Jak bezpiecznie wziąć kredyt przez Internet?

Kredyt przez InternetJeszcze nie tak dawno przeprowadzenie nawet najprostszej operacji finansowej wiązało się z koniecznością złożenia wizyty  w oddziale banku. Dziś większość placówek bankowych stoi pusta, a niektóre instytucje, idąc z duchem czasu, całkowicie rezygnują ze stacjonarnego kanału dostępu do usług bankowych. Za taki stan rzeczy odpowiada dynamiczny rozwój bankowości internetowej i mobilnej, których klienci - w każdym miejscu i czasie - mogą skorzystać z dowolnego produktu bankowego.

Sprawdzenie historii transakcji, zlecenie przelewu, otwarcie lokaty terminowej lub konta oszczędnościowego czy doładowanie telefonu - to tylko przykłady operacji, które można wykonać za pośrednictwem bankowego serwisu transakcyjnego lub przy użyciu smartfona z aplikacją mobilną. Dodatkowo, część instytucji daje także możliwość zaciągnięcia w ten sposób kredytu gotówkowego - i to nawet na kwotę przekraczającą 100 tysięcy złotych! Mając na uwadze rosnącą popularność tego typu produktów, za cel niniejszego artykułu postawiliśmy sobie udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak bezpiecznie wziąć kredyt przez Internet. Poniżej znajdziesz również praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej i mobilnej, a także wyjaśnienie, na czym właściwie polega mechanizm działania kredytu internetowego.

Kredyt przez Internet - na czym to dokładnie polega?

Istota szybkich kredytów online jest taka sama jak tradycyjnych, udzielanych w fizycznych oddziałach banków, kredytów gotówkowych (bankowych pożyczek pieniężnych) - klient składa wniosek o przyznanie środków na dowolny cel, a bank, po dokonaniu oceny jego zdolności kredytowej, przedstawia ostateczną ofertę kredytu. Naturalnie, także i w tym przypadku pojawia się więc umowa pomiędzy kredytodawcą a kredytobiorcą, opłaty w postaci prowizji i odsetek czy konieczność przedstawienia dokumentów potwierdzających wysokość otrzymywanych dochodów (najczęściej dotyczy to wyłącznie osób niebędących klientami banku, z którego oferty chcą skorzystać).

Czym w takim razie różni się kredyt internetowy od tego zaciąganego w tradycyjny sposób? Właściwie tylko i wyłącznie tym, że wszelkie związane z nim procedury i formalności można załatwić przez Internet. W wielu bankach zazwyczaj wygląda to tak, że po wypełnieniu odpowiedniego formularza online, wnioskodawca już po kilkunastu minutach otrzymuje decyzję kredytową. Następnie zatwierdza zaoferowane warunki kredytowania np. e-mailem i podpisuje umowę za pośrednictwem kuriera lub przelewu weryfikacyjnego. Dostępność tej ostatniej opcji sprawia, że środki mogą pojawić się na koncie kredytobiorcy nawet w ciągu kilkudziesięciu minut od momentu złożenia wniosku! Co więcej, osoby posiadające już w banku-kredytodawcy konto osobiste - na które wpływa ich comiesięczne wynagrodzenie - zwykle nie muszą nawet przedstawiać zaświadczeń o dochodach. W takim przypadku cały proces związany z ubieganiem się o przyznanie kredytu jest maksymalnie uproszczony i ogranicza się do wykonania dwóch czynności - wypełnienia formularza internetowego i podpisania umowy.

Kredyt przez Internet - rozwiązanie korzystne, ale czy bezpieczne?

Poza wspomnianą wygodą i oszczędnością czasu, wzięcie kredytu przez Internet może okazać się także opłacalne ze względów ekonomicznych. Nie jest bowiem tajemnicą, że korzystanie z usług bankowych za pośrednictwem kanału internetowego i mobilnego jest tańsze niż w przypadku bankowości tradycyjnej. Fakt, że podobnie jak przelewy internetowe czy wypłaty gotówki z bankomatów, także i kredyty online nie wymagają obsługi klienta przez doradcę finansowego zachęca banki do oferowania korzystniejszych warunków ich spłaty - nieco niższego oprocentowania czy mniejszej prowizji za udzielenie kredytu.

W praktyce, choć potencjalnych kredytobiorców raczej nie trzeba przekonywać o zaletach kredytu internetowego, niektórzy z nich (niemający wcześniej styczności z takimi produktami) mają pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa całego procesu związanego z jego zaciągnięciem. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ w grę wchodzą tutaj najczęściej pokaźne kwoty pieniędzy (i to na dodatek pożyczonych), a przy tym zachodzi konieczność podania danych osobowych.

Niemniej jednak korzystanie z kredytów online jest praktycznie tak samo bezpieczne jak korzystanie z bankowości internetowej czy mobilnej. I warto przy tym dodać, że od strony technicznej jest to bezpieczeństwo maksymalnie wysokie. Tak naprawdę najsłabsze ogniwo w systemie "zdalnego bankowania" stanowi klient banku, który przez własne niedopatrzenie lub brak świadomości na temat zagrożeń w sieci, może narazić się na przykre konsekwencje finansowe.

Wzięcie kredytu przez Internet - zasady bezpieczeństwa

Zarówno samo wnioskowanie o kredyt przez Internet, jak i przeprowadzanie innych, powiązanych z jego zaciągnięciem czynności, wymaga przestrzegania kilku żelaznych zasad bezpiecznej e-bankowości. Mowa tutaj praktycznie o tych samych zasadach, o których użytkownik musi pamiętać podczas zakładania drogą online rachunku osobistego, logowania się do systemu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej, czy też samodzielnego wykonywania każdej innej operacji bankowej.

W zależności od tego czy klient zaciąga kredyt za pośrednictwem serwisu transakcyjnego, aplikacji mobilnej, czy też korzysta z oferty instytucji, w której nie posiada konta bankowego, musi stosować się do wszystkich lub części z niżej wymienionych zasad bezpiecznego e-bankingu:

  • Korzystaj wyłącznie z komputera lub urządzenia mobilnego, na którym zainstalowany jest dobry i regularnie aktualizowany program antywirusowy - najlepiej aby był to sprzęt, do którego tylko Ty masz dostęp.
  • Zadbaj o regularną aktualizację bankowej aplikacji mobilnej oraz przeglądarki internetowej.
  • Uważnie weryfikuj adres strony banku, w którym wnioskujesz o kredyt  - sprawdź czy zaczyna się on protokołu https:// i czy jest opatrzony symbolem zamkniętej kłódki, której obecność dowodzi nawiązania bezpiecznego połączenia.
  • Nie wykonuj żadnych czynności związanych z ubieganiem się o kredyt za pośrednictwem niesprawdzonych sieci (publicznego Wi-Fi, kawiarenek internetowych).
  • Zadbaj o wymyślenie naprawdę trudnych haseł logowania i zmieniaj je systematycznie - tyczy się to zarówno PIN-u wykorzystywanego w aplikacji mobilnej, jak i hasła do logowania w serwisie transakcyjnym.
  • Sprawdź dokładnie dane przed wysłaniem przelewu weryfikacyjnego - znane są już bowiem wirusy, które są w stanie podmienić numer rachunku odbiorcy kopiowany ze schowka.
  • Bezwzględnie stosuj się do procedur bezpieczeństwa panujących w banku, w którym aplikujesz o kredyt.

Reasumując, kredyt przez Internet można wziąć równie bezpiecznie jak ten tradycyjny, wymagający fizycznej obecności w oddziale - wystarczy, że będziemy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej czujności i ostrożności.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z kredytu internetowego powinny mieć na uwadze fakt, że nie w każdym banku taki produkt jest w ogóle dostępny. Co więcej, oferta tego rodzaju kredytów jest dość mocno zróżnicowana - zwłaszcza jeśli mowa o maksymalnej kwocie pożyczki, o jaką można aplikować. Pod tym względem, zdecydowanie wyróżnia się propozycja banku SMART, który oferuje możliwość zaciągnięcia szybkiego kredytu przez Internet na dowolny cel w wysokości nawet do 150 tysięcy złotych (szczegóły oferty znajdziesz pod adresem: http://www.banksmart.pl/kredyty-i-pozyczki/kredyt-gotowkowy/). Co ważne, w przypadku ubiegania się o kwotę nieprzekraczającą 3900 zł, poza oświadczeniem klienta, nie są tutaj wymagane żadne inne dodatkowe dokumenty.  Warto przy tym zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wielu innych instytucji, bank SMART udostępnia również możliwość skorzystania przez Internet z kredytu konsolidacyjnego - naturalnie, całkowicie online, bez konieczności złożenia choćby jednej wizyty w oddziale banku.

Ocena: 5.0

Komentarze

Dariusz
Przede wszystkim, trzeba mieć pewność, że pożyczkodawca jest uczciwy. Ja wziąłem kredyt online w KredytMarket, bo polecił mi znajomy, który również jest przedsiębiorcą.