Jak wybrać najlepszy kredyt na mieszkanie?

Kredyt na mieszkaniePrzychodzi taki czas w życiu człowieka, gdy decyduje się on na zakup mieszkania. Mało kto może pozwolić sobie na zakup własnego lokum za gotówkę - bierzemy więc kredyt. Ale jak wybrać ten najlepszy? Czym się kierować i skąd brać informacje?

Przecież przez kilkadziesiąt lat, czyli okres, przez który będziemy spłacać nasze zobowiązanie, sytuacja może się zmienić. Już wyjaśniamy.


Internet - zbiór wiedzy o kredytach hipotecznych

Ogromne rzesze ludzi brały kredyt na własne M przed tobą - wykorzystaj to! W sieci znajdziesz dziesiątki portali zajmujących się finansami, w tym kredytami na mieszkanie. Poza artykułami eksperckimi czy wywiadami ze specjalistami, znajdziesz tam liczne komentarze internautów - w dużej mierze kredytobiorców - dotyczące m.in. ofert konkretnych banków. Z sekcji opinii możesz naprawdę wiele się dowiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt. Ponadto, jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać temat, skorzystaj z jednego lub kilku forów internetowych, których również jest wiele. Dzięki zapoznaniu się z informacjami na forach dyskusyjnych, jesteś w stanie podjąć mądrą decyzję dotyczącą - jakby nie patrzeć - następnych kilkudziesięciu lat twojego życia! Co więcej, jeśli będziesz miał pytania, możesz zarejestrować się, co trwa chwilę, i samemu brać udział w dyskusjach. Może dzięki temu zmienisz swój pogląd i zdecydujesz się na inny kredyt niż początkowo zakładałeś? Kolejnym rozwiązaniem, niewykluczającym pierwszego, będzie rozmowa z rodziną lub przyjaciółmi, którzy sami wzięli i spłacają kredyt hipoteczny. Z pierwszej ręki dowiesz się, jak się żyje z kredytem frankowym czy złotówkowym oraz jak dany bank traktuje swoich klientów.

Szukaj i porównuj oferty kredytów

Jeśli miałbyś samodzielnie odwiedzać strony internetowe wszystkich banków w Polsce lub konsultować się z pracownikami infolinii, straciłbyś bardzo dużo czasu. Z pomocą osobom poszukującym najlepszego kredytu hipotecznego przychodzą strony specjalizujące się w tej tematyce. Mieszczą się tam odnośniki do stron firm doradczych oraz opinie ich klientów. Znajdziesz tam także wyczerpujące informacje na temat kredytów na mieszkanie oraz artykuły z wieloma przykładami i wskazówkami, łatwo wyjaśniające nieścisłości związane z tą, niełatwą przecież, dziedziną. Pod artykułami również mieszczą się opinie czytelników, co jest kolejna szansą dla ciebie, by wyrobić sobie własne zdanie, a jeśli jakieś pojęcia będą dla ciebie niejasne - możesz zajrzeć do słownika terminów finansowych. Poza tym za pomocą prostego kalkulatora możesz wyliczyć swoją zdolność kredytową. Ale portale te to przede wszystkim porównywarki kredytów hipotecznych. Dowiesz się, jakie warunki oferuje dany bank - na ile lat możesz wziąć kredyt, jaki jest wymagany wkład własny, RRSO i prowizja oraz jaką ocenę konkretny bank dostał od klientów.

O czym pamiętać, wybierając kredyt hipoteczny?

Odpowiedz sobie, czy bardziej zależy ci na jak najszybszej spłacie kredytu, czy na jak najniższej racie. W pierwszym przypadku minusem będzie to, że miesięcznie będziesz musiał płacić więcej, w drugim zaś - mimo niższej raty - będziesz spłacać kredyt dłużej. Ponadto korzystaj z porad bliskich osób, ale z uwagą - każdy z nas ma inna sytuację i historię kredytową. To, że komuś pasowała konkretna oferta, nie oznacza, że ty także dobrze zrobisz, wybierając ją. Ważną rzeczą przy wyborze kredytu hipotecznego jest spojrzenie na wszystkie opłaty w perspektywie kilkudziesięciu lat. Stosunkowo niewielkie kwoty, nakładane na ciebie miesięcznie przez bank - ubezpieczenie wkładu własnego, prowizja, koszty za przyznanie kredytu lub prowadzenie konta - mogą urosnąć do naprawdę dużych, jeśli podliczysz, ile przyjdzie ci zapłacić przez cały okres spłaty. Kolejnym dobrym pomysłem będzie też udanie się do doradcy kredytowego. Jest to osoba, która zna się kredytach hipotecznych i pomoże ci wybrać ten najbardziej pasujący do twoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj, że podczas takiej rozmowy liczy się szczerość! Musisz otwarcie mówić o swojej sytuacji finansowej - zarobkach i innych zobowiązaniach. Jeśli tego nie zrobisz, a i tak zostanie to zweryfikowane przez bank, twój wniosek kredytowy zostanie odrzucony.

Więcej dowiesz się wchodząc na Hipoteka360.pl - Ranking kredytów na mieszkanie.

Komentarze