Inwestycja w złoto, monety inwestycyjne - czy to się opłaca?

InwestowanieWiele osób, które posiadają zaoszczędzoną gotówkę, myślą o zainwestowaniu jej w coś opłacalnego. Nieruchomości, obrazy, akcje i obligacje. Jest wiele możliwości na inwestycję swoich pieniędzy. W poniższym artykule dowiesz się, czy warto włożyć pieniądze w monety inwestycyjne.

Numizmatyka jako inwestycja - czym są monety bulionowe?

Moneta bulionowa to inaczej moneta inwestycyjna lub lokacyjna. Monety tego typu są wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna czy pallad. Już sam kruszec nadaje monecie wartości.

Niektóre monety cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie (sprawdź takie monety jak Golden Eagle, Krugerrand, czy też Filharmonicy Wiedeńscy). W przeciwieństwie do monet okolicznościowych i kolekcjonerskich, monety bulionowe nie mają ograniczonego nakładu. Najczęściej wagę monety podaje się w uncjach (uncja trojańska/jubilerska to w przybliżeniu 31,1 gramów).

Pierwszą monetą bulionową na świecie jest wspomniany już Krugerrand (wybijany w RPA), który zaczęto wybijać w roku 1967. Do roku 1980 Krugerrand stanowił 80% wszystkich monet bulionowych na świecie. Polską monetą bulionową jest Orzeł Bielik, wybijany od roku 1995.

Aby rozpoznać, czy dana moneta jest bulionowa, należy spojrzeć na znaki, które są na niej wybite. Najważniejsze znaki na monetach bulionowych to waga, kruszec i jego próba oraz rok bicia monety. W przeciwieństwie do monet okolicznościowych i kolekcjonerskich, na monetach bulionowych nie widnieje wartość nominalna. To kruszec determinuje wartość danej monety inwestycyjnej.

Czy warto inwestować w monety bulionowe?

Wiele osób uważa, że nie jest to opłacalny zakup. Należy jednak pamiętać, że monety bulionowe są idealnym sposobem na zabezpieczenie swoich pieniędzy. W czasach kryzysów gospodarczych i finansowych, waluta bardzo często potrafi tracić na wartości. Jeżeli natomiast spojrzymy na kurs złota w ostatnich dekadach, zauważymy, że jego wartość jest stabilna i powoli rośnie. Wynika z tego, że inwestycja w złoto jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na lokatę swoich pieniędzy. Warto również wspomnieć, że przy zakupie złotych monet bulionowych jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku VAT od zysku.

Inwestowanie w złoto

Monety okolicznościowe i kolekcjonerskie - jak w nie inwestować?

Monety, które są wykonane ze szlachetnych kruszców zawsze posiadają wartość minimalną, która równa jest cenie danego metalu. Przy monetach kolekcjonerskich mówimy jeszcze o tak zwanym dodatku numizmatycznym. Na wartość kolekcjonerską składa się ilość egzemplarzy dostępnych na rynku, stan monety oraz jej popyt.

W celu odpowiedniej inwestycji należy zawsze posiadać solidną wiedzę na temat przedmiotu, w którym lokujemy swoje pieniądze. Często zdarza się, że moneta okazuje się fałszywa lub nie warta swojej ceny. Zawsze warto porównać cenę z innymi egzemplarzami dostępnymi na rynku. Jeżeli nie mamy jednak takiej możliwości, najlepiej udać się do specjalisty, który doradzi nam przy zakupie.

Aby pogłębić swoją wiedzę na temat numizmatów, warto zaopatrzyć się w specjalne katalogi i książki na temat monet. Zawarte w nich informacje na pewno pomogą nam w odpowiedniej inwestycji.

Inwestowanie w monety

Na co zwracać uwagę przy inwestycjach w monety?

Najważniejszym atutem każdej monety jest jej unikalność. Przy zakupie danego egzemplarza zawsze patrzmy na wielkość emisji. Logicznym jest, że im mniej egzemplarzy danej monety zostało wybitych, tym większą wartość ona posiada. Innym, ważnym czynnikiem (zwłaszcza przy monetach okolicznościowych) jest ich tematyka. W Polsce dużą popularnością cieszą się monety z wizerunkiem Jana Pawła II - wybite między innymi z okazji beatyfikacji. Pamiętajmy również, że numizmat to nie tylko moneta - może to być również medal, odznaczenie czy też banknot.

Dane z życia wzięte

Jest wiele przykładów, dzięki którym dowiemy się, że opłacalność inwestycji w monety jest wysoka. Popularnością w ostatnich latach cieszy się między innymi 100 dukatów z wizerunkiem Zygmunta III Wazy. Na początku roku 2018 została sprzedana w Stanach Zjednoczonych za 2,16 milionów dolarów. Był to jeden z sześciu znanych egzemplarzy tej monety. Dziesięć lat wcześniej kosztowała 1,38 miliona dolarów. Jeszcze wcześniej 100 dukatów z Wazą było wystawiane za około 100 tysięcy dolarów i moneta ta nie cieszyła się w zupełności popularnością.

Istnieją jednak sytuacje odwrotne, gdzie podaż danej monety zwiększa się poprzez odkrycia np. archeologiczne. Więcej egzemplarzy dostępnych na rynku automatycznie zmniejsza ich cenę. Przykładem z Polski są odnalezione w 2015 roku denary z wizerunkiem Bolesława Śmiałego i Bolesława Krzywoustego.

Dziękujemy za profesjonalną pomoc przy pisaniu zespołowi Numimarket - www.numimarket.pl - serwis, na którym znajdziesz oferty największych polskich sklepów numizmatycznych.

Ocena: 5.0

Komentarze