Kredyt hipoteczny i umowa zlecenie? To możliwe!

Kredyt hipoteczny i umowa zlecenieJeszcze kilka lat temu najważniejszym warunkiem kredytu hipotecznego było posiadanie umowy o pracę, i to na czas nieokreślony. Dziś, w dobie umów cywilnoprawnych, znacznie ograniczałoby to dostęp do tego sposobu finansowania - stąd też lekkie poluzowanie wymogów stawianych przez banki. Sprawdź, jak dostać kredyt bez umowy o pracę!

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny - nie będzie tak łatwo...

To, że taka opcja została dopuszczona, nie oznacza jeszcze, że otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej przy umowie cywilnoprawnej jest proste. Łatwo nie będzie, ale przynajmniej masz możliwość spróbować. Statystyki pokazują, że banki coraz przychylniej spoglądają na takich klientów, więc szanse na pozytywną decyzję kredytową są całkiem spore.

Najważniejszym warunkiem kredytu hipotecznego wciąż pozostaje stałość i stabilność dochodów, i to właśnie to musisz udowodnić bankowi. W jaki sposób? Wystarczy, że pracujesz na elastycznej umowie już od przynajmniej 12 miesięcy i przez cały ten czas wykazujesz ciągłość zleceń i w miarę stabilne zarobki. To udowodnia, że praca na umowie zlecenie jest Twoim głównym źródłem dochodu i że jesteś w stanie się z niego utrzymać.

Więcej informacji na temat zdolności kredytowej znajdziesz w artykule: Jak sprawdzić i poprawić zdolność kredytową.

Kredyt hipoteczny i umowa zlecenie

Kredyt bez umowy o pracę - jakich formalności musisz dopełnić?

Nie ulega wątpliwości, że w oczach banku umowa zlecenie jest mało pewnym sposobem zatrudnienia. Dlaczego? Zawiera się ją na krótki czas (zazwyczaj na miesiąc) i można ją zerwać właściwie w każdej chwili, co oznacza, że możesz z dnia na dzień stracić pracę i nie być zdolnym do spłaty zobowiązania względem banku. W jaki sposób banki upewniają się co do tego, że w Twoim przypadku tak się nie skończy? Najczęściej wymagają od potencjalnego kredytobiorcy następujących dokumentów:

  • kopii ostatniego rocznego zeznania podatkowego, i to potwierdzonej przez urząd skarbowy,
  • aktualnej umowy, z której wynika wysokość Twoich zarobków,
  • zaświadczenia od pracodawcy, że po wygaśnięciu tej umowy wciąż będzie Cię zatrudniać na równych lub lepszych warunkach - bez podawania konkretnego okresu,
  • zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach w ostatnim okresie.

Oczywiście wszystko zależy od konkretnego banku - w wielu przypadkach wystarczy po prostu zeszłoroczny PIT i już będziesz brany pod uwagę jako potencjalny kredytobiorca.

UWAGA!

Nie zapominaj o tym, że nie każdy bank ma tak liberalne podejście do umów cywilnoprawnych i część z nich wciąż hołduje starym zasadom, udzielając kredytów hipotecznych jedynie osobom pracującym na umowie o pracę na czas nieokreślony. Zanim zaczniesz się przygotowywać do złożenia wniosku, upewnij się, jak wygląda sytuacja w wybranym przez Ciebie banku, a najlepiej zapytaj o to w kilku różnych bankach, których oferta Cię interesuje.

Kredyt hipoteczny i umowa zlecenie

Co może zwiększyć Twoje szanse na kredyt przy umowie cywilnoprawnej?

Chcesz mieć pewność, że bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek kredytowy? Spraw, abyś stał się dla niego atrakcyjnym klientem pomimo braku stałej umowy o pracę. Jak to zrobić?

  • Zbierz wyższy wkład własny - dla banku to zawsze mniejsze ryzyko, że nie spłacisz zobowiązania.
  • Pozbądź się wszystkich zobowiązań, które mogłyby Cię obciążać - kart kredytowych, rat za zakupy czy rat pożyczek.
  • Upewnij się, że Twoja historia kredytowa wygląda w porządku i nie ma w niej niczego, co mogłoby działać na Twoją niekorzyść.

Jeśli nie masz żadnej historii kredytowej, zbuduj ją, chociażby kupując coś na raty i spłacając je terminowo.

  • Znajdź współkredytobiorcę, który w oczach banku będzie uchodzić za stabilniejszego - małżonka lub rodzica.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony lub nieokreślony - dlaczego to wciąż najlepsza opcja?

Uważaj jednak na sposób, w jaki wybrany przez Ciebie bank podchodzi do kwestii dochodów pozyskiwanych w ramach umowy cywilnoprawnej. Może się bowiem okazać, że zamiast brać pod uwagę jego całość, analizuje tylko jego część – np. 60 czy 70%. Tym samym obniża możliwą kwotę kredytu, jaką mógłbyś otrzymać. Przy umowie o pracę, zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony, zawsze jest uwzględniany pełny dochód, zatem masz zawsze szansę na otrzymanie kredytu o maksymalnej wysokości.

Komentarze