Jak mądrze korzystać z karty kredytowej?

Karty kredytoweWśród bogatej oferty produktów bankowych dostępnych na rynku znajdują się również karty kredytowe. Karta kredytowa stanowi rodzaj karty płatniczej z przyznanym przez bank tzw. limitem kredytowym. Wszelkie operacje, których dokonuje właściciel karty są rozliczane na podstawie przyznanego limitu.

Ten rodzaj produktu bankowego otrzymać mogą wyłącznie klienci, którzy posiadają odpowiednią wiarygodność kredytową. W odróżnieniu od karty debetowej, karta kredytowa umożliwia wydawanie pieniędzy, które fizycznie nie są nasze. Bank w ramach otwartej linii kredytowej pozwala na dysponowanie określonymi środkami pieniężnymi, które nie przekraczają ustalonego z góry limitu. W ten sposób powstaje zadłużenie, które klient musi spłacić. Czasami powiększone jest ono o umowne odsetki.

Jak mądrze korzystać z karty kredytowej?

Po pierwsze, każda osoba korzystająca z karty kredytowej powinna zdawać sobie sprawę z tego, że rozporządza pieniędzmi, które ostatecznie obciążą jej rachunek bankowy. Dlatego też do każdego wydatku powinno się podchodzić rozsądnie. Należy kontrolować, jakie zobowiązania są regulowane za pomocą karty kredytowej. Ważne jest, aby starać się spłacić powstałe zadłużenie w okresie bezodsetkowym. Pozwoli to uniknąć ponoszenia dodatkowych opłat z tytułu korzystania z karty kredytowej. Tego źródła finansowania powinno się używać wyłącznie, gdy występuje taka konieczność i nasz domowy budżet wymaga dodatkowego wsparcia.

Posiadanie karty kredytowej w tym samym banku co konta osobistego umożliwia automatyczne spłacanie zadłużenia. Gdy kończy się okres bezodsetkowy, z konta osobistego pobierana jest odpowiednia kwota, która ma za zadanie pokryć powstałe zadłużenie. Niemniej jednak należy pamiętać, aby rachunek wykazywał saldo, które umożliwi ową spłatę. Będąc posiadaczem konta osobistego i karty kredytowej w dwóch różnych bankach, klient musi pamiętać, aby nie przeoczyć dnia spłaty. Zbyt duże opóźnienie w uregulowaniu zadłużenia może skutkować wysokimi odsetkami z tego tytułu.

Transakcji za pomocą karty kredytowej, podobnie jak karty debetowej, można dokonywać bez konieczności podawania kodu PIN. Z tej opcji można skorzystać w sklepie stacjonarnym, gdy kwota do zapłaty nie przekracza 50 złotych (płatność zbliżeniowa). Również w przypadku kupowania na odległość m.in. jako zapłata za zakupy dokonane w sklepie internetowym. Do takiej transakcji wystarczy posiadać numer karty, datę jej ważności oraz kod zabezpieczający CVV/CVC. Dane te należy chronić przed osobami postronnymi i nie udostępniać ich nikomu. Ich utrata może skutkować powstaniem zadłużenia, które będziemy musieli spłacić z własnych środków.

Karta kredytowa umożliwia również wypłatę gotówki w bankomacie. Niemniej jednak dokonywać tego powinniśmy tylko w przypadku wyższej konieczności. Każda wypłata gotówki jest zazwyczaj oprocentowana i obciążona wysoką prowizją, która powiększa kwotę spłaty powstałego w ten sposób zadłużenia.

Dokonywanie transakcji za granicą za pomocą karty kredytowej nie stanowi żadnego problemu. Aczkolwiek w tym przypadku powinniśmy liczyć się z tym, iż za granicą obowiązuje inna waluta. W związku z tym bank przelicza każdą dokonaną płatność na złotówki. Nic w tym szczególnego, gdyby nie fakt, iż używa do tego nie kursów NBP, lecz swoich własnych, które częstokroć bywają wyższe. Koszty transakcji podniesione mogą być również o prowizję za przewalutowanie. Wówczas kwota do spłaty jest o wiele wyższa od spodziewanej kwoty powstałego zadłużenia.

Autor: www.bankowo.info.

Ocena: 4.2

Komentarze