Koszt ubezpieczenia OC - od czego zależy? Polisa dla klasyka

Ubezpieczenie dla klasykaW świetle prawa obowiązkiem każdego właściciela dopuszczonego do ruchu drogowego pojazdu mechanicznego jest wykupienie ubezpieczenia OC. Regulacje odnoszą się też do zakresu ochrony, która zawsze jest taka sama, bez względu na to, u którego towarzystwa ubezpieczeniowego kupimy polisę. Różnić się mogą od siebie za to ceny poszczególnych ofert. Sprawdź, gdzie w Polsce można kupić najtańsze, a gdzie najdroższe OC oraz od czego zależy cena ubezpieczenia dla samochodu zabytkowego.

Na cenę składki ubezpieczeniowej wpływa wiele czynników, w tym wiek klienta i zniżki za bezszkodową jazdę. Jednym z najważniejszych jednak jest miejsce zamieszkania. W dużych miastach ceny polis zazwyczaj są wyższe niż na wsiach. Powodem tego jest większa gęstość zaludnienia, która bezpośrednio zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku.

Najtańsze i najdroższe ubezpieczenie OC - gdzie?

Porównywarki cen OC wskazują, że najmniej za ochronę OC zapłacimy w Katowicach i Kielcach – odpowiednio 629 i 574 zł. W praktyce wszędzie zdarzają się oferty za przysłowiowe grosze, jednak w przypadku większych miast niż wymienione większe mogą być też wahania cen.

Najdroższe ubezpieczenie, nawet dla doświadczonych kierowców i tych posiadających zniżki, jest w Szczecinie. Tam średni koszt zakupu polisy OC wynosi 930 zł. Niewiele taniej jest w Gdańsku i Warszawie. Oczywiście w innych polskich miastach też bywa drogo, a ceny uderzają w kieszeń szczególnie młodych kierowców, jednak średnie ceny OC rzadko kiedy przekraczają 900 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla klasyka?

Koszt OC dla oldtimera może być wyższy niż dla „zwykłego” samochodu. To wszystko za sprawą tego, że naprawa ewentualnych szkód powstałych w klasyku podczas kolizji jest bardzo droga. Ubezpieczyciele, chcąc ustrzec się tego typu kosztów, proponują zaporowe ceny polis.

Co kształtuje cenę OC dla zabytkowego auta? W dużej mierze model i marka, ale nie tylko. Pod uwagę brana jest też ilość wyprodukowanych egzemplarzy wskazanego modelu oraz liczba tych nadal pozostających w użytku. Ubezpieczyciele uwzględniają także wiek samochodu, przebieg oraz wartość rynkową.

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli klasyków jest kompleksowy pakiet polis taki jak Classic Car Insurance. Za niewielką dodatkową opłatą można oprócz obowiązkowego OC zyskać również AC i NNW.

Komentarze