Polska w świecie kryptowalut

Polska w świecie kryptowalutPolska coraz lepiej radzi sobie w nowoczesnych rozwiązaniach w internecie. Nasi rodacy utworzyli już trzy kryptowaluty narodowe, które aspirują do przekształcenia się w alternatywny i ogólnodostępny środek płatności.

Ludzie zachwyceni Bitcoinem - pionierem w dziedzinie kryptowalut - postanowili tworzyć swoje własne waluty. Jedni liczyli na szybki zysk, a innym przyświecał cel stworzenia praktycznej waluty, której możnaby używać do wszystkiego lub zgodnie z konkretnym przeznaczeniem (np. Lottocoin i jego wykorzystywanie w hazardzie). Polacy nie pozostali obojętni. W ciągu niecałego roku powstały już trzy waluty spod znaku Orła Białego.

Należy jednak pamiętać, że rynek kryptowalut jest niestabilny. Wystarczy bowiem że ktoś sprzeda bardzo dużą ilość np. BTC aby zachwiać jego rynkiem. Bardzo smutnym przykładem był upadek MtGox. Bitcoin ucierpiał tracąc na tym wartość z 1000USD do zaledwie 360$.

PolCoin

Pierwszą z nich był PolCoin (PLC). Założeniem twórców było uwolnienie Polaków od banków które na każdym kroku chcą nas obedrzeć z pieniędzy. Jeżeli złotówka potrafi żyć w cieniu euro, to polska kryptowaluta może przetrwać w cieniu Bitcoina. Niektóre firmy bardzo ciepło przyjęły PolCoina, deklarując że będą przyjmowali płatności w PLC.

PolishCoin

Waluta o skrócie PCC powstała dzięki Polish Coin Team. Autorzy działają w charakterze społecznym nie chcąc ujawniać nazwisk, chociaż trzeba zachować ostrożność.

Cytując autorów "(...)Mocą sprawczą, która powołała PolishCoin do istnienia jest cześć dla polskich tradycji, naturalnego piękna i samych korzeni naszego ojczystego kraju. Tę monetę (…) powołaliśmy ją do życia z myślą o Polsce i jej obywatelach. Wiążemy z nią wielkie plany i nadzieje. Uczynimy z monety metodę płatności w polskim Internecie. Stwórzmy razem Polskie Imperium w świecie".
Twórcy ewidentnie celują w emocje i poczucie patriotyzmu czytelnika.
Mimo tego, aktualnie PCC uchodzi za najlepiej przygotowaną kryptowalutę z Polski - głównie dzięki doświadczeniu programisty z międzynarodowej korporacji oraz twórcy serwisów i sklepów internetowych.

PLNcoin

W marcu 2014r. wystartowała kryptowaluta PLNcoin. Dzięki dobrej reklamie (przedwczesne wykopanie 2mln PLNcoin i rozprowadzeniu jej do ludzi w zamian za rejestrację na ich stronie) powstało ponad 16 tys. kont. PLNc jest kompatybilny z Windowsem, Linuxem, Androidem i Macintoshem. Ta waluta także jest respektowana w niektórych polskich firmach (obok BTC i LTC). Jednakże istnieje ryzyko związane z tzw. Preminingiem. Analitycy oskarżają twórców PLNc o chęć wzbogacenia się na nagłym wzroście waluty (tzw. pump and dump).

W Polsce ewidentnie brakuje dostatecznej wiedzy na temat kryptowalut. Dopóki nie wiemy że coś jest bezpieczne i proste do użytkowania, nie będziemy skorzy do wypróbowania. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin uważa, że na szczęście rynku kryptowalut informowanie o fenomenie Bitcoina i jego pochodnych działa jak kula śniegowa - z czasem urośnie do ogromnych rozmiarów(tak jak np użytkowanie kart kredytowych).

Narodowa waluta w Islandii

Islandczycy wyszli z inicjatywą stworzenia Auroracoin. Pod względem wartości na stan 14 maja 2014 jest na 34 miejscu (co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę wykresy). Wszyscy obywatele Islandii (których jest ok. 330Tys) dostanie po 31 monet, które być może wzrosną na wartości. Już w marcu istniało 9 punktów, które przyjmowało płatności w AUR.

Przyszłość polskich monet

O ile już istniejące lub dopiero nadchodzące kryptowaluty nie okażą się oszustwem, (co niestety dość często miało miejsce na całym świecie) to możemy liczyć na zbliżenie się do cyfrowego rynku walutowego. Kryptowaluta nie powinna jednak mierzyć w jeden kraj, tylko na cały świat, lub przynajmniej kontynent lub strefę wpływów ekonomicznych. W ten sposób można wyrównać różnice finansowe pomiędzy państwami (najlepszy przykład: Polska-Niemcy albo Polska-Ukraina). Dodatkowo kryptowaluty częściowo wyzwalają nas spod jarzma podatków i banków. Jak na razie rządy jeszcze nie radzą sobie z próbami opodatkowania BTC i jego pochodnych, co jest świetnym rozwiązaniem dla biznesmenów. Polskie waluty na wszelki wypadek potraktować jako wstęp do gigantów kryptowalut, jak Bitcoin czy Litecoin. Te waluty są znacznie powszechniejsze, a nadmierne rozdrobnienie nikomu nie wyjdzie na dobre.

Michał Stolarski

Komentarze