Kredyt obrotowy. Czy to się opłaca?

Kredyt obrotowyStabilna sytuacja finansowa i brak problemów z kontrahentami biznesowymi to cel każdego przedsiębiorcy. Niestety, zdarza się, że właściciel firmy jest zmuszony do tego, by sięgnąć po środki, które pozwolą mu na bieżąco regulować jego zobowiązania. Rozwiązaniem może być kredyt obrotowy.

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością wyboru branży współpracy z wieloma podmiotami. Przedsiębiorca, nawiązując kontakty handlowe, nie może być pewien, że zachowa bieżącą płynność finansową. Nieuregulowane w terminie faktury za dostarczone towary czy usługi mogą spowodować, że faktycznie sam będzie miał problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być skorzystanie z oferty banków, dokładniej zaś kredytu obrotowego.

Kredyt obrotowy dedykowany jest firmom, które działają na rynku i które potrzebują dostępu do środków, by zachować płynność finansową. Takie produkty są dostępne w ofercie większości banków działających na rynku, przykładem mogą być: Idea Bank czy BZ WBK. Choć podpisanie umowy o kredyt obrotowy może być rozwiązaniem korzystnym dla przedsiębiorcy, trzeba pamiętać, że nie każdy taki otrzyma - zasadniczo to produkt dedykowany firmom już działającym, mogących pochwalić się dobrą historią kredytową. Dla początkujących przedsiębiorców droga do uzyskania kredytu obrotowego może być zamknięta.

Zalety kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy to produkt zaliczany do produktów krótkoterminowych, bo najczęściej jest on udostępniany przedsiębiorcy na okres do roku. W ofertach banków zdarzają się jednak bardziej elastyczne produkty, z których właściciel firmy może korzystać przez np. 4 lata. Ostateczny okres w dużej mierze zależy wyłącznie od ustaleń przedsiębiorcy z pracownikami banków. Większość podmiotów jest dość elastyczna i pozwala właścicielowi firmy wybrać.

Poza tym, że kredyt obrotowy może być udzielony na okres, jaki wskazuje przedsiębiorca, nie można zapomnieć, że po środki z przyznanej puli właściciel firmy może sięgnąć wówczas, gdy będą mu one potrzebne. Oznacza to, że faktycznie sam dysponuje on nimi według własnego uznania. Nie bez znaczenia jest też brak rat, które należy spłacać w określonych terminach - większość banków umożliwia przedsiębiorcy spłatę zadłużenia w dogodnych dla niego terminach.

Wady kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy jak każdy inny produkt kredytowy jest przyznawany przez bank po uprzednim sprawdzeniu, czy przedsiębiorca będzie w stanie go spłacić. Zasadniczo zatem przedsiębiorca musi udowodnić, że jego sytuacja finansowa pozwala na regulowanie zobowiązań w terminie. Zapomnieć nie można też o kosztach - podpisanie umowy o kredyt obrotowy wiąże się z naliczeniem przez bank konkretnych opłat.

Poza oprocentowaniem kredytu mogącym wynosi od kilku od kilkunastu procent rocznie, nie można zapomnieć o prowizji. Część banków do sprawy oprocentowania podchodzi dość elastycznie i, jak choćby Idea Bank, proponuje oprocentowanie dostosowane do możliwości firmy. Ponieważ większość banków ma w ofercie kredyt obrotowy dla firm, trzeba pamiętać o tym, by dokładnie porównać oferty - może się okazać, że niektóre banki naliczają opłaty również za rozpatrzenie wniosku, co nie jest korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy, zwłaszcza, że nie ma on pewności, że bank zdecyduje się na przyznanie mu środków.

Tak czy nie dla kredytu obrotowego?

Przedsiębiorca zastanawiający się nad zaciągnięciem kredytu obrotowego powinien pamiętać przede wszystkim o tym, by przeanalizować swoją aktualną sytuację finansową. Jeżeli znajdzie atrakcyjną ofertę kredytu obrotowego, to powinien pomyśleć o zaciągnięciu takiego zobowiązania. Jeżeli jednak taki będzie dodatkowym obciążeniem dla firmy, to lepiej zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem może być też skorzystanie z usług specjalisty. Ten będzie w stanie pomóc wybrać najlepszy produkt z myślą o potrzebach firmy i jej aktualnej sytuacji.

Źródło: www.praca-mikolow.pl.