Spirala zadłużenia - jak z niej wyjść obronną ręką?

Spirala zadłużeniaZwykle zaczyna się bardzo niewinnie: potrzebujemy gotówki na wakacje, prezent dla najbliższej osoby lub po prostu na życie. Do zaciągnięcia chwilówki zachęca nas reklama w telewizji. Minimum formalności, pieniądze na koncie w ciągu 15 minut i ich spłata dopiero po kilku miesiącach - idealne rozwiązanie! Problemy pojawiają się, kiedy dochodzi do spłaty kredytu, gdyż kwota, którą musimy zwrócić znacznie przewyższa nie tylko wysokość pożyczki, ale także nasze możliwości finansowe. Zaciągamy więc kolejną pożyczkę, aby spłacić tę pierwszą, po niej jeszcze jedną i tak trafiamy w spiralę zadłużenia, z której nie ma wyjścia. Na szczęście tylko pozornie, bo pętla zadłużenia to jeszcze nie koniec świata!

Spirala zadłużenia - czym jest i czym nam grozi?

O spirali zadłużenia mówimy, kiedy zaczynamy zaciągać kolejne pożyczki, których zadaniem jest umożliwienie nam spłaty wcześniejszych kredytów. W efekcie zadłużamy się coraz bardziej, odsetki rosną, a pieniędzy zaczyna nam brakować na podstawowe potrzeby. Zaprzestając spłaty kredytów narażamy się na z kolei na dodatkowe koszty upomnień, karne odsetki za zwłokę, uporczywe telefony, a w końcu na windykację komorniczą, która może pozbawić nas dorobku życia.

Aby uniknąć takiego czarnego scenariusza każdy kredytobiorca powinien zdać sobie sprawę z tego, że nie należy w żadnym wypadku zaciągać kolejnych pożyczek na spłatę wcześniejszych. To bowiem najprostsza droga, aby szybko popaść w błędne koło zadłużenia. Jeśli jednak już popełniliśmy ten błąd i mamy kilka zaległych kredytów do spłaty, warto opracować plan działania, który pozwoli nam je jak najszybciej uregulować oraz nie popaść w całkowitą ruinę finansową. Jak to zrobić?

Jak wyjść ze spirali zadłużenia - kilka praktycznych porad

W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie podliczyć koszty wszystkich kredytów, które aktualnie mamy do uregulowania. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich spłacić bez uszczerbku na domowym budżecie, warto rozważyć możliwość konsolidacji kredytów, którą oferuje Finanse dla Ciebie na stronie https://www.splatachwilowek.pl.

1. Konsolidacja kredytów i chwilówek

Konsolidacja kredytów pozwala na połączenie wszystkich naszych kredytów w jeden, a w konsekwencji obniżenie miesięcznej raty oraz wysokości odsetek. Mamy także możliwość rozłożenia całości zobowiązania nawet na 144 miesiące, co pozwala nam co miesiąc płacić kwotę dostosowaną do naszych realnych możliwości finansowych.

2. Sprzedaż zbędnych przedmiotów i nadpłata kredytu

W sytuacji, kiedy spłacany kredyt nadal nam jednak ciąży i mamy trudności by bez uszczerbku na domowym budżecie dokonywać jego regularnej spłaty, warto rozważyć sprzedaż przedmiotów, z których możemy w danym momencie naszego życia zrezygnować. Może być do np. drugie auto, sprzęt elektroniczny, bez którego możemy się obyć lub inne wartościowe przedmioty, których zbycie pozwoli nam na pokrycie chociaż części długu.

3. Ograniczenie codziennych wydatków i przeznaczenie oszczędności na spłatę kredytu

Warto także dokładnie podliczyć swój domowy budżet oraz wszystkie wydatki, a w codziennym życiu dążyć do ich maksymalnego ograniczenia. Pieniądze, które oszczędziliśmy dzięki rezygnacji z niektórych wydatków powinniśmy przeznaczyć na nadpłatę kredytu, co pozwoli nam szybciej spłacić całe zobowiązanie względem instytucji finansowej i na nowo cieszyć się życiem bez długów. Pamiętajmy bowiem, że spłata całości zadłużenia mimo tego, że czasochłonna i wymagająca wielu wyrzeczeń, daje nam możliwość rozpoczęcia nowego życia bez długów i jest zdecydowanie warta naszego poświęcenia. Warto więc skorzystać z oferty https://www.splatachwilowek.pl i uzyskać profesjonalną pomoc w wyjściu ze spirali zadłużenia.

Komentarze