Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Zakup samochoduW 2018 roku Polacy sprowadzili ponad 1 mln samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Najpopularniejszym rocznikiem wśród sprowadzanych pojazdów jest 2007. Przeciętny wiek tych samochodów wynosi dokładnie 11 lat i 10 miesięcy. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie używanego pojazdu?

Sprowadzane samochody - na co zwrócić uwagę?

Polacy stawiają przede wszystkim na auta sprowadzone z Niemiec, które stanowią aż 58 proc. wszystkich importowanych pojazdów. Na kolejnych pozycjach, ale już ze zdecydowanie gorszymi wynikami, znalazły się Francja i Belgia, które miały odpowiednio 9 i 7 proc. udziału. Zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o markę pojazdów, jest Volkswagen - Polacy importowali w 2018 roku aż 121 848 aut tego koncernu. W sumie od wejścia Polski do Unii Europejskiej aż do końca 2018 roku sprowadziliśmy ponad 13 mln samochodów. [1]

Kiedy kupujemy pojazd sprowadzony zza granicy, powinniśmy zwrócić uwagę na dokładnie te same kwestie, co w przypadku zakupu każdego używanego auta. Przede wszystkim należy mieć ograniczone zaufanie do sprzedającego. Z pewnością nie powiadomi on potencjalnych kupujących o wadach pojazdu. Możliwe, że sam nie jest w pełni świadomy tego, jakie ma on za sobą stłuczki. Na pewno przed zakupem sprowadzonego samochodu należy zwrócić uwagę na:

  • Przebieg - w przypadku, gdy oferowany pojazd ma zaskakująco niski przebieg, powinieneś się zastanowić nad jego zakupem. Warto zwrócić uwagę, ile wynosi cena rynkowa auta o podobnym przebiegu, np. na aukcjach internetowych. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS wynika, że większość polskich kierowców przejeżdża rocznie nie więcej niż 20 tys. km, jednak przeciętne roczne przebiegi aut w Niemczech wynoszą 30-40 tysięcy km. Oczywiście możliwe, że trafisz akurat na pojazd, który nie był intensywnie eksploatowany. Przypomnijmy, że od 28 maja 2019 roku weszły zmiany w Kodeksie karnym, na mocy których za cofnięcie licznika lub zlecenie jego cofnięcia grozi nawet do 5 lat więzienia. [2]
  • Bezwypadkowość - auta bezwypadkowe są z założenia warte więcej niż te po wypadkach. Jednak jak to zweryfikować? Na pewno zastanowić powinny różnice w wielkości szczelin pomiędzy elementami karoserii w różnych częściach samochodu. Dotyczy to również listew na drzwiach i błotnikach.
  • Kierownica i gałki skrzyni biegów - na tych częściach pojazdu powinno być szczególnie widoczne to, jak długo użytkowany jest pojazd. Nie jest możliwe, żeby auto mające 300 tys. przebiegu nie miało widocznych śladów eksploatacji na kierownicy czy gałce skrzyni biegów. To samo dotyczy pedałów sprzęgła, hamulców czy gazu. Jeśli nie ma na nich śladów zużycia, to części te zostały zapewne wymienione, a to już może sugerować, że przebieg pojazdu jest zdecydowanie wyższy, niż sugeruje to licznik.
  • Stan lakieru i nadwozia - warto zwrócić szczególną uwagę na korozję, duże odpryski czy widoczne szpachle. Możesz również użyć miernika do pomiaru grubości lakieru i sprawdzić karoserię pod kątem napraw blacharsko-lakierniczych.
  • Sprawdź silnik i zawieszenie - w tym celu warto skorzystać z usługi sprawdzenia pojazdu w stacji diagnostycznej.
  • Auto zarejestrowane w Polsce - stronami umowy powinien być np. komis samochodowy i kupujący. Stroną nie może być za to osoba, od której komis ten nabył pojazd.
  • Prawdziwa kwota na fakturze - na fakturze dokumentującej zakup powinna się znaleźć prawdziwa kwota, jaką zapłacił kupujący. Jeśli okaże się, że kupujący w ciągu 6 miesięcy wykrył ukryte wady pojazdu, to ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy od sprzedającego, ale tylko takiej kwoty, na jaką została wystawiona faktura.

Nie są to oczywiście wszystkie istotne czynniki, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli kupujący nie ma wiedzy związanej z samochodami, to powinien skorzystać z pomocy fachowców. Tylko w ten sposób zmniejszy ryzyko zakupu pojazdu z ukrytymi wadami.

Oblicz składkę ubezpieczenia korzystając z kalkulatora OC/AC online Allianz.

  • [1] Michał Hadyś, IMPORT | Rok 2018: ponad 1 mln sprowadzonych aut, "Samar", 10 stycznia 2019 [dostęp: 15 maja 2019]
  • [2] Nowe, surowe kary za cofanie liczników w samochodach, "TVP INFO", 25 maja 2019 [dostęp: 15 maja 2019]

Komentarze