Jak wybudować hale magazynową, która przetrwa lata?

Hala magazynowaInwestycja w halę magazynową to niemały wydatek. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chcą, aby budynek posłużył im jak najdłużej. Powinien dodatkowo być tani w konserwacji i dawać wiele możliwości. Czy budowa takiej hali magazynowej jest możliwa? Jak wybudować obiekt, który będzie w idealnym stanie przez całe lata?

Kluczowy jest materiał

Nie ulega wątpliwości, że za trwałość hali odpowiada przede wszystkim materiał, z jakiego jest zbudowana. W tym przypadku możliwości jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze są jednak trzy typy hal magazynowych: hale murowane, hale żelbetowe, hale stalowe. Dwa pierwsze typy zaczynają być wypierane przez konstrukcje ze stali. Dzieje się tak z kilku powodów.

Trwałość stali

Przede wszystkim konstrukcje stalowe są po prostu trwałe. Nie można wprawdzie powiedzieć, że posłużą całą wieczność, ale w porównaniu do muru są o wiele trwalsze. Inaczej wygląda natomiast porównanie z obiektami żelbetowymi. Są to wyjątkowo solidne konstrukcje, prawdopodobnie najtrwalsze z możliwych, jednak mają swoje wady, m.in. długi czas budowy i koszt. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że hale magazynowe budowane są z żelbetu tylko tam, gdzie istnieje taka konieczność, np. na terenach położonych w strefie sejsmicznej. W Polsce są to obiekty rzadko spotykane.

Istotne jest również to, że konstrukcje stalowe można dodatkowo wzmocnić. Wystarczy zastosować stal konstrukcyjną o podwyższonej wytrzymałości, która zapobiegnie m.in. pękaniu materiału na skutek działania mrozu, wody czy wiatru. Wiele zależy też od użytych płyt warstwowych (jeśli magazynowane są towary wrażliwe na działanie temperatur). Płyty mogą być otoczone dodatkowym tworzywem izolacyjnym (np. okładziny z blachy).

Konserwacja

Trwałość hali zależy też od sposobu jej konserwacji. Nie od dziś wiadomo, że może być ona i trudna, i kosztowna. Dodatkowo wraz z wiekiem budynku potrzeby konserwacyjne wzrastają. Jak wybudować halę magazynową, aby nie było to dużym problemem? Tutaj odpowiedzią również jest konstrukcja stalowa. Ze względu na technologię użytą do budowy ze stali hale magazynowe z tego materiału są tanie w konserwacji, a ewentualne awaria zdarzają się rzadko. Co więcej, można nawet wymienić niektóre elementy, kiedy zachodzi potrzeba modyfikacji hali. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak jest, trzeba zrozumieć specyfikę technologii modułowej.

Konstrukcje stalowe powstają modułowo. Oznacza to, że tworzy się je za pomocą prefabrykatów, które są następnie łączone. Dzięki modułowości prace przebiegają szybciej i sprawniej. Proste hale magazynowe o konstrukcji stalowej powstają już w miesiąc. Z tej technologii wynikają też inne zalety, m.in. możliwość łatwej rozbudowy hali czy nawet rozłożenia jej.

Wniosek? Najlepsza hala na lata to ta stalowa. ponieważ jest to inwestycja i w trwałość, i w możliwości.

Więcej informacji o halach magazynowych możesz znaleźć na stronie https://commercecon.pl.

Komentarze