Jak zaoszczędzić z halą magazynową?

Hala magazynowaHala magazynowa to podstawa wielu branż i być może sam planujesz jej budowę, jednak nie wiesz, od czego zacząć. Pewnie zastanawiasz się, czy można w jakiś sposób ograniczyć koszty budowy oraz eksploatacji.

W tym artykule radzimy, jak zaoszczędzić z halą magazynową.

Wybór hali

Aby zaoszczędzić z halą magazynową, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednią halę. W zależności od materiału można sporo przepłacić, kiedy nie ma ku temu potrzeby.

Najczęściej stawiane hale magazynowe w Polsce to hale żelbetowe, murowane i stalowe. Różnią się one znacznie sposobem budowy, funkcjonalnością oraz oczywiście kosztem.

W ostatnim czasie furorę na rynku robią przede wszystkim hale stalowe. Ich montaż opiera się na tym, że łączymy ze sobą gotowe już elementy. Dzięki temu budowa przebiega sprawnie i szybko. Proste konstrukcje stalowe powstają już w miesiąc! Sama stal jest natomiast stosunkowo tania, a krótki czas budowy zmniejsza znacznie koszty robocizny.

Hale żelbetowe i murowane są droższe. Na dodatek ich budowa nie jest taka prosta - wymaga to wiele czasu i nakładów pracy. W związku z tym zwiększają się także wydatki. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zaoszczędzić z hala magazynową, to odpowiedź jest jasna. Wybierz obiekt ze stali.

Zmniejszenie strat ciepła

Kolejnym czynnikiem, który trzeba poruszyć, pisząc o zaoszczędzeniu z halą magazynową, są straty ciepła. Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednią temperaturę hali. Oznacza to, że trzeba ją ogrzewać.

Jeżeli hala traci wiele ciepła, zużywasz więcej energii, a to przekłada się na dodatkowe koszty. Musisz więc zawczasu zaplanować ocieplenie hali (niezależnie od wybranego materiału).

Kluczem w ograniczeniu strat ciepła jest natomiast dobre wykonawstwo. Należy wybrać firmę, która ma spore doświadczenie i może pochwalić się licznymi referencjami. Pamiętaj, wadliwa konstrukcja potrafi narazić właściciela na koszty rzędu kilku tysięcy złotych. Lepiej tego uniknąć.

Dobre oświetlenie

Jak zaoszczędzić z halą magazynową? Wybrać dobre oświetlenie, czyli dostosowane do potrzeb magazynu. W końcu wydatki na prąd są często największą bolączką przedsiębiorców.

W kwestii oświetlenia bardzo ważny jest projekt dostosowany do przeznaczenia magazynu. Nie ma przecież sensu oświetlać punktu, w którym nie dzieje się właściwie nic, a do którego dociera wystarczające światło z innych lamp.

Dobrym pomysłem są też czujniki ruchu, jeśli magazyn funkcjonuje różnie w zależności od godzin. Przykładowo, zdarza się, że w jednej części hali pracownicy spędzają tylko kilka godzin dziennie. Gdy ta część stoi pusta, nie ma sensu jej oświetlać.

Zwróć też uwagę na czynniki związane z eksploatacją żarówek. Zdarza się, że pobór mocy w trakcie uruchamiania może być niewspółmiernie duży do poboru mocy podczas regularnego działania.

Wybierz rozsądnie

Pamiętaj jednak, aby nie kierować się jedynie ceną. Niestety, porządna hala magazynowa to rzadko najtańsza hala magazynowa. Zawsze stawiaj na jakość.

Producent hal magazynowych - Commercecon.

Ocena: 5.0

Komentarze