Kilka rad dla zapracowanych - jak oszczędzić czas na domowych obowiązkach?

ZakupyNikt nie lubi obowiązków, a niestety mamy ich całkiem sporo. Czy można je sobie jakoś ułatwić? Jak zaoszczędzić czas, gdy ciągle ci go brakuje? Przedstawiamy rady ekspertów.

Sprzątanie

Zabrzmi to mało profesjonalnie, ale tzw. sprzątanie na raty jest najlepszym wyjściem dla osób zapracowanych. O co chodzi? Sprzątaj codziennie. Po trochu. Zdaniem ekspertów wystarczy 10 minut dziennie, aby dom każdego dnia był czysty. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której bałagan kumuluje się i dopiero w momencie apogeum zaczynasz jego sprzątanie.

Spędzasz całe soboty na sprzątaniu? To właśnie efekt braku systematyczności. Szkoda marnować wolnego dnia na porządki. Już lepiej codziennie wytrzeć kurz to tu, to tam i mieć wolne w weekendy.

Zakupy

Zakupy to kolejny obowiązek, który zajmuje mnóstwo czasu i wymaga niemałego nakładu sił. W końcu trzeba do sklepu dojechać, swoje w nim przejść w poszukiwaniu produktów, potem stać w kilkumetrowej kolejce, a na koniec wrócić. W domu okazuje się wówczas, że jest już druga po południu, a przecież wyszedłeś z samego rana. Znasz to, prawda?

Jeśli zakupy spędzają ci sen z powiek, możesz oszczędzić sobie tych nieprzyjemności, wybierając supermarkety online. Jest ich coraz więcej, a oferty są naprawdę interesujące. Przykładowo, obecnie bardzo popularny Bdsklep.pl ma bardzo konkurencyjne ceny w porównaniu do sklepów stacjonarnych, a dodatkowo stale zmienia promocje.

E-zakupy możesz robić wszędzie i kiedy tylko zechcesz. Całość zajmuje ci dosłownie chwilę. Następnie zakupy dowożone są nawet pod twoje drzwi w ciągu 24 godzin. Brzmi świetnie, prawda? A to przecież tak niewielka zmiana!

Gotowanie

Ludzie zapracowani mają też problem z wygospodarowaniem czasu na gotowanie. Na szczęście można sobie z tym poradzić. Wystarczy podejść do sprawy rozsądnie.

Przede wszystkim gotuj zawsze na zapas. Oznacza to, że jeżeli robisz obiady, to rób je w większej ilości. Dzięki temu zapewnisz sobie jedzenie na 2-3 dni, w trakcie których nie musisz myśleć o gotowaniu.

Zwróć także uwagę na rodzaj posiłków, które wybierasz. Czasami najprostsze pomysły są najlepsze. Zwykłe kanapki czy owsianka - to wbrew pozorom dobry pomysł na śniadanie i lunch. Jeśli chodzi zaś o obiady, postaraj się przygotowywać dania jednogarnkowe. Są niezwykle proste, smaczne i "robią się same".

A co z gotowcami? Zapracowani często popełniają ten błąd, że wybierają gotowe dania, które wystarczy wrzucić do mikrofalówki. Niestety, zazwyczaj są to mało wartościowe posiłki. Jeśli już tak bardzo chcesz mieć gotowe jedzenie, rozważ np. catering dietetyczny. To dobry pomysł dla osób z deficytem czasu.

Ocena: 5.0

Komentarze