Kredyt hipoteczny na 300 tysięcy - z czym się wiąże?

Kredyt hipotecznyŚrednia wysokość przyznawanego kredytu hipotecznego w Polsce wynosi obecnie niespełna 300 tysięcy złotych. Co warto wiedzieć o takim kredycie?

Jak można uzyskać kredyt?

Niemal każdy bank oferuje kredyt hipoteczny, dlatego jest w czym wybierać. Propozycje są różnorodne, a ostatecznie można uzyskać kredyt 300 tyś złotych (w tym wartość wkładu własnego, o czym piszemy poniżej) przeznaczone do spłaty w maksymalnym okresie 35 lat. Wtedy rata miesięczna może wynieść około 1100 złotych. Za taką kwotę można kupić niewielkie mieszkanie - kawalerkę lub małe dwupokojowe - w centrum dużego miasta. Na obrzeżach miast wojewódzkich umożliwia ona zakup mieszkania o powierzchni nawet 50-60 metrów kwadratowych, w miasteczkach - na całkiem pokaźne lokum w kamienicy, na wsi nawet na kupno domu. Złożenie wniosku kredytowego wymaga skompletowania wielu dokumentów, dlatego warto najpierw, orientacyjnie, skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej online.

Wkład własny

Obecne przepisy mówią, że kredyt hipoteczny powinien mieć zabezpieczenie w postaci wkładu własnego wynoszącego 20% wartości nieruchomości. Przy kredycie na 300 tyś złotych jest to niebagatelne 60 tysięcy… Wiele banków idzie jednak na rękę swoim klientom i akceptuje wkład w wysokości 15% lub nawet jedynie 10%. Jednocześnie uznawane są także inne formy zabezpieczenia, na przykład zastaw innej, posiadanej przez kredytobiorców nieruchomości.

Im dłuższy okres kredytowania, tym więcej do spłaty

Zakładając nasz przykład, czyli kredyt na kwotę 300 tyś z 20% wkładem własnym, można rozważać nie tylko wysokość raty, którą mamy do spłaty co miesiąc, ale i łączną kwotę, jaką mamy oddać bankowi. W takim przypadku mijający czas działa na naszą niekorzyść. Przy okresie kredytowania 35 lat do spłaty będzie łącznie około 550-560 tysięcy złotych! Kredyt na 30 lat może wiązać się z wyższą o przynajmniej 100-200 zł ratą, jednak łącznie pozwala na "zaoszczędzenie" 35-50 tysięcy w ogólnym rozrachunku. Jeśli więc tylko jest możliwość i kredytobiorcę stać na płacenie wyższych rat, powinien rozważyć wzięcie kredytu na krótszy okres.

Komentarze