Ile Polacy płacą za ogrzewanie domów?

Ogrzewanie domuCo ciekawe, tylko 10% gospodarstw domowych w Polsce ogrzewanych jest przy wykorzystaniu energii elektrycznej. W 23% domów ogrzewanie generowane jest węglem. Pozostałe gospodarstwa korzystają z innych źródeł. Jak się okazuje, ogrzewanie pochłania 22% całej energii, jaka jest zużywana w domach. Resztę pochłania mycie, gotowanie, sprzątanie, oświetlenie, włączanie różnego rodzaju sprzętów i tym podobne czynności.

Polska a Europa

Energia zużywana w Polsce nie jest na wyjątkowo wysokim poziomie. Można nawet potwierdzić, że jej wskaźnik jest nieco niższy niż średnia dla wszystkich krajów europejskich. Każde gospodarstwo domowe prowadzone w Polsce wykorzystuje średnio 21 GJ energii. Średnia statystyczna dla domów w całej Europie to 22 GJ. Wartość ta jest uwarunkowana głównie położeniem geograficznym. Dla przykładu Portugalczycy wykorzystują jedynie 10 GJ, Hiszpanie 13 GJ, ale Niemcy już 27 GJ, a Finowie aż 39 GJ.

Ciekawostką jest fakt, że Polacy płacą za zużytą energię, w tym tę potrzebną na ogrzewanie jakieś 4 tysiące złotych w skali każdego roku. I tutaj wiele zależy od rodzaju wykorzystywanej energii. Warto wziąć pod uwagę, że grzejemy przecież nie tylko energią elektryczną, ale również gazem, węglem kamiennym, drewnem.

Ogrzewanie polskich domów

Zależności widoczne są przede wszystkim, jeśli pod uwagę weźmiemy różne tereny naszego kraju. Węglem ogrzewanie uzyskuje się przede wszystkim w gospodarstwach wiejskich. Prądem lub gazem ogrzewanie generowane jest w miastach. Warto podkreślić, że pod względem rozbudowania sieci ciepłowniczej i elektroenergetycznej jesteśmy w czołówce. Spośród wszystkich krajów europejskich wyprzedzają nas jedynie Niemcy.

Nadchodzą zmiany

Restrykcyjne ograniczenia unijne sprawiają, że coraz więcej polskich gospodarstw nie używa węgla do generowania ogrzewania. Musimy wiedzieć, że Polska zajmuje niechlubne, jedno z ostatnich miejsc, kiedy pod uwagę weźmiemy smog. To nad naszymi miastami unosi się go najwięcej, a dopuszczalne normy dotyczące zanieczyszczeń są przekroczone nawet kilkaset razy.

Polskie domy czeka prawdziwa rewolucja. Do 2025 roku palenie w domu węglem kamiennym ma być całkowicie zakazane, a gospodarstwa muszą zamienić piece węglowe na te ekologiczne. To zresztą dlatego wzrasta u nas popularność domów pasywnych, czyli tych energooszczędnych. Chociaż taka inwestycja jest droższa, to patrząc na długi czas ich wykorzystania, z całą pewnością się zwraca. Stawiając dom pasywny, jego właściciele oszczędzają na generowanej energii, tak do ogrzewania, jak i ciepłej wody czy prądu, którym zasilane są sprzęty domowego użytku. To także dobry kierunek w kwestii ochrony środowiska. W domach pasywnych energia generowana jest naturalnie, na przykład przy wykorzystaniu solarów słonecznych. Sama konstrukcja takich nieruchomości pozwala zachowywać wytworzone we wnętrzu ciepło oraz zapobiega jego uciekaniu na zewnątrz. Domy pasywne są już powszechne w całej zachodniej Europie. Tam buduje się je już tradycyjnie.

Autor - www.ecohauser.pl.

Komentarze

http://pogotowie-gazowe24.pl
Zakładając w domu system centralnego ogrzewania warto zastanowić się nad zakupem wysokiej jakości urządzeń. Pozwoli to na uzyskanie najlepszych wyników cieplnych, a przy tym zmniejszy koszty eksploatacji pieca, co spowoduje zwiększenie oszczędności.