Przechowywanie danych - co warto wiedzieć

Dysk zewnętrznyNie wiesz, gdzie przechowywać swoje dane? Twoje pliki nie mieszczą się na komputerze lub telefonie? Oto kilka sposobów na poradzenie sobie z brakiem miejsca. Sprawdź, co warto wiedzieć o magazynowaniu danych. Czytaj dalej.

Dysk zewnętrzny

Nasze komputery muszą poradzić sobie z dużą ilością danych - filmy w wysokiej rozdzielczości zajmują dużo miejsca, gry ważą kilkadziesiąt gigabajtów, a aktualizacje do nich kolejne kilkanaście, zdjęcia również mogą zajmować sporą część dysku - jeśli zastanawiasz się gdzie przechowywać zdjęcie, sprawdź ten artykuł. Kiedy przestrzeń zaczyna się kończyć, najlepszym sposobem jest zgranie danych na dysk zewnętrzny.

Dysk jest niewielkim urządzeniem, rozmiarami przypominającym przeciętnego smartfona. W niepozornej obudowie mieści się mechanizm, który jest wstanie pomieścić duże ilości danych - pojemność jest uzależniona od kwoty, którą zainwestujemy w urządzenie. Dla ludzi, którzy potrzebują niewielkiej ilości pojemności wystarczy najmniejszy dysk. Bardziej wymagający znajdą urządzenia mogące pomieścić nawet kilka terabajtów danych.

Dysk zewnętrzny

Dane w chmurze

Internet jest coraz szybszy - prędkość łącza pozwala na przesyłanie plików o dużym rozmiarze, w coraz krótszym czasie. Dzięki temu czas ładowania stron oraz buforowania filmów jest szybszy. Pojemność naszych dysków jest ograniczona, dlatego coraz popularniejsze staje się przechowywanie danych w chmurze, czyli na serwerze dostawcy, który udostępnia nam miejsce przestrzeń na pliki.

Działanie takich wirtualnego dysku jest proste, a pliki zazwyczaj dodaje się za pomocą dedykowanej aplikacji lub poprzez przeciągnięcie ich na stronę otwartą w przeglądarce. W zależności od wybranego serwisu, ilość dostępnego miejsca może się różnić - najmniejszą pojemność oferują darmowe dyski, gdzie wystarczy założyć konto. W przypadku subskrypcji płatnej zyskujemy większą ilość dostępnych gigabajtów, która może być różna dla kilku opcji abonamentowych. Zdarzają się też dyski, gdzie opłatę uiszczamy jednorazowo.

Największą zaletą posiadania danych w sieci jest dostęp do nich przy użyciu niemal każdego urządzenia wyposażonego w Internet - bez problemów przejrzymy nasze zdjęcia w przeglądarce, na komputerze stacjonarnym, ale również na tablecie i aplikacji w telefonie. Jest to bardzo wygodne. Doceni to każdy potrzebujący, kto ma potrzebę posiadania wglądu we własne pliki, w dowolnym momencie.

Dane przechowywane na serwerach są chronione i nie powinniśmy mieć obawy o ich wyciek, ale zawsze warto brać poprawkę na to, że w przypadku ataku hakerów nasze materiały mogą być zagrożone.

Karta pamięci

Karta pamięci

Telefony posiadają coraz większe pojemności pamięci i zazwyczaj możemy wybrać pomiędzy dwiema lub trzema opcjami. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, miejsce będzie się kurczyć - zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i nagrania wideo w 4K potrafią zająć sporą część przestrzeni. Jeśli nasz telefon posiada takie możliwości, warto rozszerzyć go o kartę pamięci.

Pojemność, podobnie jak w przypadku dysków zewnętrznych, zależy od ceny. Maksymalna ilość gigabajtów jaką obsłuży telefon jest podana w specyfikacji sprzętu - tam też sprawdź, czy Twój telefon posiada odpowiednie wejście.

Ocena: 5.0

Komentarze