Jak mądrze robić zakupy w supermarkecie?

ZakupyIdziesz dosłownie po kilka rzeczy, a przy kasie lądujesz z wózkiem pełnym zakupów?

Nic dziwnego, bo zapewne skusiłeś się na specjalne promocje cenowe, których w supermarkecie nie brakuje. Specjaliści od merchandisingu zrealizowali swoje zadania - wywołali potrzebę zakupową, nawet wtedy, gdy określonego produktu wcale nie potrzebowałeś.

Racjonalne wydatki

Aby zapobiec takim sytuacjom, na zakupy wybieraj się z niezbędną listą zakupów. Przed wyjściem z domu sprawdź, jakich produktów rzeczywiście potrzebujesz i tylko na takie zwracaj uwagę. Pamiętaj, że regały sklepowe będą kusić Cię mnogością oferty. Jeśli produkt znajduje się na Twojej liście, a do tego jest proponowany w okazyjnej cenie, tym lepiej dla Ciebie.

Mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę. Nigdy nie rób zakupów z burczącym brzuchem. Głód spowoduje, że do zakupowego koszyka włożysz więcej produktów spożywczych. Zakupy będą dokonywane szybko i nie zawsze będziesz patrzeć na cenę poszczególnych rzeczy.

Techniki zwracania uwagi

Musisz wiedzieć, że regały sklepowe zapełniane są produktami zgodnie z konkretnym schematem. Na wysokości oczu klientów wykładane są produkty, które mają się jak najszybciej sprzedać. Niekoniecznie są one niestety w najniższej cenie. Te najtańsze najczęściej znajdują się na samym dole i nierzadko ciężko je dostrzec. Te najdroższe, tzw. premium umieszczone są zaś na samej górze.

W supermarketach specjalne promocje umieszczane są też w głównych korytarzach. Na pewno nie przejdziesz obok nich obojętnie, bo krzykliwe hasła promocyjne zwrócą Twoją uwagę.

Zakupy podczas wyprzedaży

Sezonowe wyprzedaże to świetna okazja do robienia zakupów. Rzeczywiście tak jest, ale tylko w niektórych przypadkach. Nie daj się złapać na wszystkie obniżki cenowe, bo większość z nich to jedynie chwyt marketingowy. Zawsze sprawdzaj ceny. Może okazać się, że cena niektórych produktów nie różni się od tych sprzed wyprzedaży. Nabędziesz więc produkt, którego tak naprawdę nie potrzebujesz.

Czy wiesz, że w okresie wyprzedaży każdy z nas wydaje podczas tylko jednych standardowych zakupów nawet o kilkadziesiąt złotych więcej, niż wtedy, gdy obniżek nie ma? Co więcej, nabywamy wtedy rzeczy nie pierwszej potrzeby, czyli takie, których wcale nie wykorzystamy.

W supermarkecie nie zawsze jest tanio

Okazuje się, że niektóre produkty taniej kupisz w osiedlowym sklepiku aniżeli w supermarkecie. Regały sklepowe co prawda są wypełnione po brzegi, ale tylko niektóre produkty warto z nich brać. Pamiętajmy też, że te najtańsze mogą być wątpliwej jakości.

Ponieważ w supermarkecie sprzedaż odbywa się masowo, zawsze dokładnie oglądaj wybrane przedmioty. Nie brakuje tam takich, które są uszkodzone, albo których termin ważności już dawno minął.

Podsumowanie

Trudno uniknąć zakupowych wpadek, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziesz w stanie nabyć produkty, których naprawdę potrzebujesz. Pamiętaj, że nie zawsze priorytetem jest cena, bo nierzadko o wiele bardziej liczy się jakość. Warto też porównywać oferty różnych supermarketów, bo ceny tych samych produktów mogą się w nich znacznie różnić.

Treść artykułu przygotowana w oparciu o stronę internetową producenta regałów sklepowych WIST.

Komentarze