Jak wygląda proces zakupu gotowej spółki z o.o.?

Zakup gotowej spółkiRejestracja spółki z o. o. jest procesem nie tylko żmudnym, ale również czasochłonnym. Przedsiębiorcy, którzy chcą zacząć prowadzić działalność "od zaraz" mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania, kupując gotową spółkę.

W artykule wyjaśnimy czym są gotowe, przygotowane do sprzedaży spółki. Podpowiemy także jak wygląda proces zakupu takiego podmiotu.

Gotowe spółki to podmioty wyposażone w umowę spółki, zarejestrowane w KRS, posiadające NIP, REGON i zarejestrowane do podatku VAT.

Zalety kupna gotowej spółki

Kupując gotową spółkę będziesz mógł rozpocząć działalność "od zaraz". Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które chcą zrealizować intratne inwestycje, które nie mogą czekać.

Zakup gotowej spółki pozwoli także uniknąć wielu kłopotliwych formalności, składania stosu dokumentów i czasochłonnego "biegania po urzędach". Kupując gotowy podmiot staniesz się udziałowcem szybko i bez większego wysiłku.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem powinien być wybór podmiotu, od którego zakupisz gotową spółkę. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa, unikaj zawierania transakcji z osobami prywatnymi.

Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług firmy, której specjalizuje się w zakładaniu i odprzedaży gotowych podmiotów. Wybierając firmę sprawdź, jak długo istnieje na rynku oraz jakie opinie mają na jej temat klienci. Dobrym testem może być również kontakt z biurem obsługi klienta. Wysoka kultura osobista konsultanta, cierpliwość oraz rzeczowe odpowiedzi na zadawane przez Ciebie pytania będą ogromnym walorem, potwierdzającym kompetencje firmy.

Przygotuj potrzebne dane

Jeśli wybrałeś już firmę, z którą zawiążesz transakcję, pozostaje dopełnić niezbędnych formalności. Do przygotowania umowy notarialnej, nowej dokumentacji księgowej spółki oraz wprowadzenia zmian w KRS-ie niezbędne będzie przygotowanie:

  • nowej nazwy spółki (o ile planujesz ją zmienić),
  • adresu,
  • miejsca siedziby,
  • informacji na temat wysokości kapitału zakładowego (jeśli chcesz go zwiększyć),
  • danych wspólników i członków zarządu,
  • procentowego podział udziałów w spółce oraz sposób reprezentacji.

Wszystkie informacje przekaż firmie, od której kupujesz spółkę.

Wizyta u notariusza

Kolejnym krokiem powinno być podpisanie umowy notarialnej. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem umowa kupna-zbycia udziałów wymaga pisemnej formy umowy wraz z notarialnie poświadczonymi podpisami.

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość zakupu spółki również na odległość. Jeśli na codzień mieszkasz w Szczecinie, a firma, sprzedająca spółkę ma swoją siedzibę w Krakowie, nie musisz przemierzać całego kraju, aby dojechać do wskazanej kancelarii notarialnej.

Wystarczy, podpisać dokumenty w "swojej" kancelarii notarialnej, a następnie przesłać je kurierem do sprzedawcy spółki, który będzie mógł skorzystać z usług notariusza w swoim mieście - komentuje właściciel firmy consultingowej Caldwell Corporate Services.

Formalności po podpisaniu umowy notarialnej

Po podpisaniu umowy należy złożyć w sądzie rejonowym z wydziałem KRS dokumenty aktualizujące dane spółki w rejestrze przedsiębiorców.

Mowa tutaj o informacjach dotyczących zmiany wspólników spółki, członków zarządu, reprezentujących spółkę czy o ewentualnych zmianach w umowie spółki.

Mimo, że wprowadzenie zmian w KRS-ie trochę potrwa, nowi udziałowcy spółki będą mogli reprezentować podmiot na zewnątrz oraz podpisywać dokumenty od momentu sprzedaży i i powzięcia uchwały o zmianie zarządu.

Komentarze