Na co zwrócić uwagę zakładając konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościoweWydaje się, iż wybór najkorzystniejszego konta oszczędnościowego winien być łatwy - najwyższe oprocentowanie zapewnia największe zyski. Jednakże nic bardziej mylnego.

Jak odnaleźć się w gąszczu warunków i regulaminów i wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Wybór najlepszego konta oszczędnościowego wymaga nieco wysiłku i sprawdzenia rankingu kont oszczędnościowych. Niezwykle istotnymi kryteriami są koszty przelewów, lub nawet reguły przyznawania promocyjnego oprocentowania. Na co jeszcze zwrócić uwagę poszukując solidnego konta do powiększania oszczędności?

Obowiązek posiadania konta osobistego

Poszczególne banki potrzebują posiadania konta osobistego do stworzenia konta oszczędnościowego oraz do korzystania z promocyjnych odsetek. Co więcej, z poniektórych rachunków oszczędnościowych nie da się zrobić przelewów „na zewnątrz”, co samo w sobie tworzy nieodzowność posiadania innego rachunku w tym samym banku. Gdy zależy Ci na "swobodzie" konta oszczędnościowego, musisz mieć to na uwadze.

Limity kwot

Przed doborem konta należałoby także sprawdzić, które są limity kwot do których obowiązuje reklamowane oprocentowanie. Zdarza się bowiem, iż głośne 4% z banerów oraz bilbordów obowiązuje wyłącznie do drobnej kwoty, natomiast reszta środków oprocentowana jest niewątpliwie niżej. Doskonałym wyjściem jest sytuacja, w jakiej wszelkie środki zebrane na koncie zarabiają na taki sam procent, będący w rynkowej czołówce.

Kapitalizacja odsetek

Istotna jest także częstotliwość kapitalizacji odsetek - im częściej, tym lepiej, gdyż odsetki są dołączane do kapitału początkowego oraz w kolejnym miesiącu dodawana jest większa kwota, ponieważ również podstawa się zwiększa. Teraz kanonem w większości banków jest kapitalizacja comiesięczna.

Promocje kont oszczędnościowych

Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe to zazwyczaj te, które są w promocji. To takie konta okupują najwyższe miejsca w rankingach kont oszczędnościowych - http://www.wktorymbanku.pl/konta-oszczednosciowe.

Oprocentowanie standardowe - warunki bez żadnych promocji

Gdy bank skusił Cię ofertą specjalną, dzięki której na określony czas uzyskasz wyższe oprocentowanie, obowiązkowo zobacz, ile uzyskasz po skończeniu promocji. Gdzie poszukiwać takich informacji? W tabeli oprocentowania, w rubryce zwanej wielokrotnie "oprocentowanie standardowe". Tenże odsetek pozwala Ci szybko zweryfikować, czy bank chce przyciągnąć klientów pojedynczą kampanią promocyjną, lub stawia na długotrwałe depozyty. Niewątpliwie im wyższe oprocentowanie standardowe, tym lepiej.

Oprocentowanie promocyjne oraz warunki

W wypadku promocji istotne jest niewątpliwie oprocentowanie, lecz również reguły jego udzielania. Co sprawdzić? Do jakiej kwoty maksymalnej obowiązuje, jakie warunki dodatkowe należy spełnić (np. nadmieniony wyżej obowiązek posiadania konta osobistego w pakiecie). Niezwykle często promocje dotyczą wyłącznie "nowych środków", to oznacza kapitałów, jakie zostały zdeponowane na konto zaraz po jej rozpoczęciu. Ma to przyciągnąć jak najwięcej nowych klientów (oraz środków) do banku.

Ocena: 5.0

Komentarze