Porady prawne - gdzie ich szukać?

Porady prawnePrawo jest niezwykle zawiłą tematyką, z którą nie każdy jest na bieżąco. Jego nieznajomość w żaden sposób nie usprawiedliwia jednak poczynań, które byłyby w jakikolwiek sposób niezgodne z przepisami. Aby postępować zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju normami, czasem warto szukać fachowego doradztwa. W usystematyzowaniu wiedzy oraz określenia poczynań związanych z kwestiami dotyczącymi przepisów, może pomóc doradztwo prawne.

Gdzie szukać porady prawnej?

W swoim życiu praktycznie każdy szukał kiedyś pomocy prawnej. Chyba najprostszą metodą na szybkie doradztwo prawne bez oczekiwania w kolejkach, jest skorzystanie z usług radcy prawnego. Warto wybierać takiego radcę lub prawnika, który będzie się specjalizował w danych zagadnieniach prawnych - np. w prawie rodzinnym czy administracyjnym. Warto jednak podkreślić, że jeśli pójdziemy do wybranej kancelarii to za poradę będziemy musieli zapłacić zgodnie z cennikiem. Zwykle porada jest udzielana "od ręki", jednak w trudnych i ciężkich do weryfikacji sprawach, na poradę będzie trzeba czekać. W końcu radca na pewno nie będzie miał na celu wprowadzenie klienta w błąd.

Darmowe porady

Alternatywą dla płatnych porad, są porady całkowicie darmowe, które są opłacane przez Urzędy Miasta lub Gminy. Zainteresowani powinni zasięgnąć informacji, czy w urzędzie adekwatnym do miejsca ich zamieszkania dostępne są tego typu usługi. Urzędnicy powinni wskazać, w której kancelarii można zasięgać darmowych porad. Zwykle są na to wyznaczone konkretne dni i godziny. Do radcy czy prawnika można przyjść w każdej sprawie związanej z kwestiami prawnymi, jednak trzeba liczyć się z tym, że będzie należało odstać swoje w kolejce. Nie zawsze radca będzie wyspecjalizowany w danych zawiłościach prawa, jednak jego obowiązkiem jest bezpłatna pomoc i ewentualne skierowanie petenta do bardziej kompetentnej osoby. Warto również sprawdzić, czy wybrane kancelarie nie udzielają poradnictwa online - w stosunkowo prostych sprawach można skorzystać z takiej pomocy, jednak na odpowiedź trzeba będzie czekać.

Komentarze