Jak zacząć inwestowanie w złoto?

Inwestowanie w złotoPierwszym skojarzeniem ze złotem jest dla wielu z nas królewska korona czy też noszona na palcu obrączka. Warto jednak zainteresować się też kluczową dla naszych oszczędności cechą złota - zdolnością do przenoszenia wartości w czasie. Ta nadzwyczajna właściwość złota sprawia, że inwestowanie w złoto jest niezwykle ciekawą alternatywą, pytanie tylko brzmi - jak zacząć?

Inwestowanie w fizyczne złoto wydaje się być alternatywą tylko dla bogatych ludzi, dysponujących milionami złotych. W tym artykule postaramy się pokazać, że tak nie jest, a własną rezerwę złota można zacząć budować mając nawet tylko 1.000 złotych.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Złoto od tysięcy lat służy za środek płatniczy na całym świecie. Jego trwałość i podzielność sprawiają, że doskonale nadaje się do dokonywania transakcji oraz tezauryzacji, czyli oszczędzania. Przechowywanie nawet dużych wartości w złocie jest bezpieczne, ponieważ zajmuje ono mało miejsca, jest trwałe - nie rdzewieje ani się nie ulatnia - a także jest bardzo łatwo podzielne. Ponadto, co szczególnie istotne w dzisiejszych czasach pieniądza fiducjarnego, czyli opartego na zaufaniu do państwa i banku centralnego, nie można złota sztucznie kreować - jego światowe zasoby są ogarniczone, a ewentualne nowe pokłady będą wiązały się ze znacznym wzrostem kosztów wydobycia. Dodatkową, niezwykle istotną cechą fizycznego złota jest nieograniczona mobilność i gwarancja bezpieczeństwa, nawet w kryzysowych warunkach - posiadając kapitał ulokowany w złocie przechowywanym pod ręką gwarantuje nam, że bankructwo banków lub innych instytucji zarządzających naszymi środkami nie pozbawi nas środków do życia.

Jaka jest minimalna kwota inwestycji w fizyczne złoto?

Dzięki wspomnianej wyżej podzielności, inwestować w złoto można już minimalne kwoty - najmniejszym powszechnie dostępnym złotym produktem inwestycyjnym jest 1-gramowa sztabka, kosztująca około 200PLN. Trzeba mieć jednak świadomość, że koszt takiej sztabki nie ma wiele wspólnego z jej realną wartością - koszt produkcji, opakowania i marże zarówno producenta, jak i dystrybutora sprawiają, że nie jest to optymalny sposób inwestowania małych kwot. Znacznie lepiej do tego nadają się historyczne monety, jak na przykład francuskie złote 20 franków. Ta moneta charakteryzuje się niskim spreadem, czyli różnicą między skupem a sprzedażą, a także niską ceną za gram złota. Jak widać po cenie tej monety, nie potrzeba bardzo dużych kwot, aby rozpocząć inwestowanie w złoto.

Jaką część oszczędności inwestować w złoto?

W zależności od aktualnej sytuacji rynkowej i indywidualnej sytuacji, rekomenduje się inwestowanie około 10% oszczędności w złoto. Wynika to między innymi z faktu, że ceny złota charakteryzują się ujemną korelacją z innymi aktywami. To znaczy, że częstą sytuacją są spadki na giełdach i wzrosty na cenach złota - lub odwrotnie.

Który produkt jest najlepszym wyborem dla inwestora?

Z produktów, które na ten moment możemy na pewno rekomendować to: Krugerrand, Złoty Liść Klonu, Wiedeńscy Filharmonicy oraz złote sztabki w rozmiarze 1 uncji i większe. Wszystkie te produkty charakteryzują się bardzo wysoką płynnością i niewielkimi spreadami. Róznica w cenie skupu i sprzedaży nie powinna przekraczać 4-5% wartości produktu. Niezwykle istotna jest tutaj dostępność złota od ręki oraz natychmiastowa płatność przy odsprzedaży do dystrybutora. Dzięki temu, inwestor nie jest w żadnym momencie uzależniony od swojego dystrybutora i zakupione złoto może odsprzedać już na następny dzień w dowolnie wybranym miejscu. Analogicznie z odsprzedażą - nigdy nie wiadomo, jak pilnie potrzebna będzie gotówka, więc warto znać miejsca, która oferują skup w dobrych cenach i z płatnością od ręki.

Autor: www.tavex.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze

Hugan
Przez system XTB, ale dlaczego tylko złoto? Tam macie również inne tematy z dużym potencjał - tzn. inwestujecie również w pochodne oparte na ropie, srebrze i innych zagadnieniach. Duży potencjał zysku, ale ile z tego wyciągniecie? To zależy od Was.