Inwestycje w metale szlachetne - na co lepiej uważać?

Inwestycje w metale szlachetneOsób chcących inwestować w metale szlachetne z roku na rok przybywa. Powodem tego zainteresowania jest poczucie bezpieczeństwa, które może nam zapewnić posiadanie cennego kruszcu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zakup złota i innych metali szlachetnych wiąże się z dużym ryzykiem. Problemem może być również przechowywanie kosztowności. Co zatem robić, jeżeli chcemy, żeby takie inwestycje przyniosły nam maksimum korzyści. Przede wszystkim dobrze jest przestrzegać kilku zasad.

Zdecydujmy w jaki metal szlachetny chcemy zainwestować?

Jeżeli chcemy w przyszłości czerpać korzyści z inwestycji w metale szlachetne, musimy poważnie zastanowić się czy bardziej opłaca się nam zakup złota, srebra, a być może platyny czy palladu. Wiele zależy tu od naszych oczekiwań względem inwestycji. W sytuacji, kiedy naszą podstawową motywacją jest zabezpieczenie na wypadek kryzysowej sytuacji, dobrym wyborem wydaje się zakup złota, które charakteryzuje się stabilnymi cenami. Jednocześnie kiedy najbardziej zależy nam na szybkich zyskach i nie boimy się ryzyka - zakup srebrnego kruszcu może być w naszym wypadku lepszym pomysłem.

Kiedy inwestujemy w srebro, platynę lub pallad musimy liczyć się, że cena tych metali może zarówno wzrosnąć, jak i gwałtownie spaść. Inwestycje w metale szlachetne powinny być więc dobrze przemyślane i zaplanowane. Dobrze jest zadać sobie pytanie czemu ma służyć taka inwestycja.

Pamiętajmy o podatkach

W momencie kiedy kupujemy złoto, nie jesteśmy zobowiązani do opłacenia podatku VAT. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku srebra, które jest obwarowane wysokim opodatkowaniem. Wiele osób decyduje się na inwestycję w srebro ze względu na jego bardzo atrakcyjną cenę. Należy zdawać sobie sprawę, że do ceny samego kruszcu będziemy musieli doliczyć podatek. Kruszec z kolei sprzedajemy bez podatku, po znacznie niższej cenie.

Osoby, które chcą inwestować w srebro krótkoterminowo mogą pomyśleć o zakupie metalu w formie papierowej. Współcześnie na rynku dostępne są tak zwane certyfikaty na srebro. Umożliwiają one zakup metalu po cenie rynkowej bez naliczania podatku. Taka inwestycja wiąże się z ryzykiem, że nigdy nie odzyskamy zakupionego kruszcu, jednocześnie w ciągu krótkiego czasu taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Kupujmy jedynie od sprawdzonych dostawców

Wielu początkujących inwestorów popełnia poważny błąd. Chcą oni nabyć metale szlachetne po jak najbardziej atrakcyjnych cenach, co sprawia, że decydują się na zakup u mało pewnych dostawców. Jeżeli kupujemy złoto po bardzo okazyjnych cenach, a jednocześnie niewiele wiemy o dostawcy, ponosimy poważne ryzyko. Złoto należy do najczęściej i najlepiej podrabianych metali, dlatego przy jego zakupie należy zachować szczególną ostrożność. Znacznie zwiększymy swoje szanse na bezproblemową transakcję, kiedy udamy się do znanego i cieszącego się zaufaniem sprzedawcy. Nawet jeżeli cena, którą zapłacimy nie będzie najniższa, nie warto podejmować ryzyka. Kupując podrabiane złoto możemy bowiem stracić znacznie więcej.

Zakup monet bulionowych szansą na bezpieczną transakcję

Jeżeli chcemy kupić złoto od sprzedawcy, o którym niewiele wiemy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nabycie monet lokacyjnych niż sztabek złota. Charakterystyczną cechą złotych monet bulionowych jest fakt, że są trudniejsze do podrobienia od tradycyjnych sztabek. Osoby, które w przyszłości chciałyby sprzedać swoje złoto, powinny zdecydować się na zakup najpopularniejszych monet inwestycyjnych. W przypadku, kiedy kupujemy złote Krugerrandy lub Wiedeńskich Filharmoników, zwiększamy swoje szanse na szybką sprzedaż kosztowności w przyszłości.

Zadbajmy o dobre przechowywanie metali szlachetnych

Część osób inwestujących w sztabki lub monety wykonane z metali szlachetnych popełnia poważny błąd - otwierają oni opakowania i dotykają cennego kruszcu. Warto zdawać sobie sprawę, że w taki sposób doprowadzamy do mikrouszkodzeń metalu, co przekłada się na zmniejszenie jego rynkowej wartości. Jeżeli chcemy uzyskać jak najwyższą cenę za sztabki lub monety, zawsze trzymajmy je w bezpiecznych opakowaniach.

Przechowywanie w domu czy w skrytkach bankowych?

Problemem każdej osoby, która decyduje się na zakup złota lub innych metali szlachetnych jest przechowywanie kosztowności. Współcześnie pojawia się coraz więcej rozwiązań, żadne z nich nie jest jednak idealne. Część inwestorów decyduje się na trzymanie cennego metalu w skrytkach bankowych. Na co dzień taka metoda jest komfortowa i bezpieczna, nawet jeżeli za skrytki przyjdzie nam zapłacić. Należy mieć jednak świadomość, że w sytuacji kryzysu gospodarczego lub konfliktu zbrojnego możemy utracić dostęp do naszego dobytku. Historia pokazuje, że w przeszłości takie sytuacje miały miejsce wielokrotnie.

Przetrzymywanie kosztownych metali w domu daje znacznie lepiej zabezpiecza nas na wypadek kryzysów, jednak rozwiązanie to również ma wiele mankamentów. Przede wszystkim musimy ukryć złoto na wypadek włamania lub przejęcia przez niepożądane osoby. To z kolei wymaga od nas kreatywności, a ponadto dobrej pamięci.

Artykuł przy współpracy z numizmatykatorun.pl.

Komentarze