Faktoring dla małych firm - czy warto z niego skorzystać?

Współczesny faktoringFaktoring staje się coraz bardziej popularną usługą wśród przedsiębiorców. Jest to przede wszystkim alternatywa dla kredytów i innych zobowiązań, pozwalająca firmom zachować płynność finansową.

Przez wiele lat lokalne przedsiębiorstwa nie miały dostępu do takich usług, jednak zaczyna się to zmieniać. Czy warto skorzystać z faktoringu dla małych firm?


Na czym polega faktoring?

Na czym polegają usługi faktoringowe? Jest to działalność skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców stosujących odroczone terminy płatności. Zobowiązanie, które nie zostało jeszcze pokryte przez klienta, może zostać odsprzedane faktorowi. W takiej sytuacji usługodawca otrzymuje część wartości faktury (może to być od 60 do 90%), natomiast resztę uzyska w momencie, gdy płatnik ureguluje wszystkie należności. Jest to dobre rozwiązanie pod względem utrzymania płynności finansowej firmy.

Faktoring teraz także dla małych firm

Jeszcze kilka lat temu na korzystanie z takich usług mogły pozwolić sobie tylko niektóre przedsiębiorstwa. Powodem były duże wymagania faktorów, m.in. roczny obrót rzędu kilku milionów złotych oraz stała liczba klientów. Coraz więcej firm obniża te progi, a ich usługi stają się dostępne także dla lokalnych inwestorów.

Faktoring - jakie niesie korzyści?

Dlaczego warto skorzystać z usługi faktoringu dla małych firm? Jest to rozwiązanie, które sprawia, że przedsiębiorcy nie muszą ponosić wielu dodatkowych kosztów. Jak dotąd, dla mniejszych działalności nieterminowe spłaty należności oznaczały potrzebę zaciągnięcia kredytu. Wszystko po to, by móc funkcjonować bez zakłóceń i mieć możliwość zaopatrzenia się np. w materiały do produkcji. Wadą takiego rozwiązania są jednak odsetki. W przypadku faktoringu firma wykorzystuje własne środki, które do tej pory były zamrożone w postaci nieopłaconych faktur. Takie rozwiązanie to korzyść dla klienta, który nie musi spieszyć się z opłatą. Zyskuje także firma korzystająca z faktoringu. Wydłużony termin spłaty to duże udogodnienie podnoszące atrakcyjność oferowanych usług.

Dodatkowe usługi

Faktoring dla małych firm (oferowany przez monevia.pl) to poza podstawową działalnością również dodatkowe usługi. Wśród nich jest np. możliwość sprawdzenia czy nasz przyszły partner biznesowy jest wypłacalny. Jest to dobry sposób by zabezpieczyć się przed potencjalnymi problemami i stratami finansowymi. Dodatkowo, faktoring nie musi dotyczyć wszystkich transakcji, a przedsiębiorca ma możliwość wyboru, którą z faktur odsprzedać.

Komentarze