Grafik czasu pracy - kiedy należy zacząć go układać oraz co uwzględnić?

Grafik czasu pracyWłaściwie sporządzony grafik pracy to podstawa, jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie firmy i mieć samych zadowolonych klientów. Harmonogram czasu pracy pozwala nam bowiem tak rozplanować pracę poszczególnych pracowników, aby zoptymalizować wydatki oraz zapewnić firmie prawidłowe funkcjonowanie.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę układając harmonogram czasu pracy?

Rozpocznij pracę nad grafikiem około 20. dnia każdego miesiąca

Większość przedsiębiorców zabiera się za układanie grafika około 20. dnia każdego miesiąca. To dobry wybór! Jest to bowiem czas, kiedy wiemy już mniej więcej, jakie zadania stoją przed naszą firmą w kolejnym miesiącu. Dzięki temu, możemy dopasować godziny pracy poszczególnych pracowników tak, aby zrealizować w terminie wszystkie firmowe cele.

Nie odkładaj układania grafiku pracy na ostatnią chwilę!

Oczywiście, każdy przedsiębiorca powinien znaleźć optymalny dla niego czas, który poświęci na harmonogram czasu pracy. Należy mieć jednak na uwadze, żeby nie zostawiać tego zadania na ostatnią chwilę. Grafik czasu pracy wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania i przemyślenia, co będzie już praktycznie niemożliwe, jeśli zabierzemy się za jego sporządzanie w ostatnich dniach miesiąca. Także nasi pracownicy powinni z odpowiednim wyprzedzeniem poznać godziny swojej pracy, aby i oni mogli się właściwie zorganizować. Co miesięczne sporządzanie grafiku czasu pracy można sobie znacznie ułatwić korzystając z serwisu GrafikOptymalny.pl.

Poznaj przepisy dotyczące czasu pracy

Przy układaniu grafiku musimy obowiązkowo uwzględnić obowiązujące normy prawne zawarte w Kodeksie Pracy. Regulują one np. ile godzin i dni w miesiącu mogą pracować poszczególni pracownicy, a także ile dni wolnych im przysługuje. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą surowe kary pieniężne, które sięgać mogą nawet do 30 tys. zł.

Uwzględnij potrzeby swoich pracowników

Układając harmonogram czasu pracy, powinniśmy wziąć pod uwagę także potrzeby oraz prośby naszych pracowników. Każdy z nich ma bowiem swoje życie i obowiązki rodzinne, które warto uwzględnić, jeśli zależy nam na dobrej jakości pracy naszych podwładnych oraz ich szacunku. W tym celu możemy poprosić pracowników o wypisanie na osobnej kartce dni, które chcieliby mieć wolne od pracy. Warto dopilnować dostarczenia tych informacji przez pracowników już w połowie miesiąca, aby mieć więcej czasu na dokładne przestudiowanie sytuacji i zaplanowanie przyszłego grafiku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o właściwym planowaniu czasu pracy firmy, skorzystaj z informacji o tym, jak stworzyć optymalny harmonogram czasu pracy na GrafikOptymalny.pl.

Komentarze