Konta bankowe dla początkujących - poznaj ich podstawowe rodzaje

Bankowość mobilnaKonta bankowe to wygodny i bezpieczny sposób gromadzenia środków finansowych. Jednak nie dla wszystkich, bo jak pokazują statystyki - nawet 20% Polaków nie posiada rachunku osobistego (dane z 2015 roku).

Warto poznać dostępne rodzaje kont bankowych i wybrać rozwiązanie dla siebie.

Wśród osób, które nie posiadają rachunku bankowego, aż 57% respondentów to osoby powyżej 65 roku życia. Również część osób młodych (18-24 lata) nie ma konta osobistego - ta grupa to około 30%

Konta bankowe typu ROR

Osobiste konta bankowe stanowią fundament oferty bankowej. Każdy bank ma ich co najmniej kilka wśród swoich propozycji, dzięki czemu można dopasować je do potrzeb i indywidualnych oczekiwań. W większości przypadków są to rachunki bezpłatne, tj. bez opłat za otwarcie oraz prowadzenie konta. W zależności od banku, darmowe mogą być także przelewy (lub kilka przelewów w miesiącu) - zwykle w ramach tego samego banku. Bezpłatne są wypłaty gotówki z bankomatów - najczęściej jednak wyłącznie tych należących do banku.

Obecnie dostęp do kont osobistych możliwy jest przez internet - dzięki temu ich właściciele w każdej chwili mogą podejrzeć stan finansów oraz dokonać transakcji internetowych.

Konta bankowe oszczędnościowe

Gromadzenie oszczędności na standardowych kontach osobistych nie jest opłacalne. Do tego celu służą konta bankowe oszczędnościowe wyróżniające się oprocentowaniem. Pozwala to stale powiększać gromadzony kapitał o wartość wypracowanych odsetek.

Obecnie, z uwagi na stałe obniżanie stóp procentowych, konta bankowe oszczędnościowe nie dają szansy na wysoki zysk. Charakteryzują się dość niskim (w porównaniu z poprzednimi latami) oprocentowaniem rzędu 1,50 - 2,00% w skali roku.

Konta bankowe dla uczniów i studentów

Wśród rachunków dostępne są również konta bankowe dla uczniów i studentów - dla osób w granicach wiekowych od 12 do 24 lat. Ich cechą charakterystyczną są dość ograniczone funkcjonalności, np. limit miesięcznych wypłat z bankomatu czy transakcji bezgotówkowych. Szczególnie dotyczy to kont bankowych dedykowanych osobom niepełnoletnim pozostającym pod opieką rodziców / opiekunów.

Firmowe konta bankowe

Banki swoją ofertę kierują nie tylko do klientów indywidualnych, ale również klientów biznesowych. Z założenia konta bankowe firmowe dedykowane są przedsiębiorcom prowadzącym firmę jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka.

W większości przypadków korzystanie z firmowego rachunku wiąże się z koniecznością dokonywania opłat, np. za miesięczne prowadzenie konta, za przelewy, za posiadanie karty płatniczej, itp.

Konto bankowe walutowe

Standardowo konta bankowe prowadzone są w PLN, czyli narodowej walucie. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje możliwość założenia konta walutowego, czyli pozwalającego na gromadzenie pieniędzy obowiązujących w innych krajach - np. w walutach: USD, EUR, CHF, GBP. Dzięki temu istnieje możliwość dokonywania zagranicznych transakcji bez konieczności tzw. przewalutowywania.

Komentarze