niepewności na rynkach finansowych, inwestycja w kruszce przyciąga wielu chętnych. Srebro ciągle jest wybierane o wiele rzadziej niż złoto, lecz od kilku lat zyskuje na popularności. Ceny srebra w znacznie większym stopniu niż złota zależą od kondycji światowej gospodarki, więc uznawane jest ono za mniej bezpieczne. Z drugiej strony, zdaniem specjalistów wprawny inwestor może w długoterminowej perspektywie zarobić więcej na srebrze, niż na złocie. Dla osób zainteresowanych wyłącznie inwestycją w kruszce, lepszym wyborem będą srebrne monety bulionowe, gdyż w tym wypadku wystarczy poznać zasady inwestowania w srebro i zorientować się, jak wygląda rynek tego metalu. Inwestowanie w monety kolekcjonerskie wymaga znacznie większej wiedzy i zaangażowania w śledzeniu rynku numizmatów.

Monety kolekcjonerskie od dobrego producenta

Srebrne monety, zarówno bulionowe, jak i kolekcjonerskie oraz okolicznościowe, warto kupować od uznanych dostawców. Przykładem może być Mennica Polska - firma o prawie 250-letniej tradycji, która jest dziś jednym z czołowych producentów srebrnych monet i numizmatów. Produkty Mennicy Polskiej (sprawdź: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-kolekcjonerskie/monety/monety-srebrne) to gwarancja wysokiej staranności wykonania, najwyższej jakości kruszcu i oryginalnego wzornictwa wykorzystującego także nowoczesne techniki mincerskie (np. wielobarwny druk cyfrowy). Asortyment obejmuje ponad 100 srebrnych monet kolekcjonerskich o bardzo zróżnicowanej masie i tematyce, w tym monety o nietypowych kształtach i wzorach. Szeroka oferta ułatwi właściwy wybór monety zarówno na własne potrzebny, jak i na prezent z wielu okazji i dla bardzo różnych osób.

Ocena: 5.0

Komentarze