ETF - czym jest i jak w nie inwestować?

Fundusz inwestycyjnyETF (z ang. Exchange Traded Fund) to rodzaj funduszów inwestycyjnych, które w świecie finansowym są produktem poniekąd nowym.

W Stanach Zjednoczonych fundusze te zostały wprowadzone w 1993, po siedemnastu latach zostały zaimportowane również do Polski. Obroty instrumentami ETF odbywają się niemalże identycznie, co inwestycje na giełdzie. Sam proces inwestowania w ETF-y, z technicznego punktu widzenia, wygląda tak samo, jak inwestowanie w akcje.

Jakie w takim razie są różnice i na czym polega specyfika tych funduszów inwestycyjnych?

Po pierwsze, fundusz inwestycyjny typu ETF niejako naśladuje wybrany indeks. Weźmy za przykład fundusz Lyxor ETF, który naśladuje WIG20. Fundusz stanowi swego rodzaju odzwierciedlenie tego indeksu, ponieważ już w założeniu składa się on ze zdywersyfikowanego portfela akcji spółek, które wchodzą w skład naśladowanego indeksu. Główną zaletą ETF jest fakt, że w przeciwieństwie do innych funduszy inwestycyjnych są one tak proste w inwestowaniu, jak akcje, a jednocześnie bardzo transparentne. Warto również dodać, że w Polsce ETF wciąż jednak „raczkuje”. Z pomocą przychodzą w tym momencie domy maklerskie, które świadczą również usługi doradztwa i pomocy przy powierzaniu swoich pieniędzy funduszom inwestycyjnym.

Oferta ETF-ów

W zasadzie już powszechnie w ofercie domów maklerskich, spotkać można ETFy zagraniczne. Do najpopularniejszych obecnie zagranicznych funduszy inwestycyjnych tego typu należą ETF iSchares MSCI Taiwan czy ETF iPATH S&P 500. Wymienione ETF cieszą się tak dużą popularnością oczywiście nie bez powodu. Wynika to z faktu, że zagraniczne rynki, takie jak chiński i amerykański, są obecnie najszybciej rozwijającymi się rynkami finansowymi na świecie, pozostawiając w tyle rynki europejskie.

Sprawdź także:

W praktyce, inwestowanie w ETF jest bardzo proste. Dlaczego się jednak opłaca? ETF daje nam możliwość inwestycji w cały wybrany przez nas sektor danej gospodarki. Danej, bo przecież nie trzeba się ograniczać tylko do inwestowania w Polsce. W Ameryce rynek ETF jest bardzo popularny, o czym świadczyć może również ukute już amerykańskie powiedzenie: "give me a thing and I will find you ETF for it!" Inwestowanie w cały sektor, przy założeniu, że gospodarka danego państwa płynnie się rozwija i będzie się rozwijać, daje wspaniałe możliwości dla inwestycji zwłaszcza długoterminowych, np. o charakterze odłożenia kapitału na lepszą emeryturę. Należy przy tym pamiętać, że inwestycje tego typu niosą ze sobą ryzyko utraty kapitału.

Ocena: 5.0

Komentarze