Jak oszczędzać na PKP?

Jak oszczędzać na PKP?PKP w ostatnim czasie postanowiło zacząć walczyć o swoich klientów. Nic w tym dziwnego, skoro zdarzało nam się coraz częściej narzekać na tego przewoźnika. Głównie na wysokie ceny biletów, które były zupełnie nieadekwatne do standardu podróżowania, który nam oferował.

Nawet zakup słynnego Pandolino nie wywołał specjalnych zachwytów, a jedynie zarzuty, że przez ten drogi pociąg zostały zlikwidowane inne, tańsze połączenia. PKP jednak nie poddało się i dziś oferuje nam kilka świetnych zniżek, dzięki którym możemy zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.

Podróżowanie pociągiem może być niedrogie i bardzo komfortowe. Nie wierzysz nam? Wystarczy, że poczytasz o różnych ofertach maksymalnego zmniejszania kosztów. Dzięki temu zaoszczędzisz całkiem sporo pieniędzy!

Pierwszą możliwością oszczędzania na PKP jest kupowanie biletów z wyprzedzeniem. Zniżki są dostępne w trzech kategoriach - 30% na ponad trzy tygodnie przed terminem, 20% na dwa tygodnie oraz 10% na tydzień. Dzięki temu za bilet studencki z Gdańska do Torunia możesz zapłacić nawet 18 zł, czyli oszczędzasz ok. 10 zł! W przypadku biletów normalnych ta oszczędność jest analogicznie wyższa.

Pendolino może i jest bardzo drogie, ale istnieje szansa pojechania nim nawet o 50% taniej! Jak to zrobić? Na miesiąc przed podróżą zostaje udostępniona pula niezwykle tanich biletów. Wystarczy skorzystać z systemu elektronicznej rezerwacji i za podróż z Gdańska do Krakowa zapłacisz 90, a nie 180 zł. Oszczędność jest niesamowita! Oczywiście jeśli nie uda Ci się załapać na tę super promocję, to możesz skorzystać z takich samych rabatów jak w przypadku innych pociągów PKP – 30, 20 i 10%.

Druga promocja, która dotyczy Pendolino związana jest z godziną wyjazdu. Pociągi, które wyruszą po 19.00 w wybrane dni tygodnia, będą kosztowały tylko 49 zł. Za jakie połączenia będziesz mógł zapłacić tak niewiele? Np. za pociąg, który o 19.06 i 20.36 odjeżdża z Krakowa do Warszawy. Sprawdź rozkłady, a przekonasz się czy akurat interesujący Cię pociąg nie został objęty promocją.

Jeśli planujesz swój wyjazd w czasie weekendu, to warto zainteresować się biletami weekendowymi. Na czym polega tego typu promocja? Kupujesz jeden bilet i możesz na nim jeździć dowolną ilość razy w ciągu całego weekendu. Twoja podróż może zacząć się w piątek o 19.00, a skończyć o 6.00 w poniedziałek. Za bilet w drugiej klasie zapłacisz 154 zł - opłaca się nawet przy niektórych podróżach tylko w dwie strony, zwłaszcza, że obejmuje również pociągi Expres Intercity Premium, czyli Pendolino.

Warto dokładnie sprawdzać połączenia na konkretnych trasach. Może się okazać, że na krótkim odcinku będzie się znacznie bardziej opłacał przejazd z innym przewoźnikiem - szczególnie z Przewozami Regionalnymi lub Arrivą. PR obsługują głównie przejazdy na trasach w obrębie regionu lub miejscowości położonych stosunkowo niedaleko niego. Tego typu składy rzadko jeżdżą na trasy dłuższe niż trzygodzinne. Komfort jest niestety nieco mniejszy niż w PKP, ale możesz liczyć na tańsze bilety. PR oferują również bilety aglomeracyjne. W ramach takiego biletu możesz korzystać przez godzinę z komunikacji miejskiej w mieście docelowym. Co prawda nie wszystkie miasta mają podpisaną umowę z Przewozami Regionalnymi, ale zawsze warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Na biletach kolejowych można bardzo dużo zaoszczędzić, wystarczy tylko śledzić aktualne promocje. Nie musisz martwić się, że będziesz musiał wydać bardzo dużo pieniędzy na bilet.

Autor: www.planaxy.com.

Ocena: 5.0

Komentarze