Praca na swoim - jak zacząć własny biznes?

Praca na swoimPomimo że aktualna sytuacja na rynku pracy jest korzystna dla pracowników pod względem zarobków i szans na rozwój zawodowy, wiele osób marzy o prowadzeniu własnego biznesu. Praca na własny rachunek daje mnóstwo satysfakcji, poczucie niezależności i w zasadzie nieograniczone możliwości zarobkowe. Samo założenie firmy nie jest trudne, jednak to, czy działalność pozwoli zarabiać zadowalające pieniądze, zależy od wielu czynników. Porażka może być bardzo kosztowna - aby jej uniknąć, należy podjąć właściwe działania już na samym początku, zanim ruszy się z działalnością.

Skąd wziąć dobry pomysł na biznes?

Dobry pomysł na biznes to klucz do sukcesu. Wiele osób popełnia jednak błąd podczas wymyślania profilu działalności swojej firmy, skupiając się wyłącznie na tym, by była ona maksymalnie innowacyjna i niszowa. Warto pamiętać, że przekonanie klientów do zupełnie nowych produktów i usług jest dużo trudniejsze niż sprzedaż sprawdzonych rozwiązań. Na ich promocję zwykle trzeba więcej czasu i pieniędzy. Najlepszym przykładem są startupy, które z założenia są innowacyjne - tylko ułamek z nich osiąga sukces i przekształca się w stabilnie działające przedsiębiorstwo.

Rodzaj działalności powinno się wybrać według zupełnie innego klucza - działalność firmy powinna być przede wszystkim związana z wiedzą i doświadczeniem jej właściciela, ponieważ to ułatwia zarządzanie firmą i przyśpiesza nadanie jej właściwego kierunku rozwoju (zupełny laik najpierw musi poznać branżę lub zatrudnić specjalistów). Działalność powinna być również dobrze przemyślana pod względem rynku. Szanse na sukces może mieć nawet zwykły sklep spożywczy, o ile założy się w go w odpowiednim miejscu, czyli tam, gdzie jest na niego zapotrzebowanie i nie ma dużej konkurencji.

Opracowanie szczegółowego planu działania

Założenie własnej firmy to przedsięwzięcie wymagające wielu działań. Oprócz formalności związanych z rejestracją firmy, konieczne jest przecież zaplanowanie każdego aspektu działalności. Należy wybrać miejsce działalności, precyzyjnie określić jej profil, określić nakłady finansowe niezbędne na start, oszacować potencjalne przychody i koszty prowadzenia działalności, czy wreszcie określić grupę docelową klientów i zaplanować działania marketingowe mające na celu dotarcie do tych klientów i zachęcenia ich do skorzystania z usług firmy.

To wszystko warto opracować przed założeniem firmy - najlepiej w postaci biznesplanu, ponieważ sporządzony zgodnie z zasadami biznesplan pozwala już na samym początku ocenić opłacalność przedsięwzięcia i wyłapać ewentualne błędy jeszcze na etapie planowania (wykrycie błędów w trakcie działalności wiąże się już z realnymi kosztami). Sporządzenie biznesplanu nie jest wcale takie trudne - dokładna instrukcja, jak napisać biznesplan, znajduje się na przykład tutaj.

Korzystanie z doświadczeń innych

Każdy biznes to ryzyko - nie da się go uniknąć, jednak można go próbować zminimalizować. Najważniejsze, by nie popełnić zbyt wielu błędów na starcie, ponieważ początkujące firmy są najbardziej narażone na porażkę. Zanim ruszymy z własnym biznesem, warto zdobyć jak najwięcej informacji na temat branży i przede wszystkim konkurencji (tworząc biznesplan, powinno się wskazać potencjalnych konkurentów).

Wiadomo, że najlepiej uczyć się na błędach, a jeszcze lepiej na cudzych - przeanalizowanie historii konkurencyjnych firm, ich sposobów na zdobycie klientów, reklamę, czy politykę cenową, pomoże lepiej opracować własny plan działania. Warto po inspirację i wiedzę sięgnąć również na zagraniczne rynki - dzięki Internetowi można np. podpatrzeć ciekawe rozwiązania stosowane przez firmy z zachodniej Europy lub USA.

Własny biznes to dla wielu osób jedyna droga do realizacji ambitnych planów zawodowych. Marzenie o firmie warto realizować, jednak twardo stąpając po ziemi. Pamiętajmy, że im lepiej się do tego przygotujemy i zaplanujemy każdy aspekt działalności, tym będziemy mieli większe szanse na sukces.

Ocena: 5.0

Komentarze