Jak porównywać kredyty gotówkowe? Oto podstawowe parametry

Kredyt gotówkowyKredyt gotówkowy to zawsze poważne zobowiązanie, nawet jeśli kwota pożyczki nie jest bardzo wysoka. Dlatego przed wybraniem konkretnej oferty warto jest porównać ze sobą propozycje przedstawiane przez różne banki i wybrać tę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom oraz możliwościom finansowym.

Porównywarka - dlaczego warto z niej korzystać?

Porównanie ze sobą kilku kredytów gotówkowych jest kluczowe, jeśli zależy Ci na wyborze korzystnej oferty. Jednak wizyty w wielu placówkach finansowych i samodzielne zestawianie poszczególnych opcji to rozwiązanie czasochłonne. Co więcej, w trakcie takich wyliczeń łatwo o pomyłkę - błędne obliczenia lub zestawienie ze sobą nieodpowiednich parametrów.

Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowej porównywarki kredytowej (profesjonalną porównywarkę znajdziesz tutaj). To praktyczne urządzenie pozwala na wybór dowolnych parametrów i uwzględnienie ich podczas porównywania ofert wielu banków. Dzięki temu możesz uporządkować wszystkie propozycje w czytelny sposób i podjąć racjonalną decyzję.

Kredyt gotówkowy

Na jakie oprocentowanie zwrócić uwagę?

Dla wielu osób nadal wyznacznikiem atrakcyjności oferty kredytowej jest stawka oprocentowania akcentowana w reklamach telewizyjnych czy ulotkach reklamowych. To jeden z podstawowych błędów, ponieważ banki często reklamują się, podając oprocentowanie nominalne. Tymczasem stanowi ono wyznacznik jedynie kosztu związanego z samymi odsetkami i nie może przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (obecnie 4,5%).

O wiele bardziej miarodajnym parametrem jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To właśnie ta wielkość wpływa na całkowity koszt kredytu, ponieważ zawiera również wszelkie dodatkowe opłaty np. prowizję czy ubezpieczenie.

Koszty ubezpieczenia

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego często traktuje się jak zło konieczne, nie zagłębiając się w związane z nim zapisy czy nie analizując realnych kosztów. Zapominamy, że zwykle nie musimy wcale z niego korzystać. Co nie oznacza, że zawsze trzeba z niego rezygnować. Na pewno warto jednak porównać związane z nim koszty w kilku różnych bankach.

Ważne jest też dokładne sprawdzenie, co konkretnie obejmuje ubezpieczenie. Czy chroni nas na wypadek ciężkiej choroby, czy możemy liczyć na pomoc, jeśli zostaniemy zwolnieni z pracy? Zapisy związane z ubezpieczeniami bywają bardzo zróżnicowane - jeśli decydujesz się płacić ubezpieczenie, powinieneś wiedzieć, jakiego wsparcia możesz oczekiwać.

Kredyt gotówkowy

Dodatkowe opłaty i dostępne promocje

Dokładne przejrzenie tabeli dodatkowych opłat może Cię uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi niespodziankami. Oprócz standardowych prowizji za rozpatrzenie wniosku czy uruchomienie kredytu, sprawdź też, ile kosztować Cię może wcześniejsza spłata kredytu czy wręcz przeciwnie, monity i wezwania do zapłaty. Zobacz też, czy możliwa jest karencja, czyli tak zwane "wakacje kredytowe".

Warto też przyjrzeć się promocjom związanym z cross-sellingiem - bank oferuje lepsze warunki, w zamian za skorzystanie z jego innych produktów np. konta osobistego czy lokaty. To dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że dodatkowy produkt nie jest dla Ciebie obciążeniem i nie generuje kosztów.

Ocena: 5.0

Komentarze