Księgowość online - czy to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

Księgowość onlineKsięgowość online to ciekawa, coraz częściej wybierana, alternatywa dla korzystania z usług stacjonarnych biur rachunkowych i zatrudniania własnej księgowej. Oferowaną przez nią wygodę i oszczędność czasu oraz pieniędzy doceniają nie tylko drobni przedsiębiorcy, ale również większe podmioty gospodarcze. Jakie konkretnie korzyści zapewnia księgowość internetowa i kiedy warto oprzeć na niej rozliczenia firmy?

Księgowość online to nie jedna usługa, lecz bogaty zestaw usług i narzędzi, udostępnianych poprzez specjalną aplikację internetową. Dzięki nim, przedsiębiorca (lub upoważniony przez niego pracownik) może samodzielnie prowadzić wszystkie lub przynajmniej część spraw księgowo-finansowych firmy. Co ważne, wybierając odpowiedniego usługodawcę, może dodatkowo korzystać z mniejszego lub większego wsparcia biura księgowego online. Jeśli zdecyduje się na najbardziej rozbudowany wariant księgowości internetowej, to wspomniane wsparcie będzie miało praktycznie taki sam zakres, jak w przypadku usług tradycyjnej firmy rachunkowej - tyle tylko, że będzie realizowane zdalnymi kanałami komunikacji.

Księgowość internetowa dla małych firm - podstawowa funkcjonalność

To, z jakich funkcji będzie można korzystać w ramach księgowości online zależy już od wybranej oferty. Na rynku funkcjonuje kilkanaście, jeśli nie więcej dostawców księgowości internetowej, spośród których większość udostępnia kilka, różniących się ceną i funkcjonalnością, wariantów produktu. Co oczywiste, im więcej narzędzi i szerszy zakres wsparcia profesjonalnych księgowych oferuje dany pakiet, tym więcej trzeba za niego zapłacić. W praktyce, najczęściej już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie można zagwarantować sobie dostęp do szerokiego zestawu udogodnień. Na zestaw ten składają się zwykle:

  • całodobowy dostęp online do cyfrowej dokumentacji finansowej firmy,
  • wystawianie faktur elektronicznych,
  • prowadzenie elektronicznej KPiR ze wsparciem systemu,
  • automatyczne wyliczanie wysokości zobowiązań podatkowych,
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów i innych wymaganych rejestrów,
  • generowanie i wysyłanie deklaracji podatkowych,
  • podgląd kompletu deklaracji niezbędnych do zamknięcia miesiąca księgowego.

Warto przy tym podkreślić, że niektórzy usługodawcy udostępniają produkt o takiej funkcjonalności całkowicie bezpłatnie - przynajmniej podczas kilkumiesięcznego okresu promocyjnego.

Co jeszcze oferuje księgowość online?

Bardziej rozbudowane pakiety księgowości internetowej dają możliwość korzystania z rozwiązań, ułatwiających zarządzanie kluczowymi obszarami firmy. Mowa tutaj na przykład o module magazynowym, wspierającym prowadzenie inwentaryzacji i stanów magazynowych towarów, czy też programie kadry i płace - usprawniającym rozliczanie pracowników.

Co więcej, dostępne są też takie produkty jak ING księgowość, w przypadku których system księgowy jest zintegrowany z bankowym kontem firmowym. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że pozwalają z jednego miejsca zarządzać wszystkimi sprawami finansowymi przedsiębiorstwa. Ponadto, przyspieszają opłacanie faktur i wykonywanie przelewów podatkowych, jak również informują o należnych przelewach i zobowiązaniach wobec kontrahentów. Więcej o działaniu tego typu rozwiązania można przeczytać na: https://www.ingksiegowosc.pl.

Zalety prowadzenia księgowości przez internet

Księgowość internetowa to przede wszystkim wygoda, a także oszczędność czasu i pieniędzy - jest ona generalnie tańsza, niż usługi tradycyjnego biura rachunkowego. Taki produkt pozwala załatwiać sprawy księgowe firmy w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. By wystawić lub zaksięgować fakturę, wysłać deklarację do US, czy znaleźć poszukiwany dokument, wystarczy zalogować się do usługi na laptopie, tablecie, czy smartfonie i wykonać kilka kliknięć w aplikacji. Co więcej, ponieważ wszelkie firmowe dokumenty elektroniczne są przechowywane na zewnętrznym serwerze, nie trzeba obawiać się ich utraty nawet w razie awarii komputera lub dysku twardego.

Oszczędność czasu to zasługa nie tylko braku konieczności składania wizyt w stacjonarnym biurze księgowym, ale również automatyzacji wielu procesów księgowo-finansowych, na którą pozwalają wspomniane funkcje produktu. W przypadku najbardziej zaawansowanego wariantu usługi, zaangażowanie przedsiębiorcy w sprawy księgowe jest naprawdę minimalne i polega wyłącznie na wystawianiu faktur i wykonywaniu przelewów - za pozostałe aspekty odpowiedzialni są wykwalifikowani księgowi.

Należy też podkreślić, że aplikacje do księgowości internetowej są proste i przyjazne w obsłudze, a przy tym regularnie aktualizowane przez usługodawców. Ta ostatnia kwestia sprawia, że przedsiębiorca nie musi śledzić zmian w prawie podatkowym czy księgowym - dzięki aplikacji jest zawsze na bieżąco.

Księgowość online czy biuro rachunkowe?

Z księgowości internetowej może korzystać praktycznie każdy podmiot gospodarczy rozliczający się w oparciu o KPiR lub w inny uproszczony sposób. W praktyce jednak, mała księgowość online to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą niewielką działalność, przeprowadzają najczęściej proste i powtarzalne operacje gospodarcze, a przy tym zatrudniają nie więcej niż kilku pracowników. Jeśli biznes wiąże się z wystawianiem dużych ilości faktur, czy wykonywaniem skomplikowanych operacji finansowych, lepszym wyborem będzie najprawdopodobniej tradycyjne biuro rachunkowe.

Warto podkreślić, że na rynku dostępne są już produkty pozwalające prowadzić pełną księgowość online. Mogą one zainteresować spółki z o.o. czy inne pomioty, które wprawdzie stosują księgi rachunkowe, ale zarazem prowadzą stosunkowo niewielką działalność.

Ocena: 5.0

Komentarze