Płatności bezgotówkowe w Europie

Płatności bezgotówkowe w EuropieSzwedzi prognozują, iż w roku 2030 gotówka w ich kraju zostanie całkowicie wyeliminowana.

Z ostatniego raportu NBP wynika również, że na jednego mieszkańca Szwecji przypada 2,5 karty płatniczej. Z kolei na każdą osobę przypada tam blisko 270 transakcji bezgotówkowych rocznie - dla porównania, w Polsce to tylko 49 transakcji tego rodzaju.

Pocieszający jest fakt, iż zmienia się nastawienie Polaków do płatności kartą. O ile jeszcze do niedawna nie mieliśmy zaufania do nowoczesnej bankowości, tak dzisiaj nie tylko zwiększa się liczba transakcji i ich wartość, ale również dostęp do punktów, w których takowe można przeprowadzić. Samych terminali POS jest na polskim rynku ponad 465 000 a punktów handlowo usługowych, które takowe obsługują, 364 000 (porównując z rokiem 2014 jest ich prawie o 67 tys. terminali i 69 tys. więcej). Na milion mieszkańców naszego kraju przypada nieco ponad 10 000 urządzeń przyjmujących płatności bezgotówkowe - średnia unijna to prawie 20 000 urządzeń na milion osób z danego terytorium. Znacznie lepsze dane odnoszą się natomiast do liczby transakcji przeprowadzanych w samych terminalach płatniczych - na każdy przypada ich ponad 4 500, podczas gdy średnia europejska mówi o około 4 100.

Można za to śmiało powiedzieć, że Polska jest w czołówce, patrząc na płatności zbliżeniowe w całej Europie. Już na koniec IV kwartału 2015 roku, kart z możliwością wykonywania takich transakcji było w obiegu 28,1 mln., czyli prawie 80% wszystkich kart płatniczych, jakie są wykorzystywane przez Polaków. Coraz bardziej doceniamy możliwości szybkich i bezpiecznych płatności, bez konieczności noszenia gotówki a nawet wpisywania kodu PIN (karta z funkcją zbliżeniową pozwala zapłacić za zakupy czy usługę do 50 złotych bez wpisywania indywidualnego numeru PIN).

Nadal jednak liczba transakcji, jakie wykonujemy kartą płatniczą w ogóle nie jest duża, w porównaniu z innymi krajami Europy wręcz mała. Rachunki bankowe i karty posiada 78% Polaków, średnia dla wszystkich krajów unijnych to 90%. Pod tym względem jesteśmy na tym samym poziomie co Litwa, słabszą pozycję ma za to Słowacja, Rumunia, Węgry i Bułgaria. W czołówce plasują się oczywiście kraje skandynawskie - Szwecja, Norwegia, Dania, bo tam każdy statystyczny mieszkaniec posiada kartę płatniczą.

A jak używać kart płatniczych wydawanych w naszym kraju, na terenie całej Europy? Najlepiej skorzystać z banku, który wydaje takie o zasięgu międzynarodowym. Wtedy będą one akceptowane tam, gdzie udostępnia się płatności bezgotówkowe danej organizacji. Z kart można korzystać za granicą, zarówno przy wykorzystaniu bankomatów jak i terminali płatniczych w obiektach handlowych czy punktach usługowych. To ogromna wygoda, patrząc chociażby na bezpieczeństwo naszych finansów - w czasie wakacyjnego pobytu poza granicami kraju nie chcemy przecież martwić się ryzykiem zgubienia czy kradzieży wypchanego gotówką portfela. Na karcie płatniczej nasze środki finansowe są zaś całkowicie bezpieczne. Dobrą informacją jest też fakt, że posiadając polskie konto bankowe wraz z kartą o zasięgu międzynarodowym, możemy cieszyć się komfortowymi zakupami. Nie trzeba robić nic innego niż w polskich sklepach, bo operacja zostanie automatycznie przewalutowana i zrealizowana według kursu walut z danego dnia, jaki przyjmuje bank.

Autor: www.paysquare.eu.

Komentarze