E-learning przyszłością edukacji biegłych rewidentów, czyli o nowoczesnych metodach szkoleń obligatoryjnych

E-learningBiegły rewident to zawód, który cieszy się dużym uznaniem i szacunkiem. Nic dziwnego - wykonywać go mogą tylko osoby o nieposzlakowanej opinii i niekarane, które mogą pochwalić się wyższym wykształceniem, rozległą wiedzą z wielu dziedzin, a także posiadające odpowiednie doświadczenie zawodowe. Na tym jednak nie kończą się wymagania dotyczące otrzymania - i utrzymania tytułu biegłego rewidenta. Aby zostać biegłym rewidentem trzeba zdać 10 pisemnych egzaminów.

Później należy przechodzić regularne szkolenia. Część z nich musi być w formie obligatoryjnych kursów, a część ma być w ramach samokształcenia (zakres tematów do wyboru jest tu dużo szerszy). Okazuje się, że coraz większą popularnością cieszy się kształcenie w formie e-learningu Dlaczego ta metoda jest tak wygodna i efektywna oraz gdzie można poznać ofertę e-learningowych szkoleń obligatoryjnych?

Szkolenia obligatoryjne, czyli biegli rewidenci zawsze z najświeższą wiedzą

Zgodnie z uchwałą Krajowej Rady Biegłych Rewidentów każda osoba, która chce się tytułować biegłym rewidentem, musi w tak zwanym "okresie rozliczeniowym", który trwa trzy lata, odbyć w sumie 120 godzin lekcyjnych nauki. Co najmniej 72 godziny mają być zaliczone jako szkolenia przeprowadzone przez jednostkę uprawnioną. Pozostałe 48 godzin może być przeznaczone na tak zwane samokształcenie. Bardzo ważne jest również to, że nauki nie można odkładać na ostatnią chwilę, bo zgodnie z uchwałą w każdym roku trzeba odbyć co najmniej 24 godziny lekcyjne - 16 godzin szkoleń obligatoryjnych oraz 8 godzin samokształcenia.

Szkolenia obligatoryjne - słuszne intencje, a nie tylko kolejny formalny wymóg

Warto poświęcić chwilę na omówienie zasadności wprowadzenia takich zasad. W żadnym razie nie należy ich traktować jako przykrego obowiązku. Wręcz przeciwnie, każdy biegły rewident powinien traktować szkolenia obligatoryjne jako szansę na rozwój kompetencji w swoim - prestiżowym i wymagającym zaufania społecznego – zawodzie. Kolejną kwestią, na którą każdy biegły rewident powinien zwrócić uwagę, jest fakt, że przepisy oraz interpretacje, którymi posługują się w swojej codziennej pracy, również ulegają zmianom. Żeby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, musi być z nimi zaznajomiony. Z jednej strony, potrzeba dokształcania w tym zawodzie powinna być więc naturalna, ale z drugiej szkolenia obligatoryjne gwarantują, że każdy biegły rewident dysponuje podobną wiedzą i godnie może reprezentować ten zawód.

Samokształcenie biegłych rewidentów

O ile wymóg udziału w szkoleniach obligatoryjnych jest jasny, o tyle ten dotyczący samokształcenia wymaga już pewnego wyjaśnienia. Jak bowiem rozumieć samokształcenie? Wiadomo, że za takie nie może być uznana samodzielna nauka, bo zaliczenie wymaganej liczby godzin trzeba potwierdzić w składanym w PIBR oświadczeniu. Jakie więc formy nauki uznawane są za samokształcenie w ramach szkoleń obligatoryjnych? Jest ich całkiem dużo, więc każdy biegły rewident będzie mógł wybrać formę, która najbardziej mu odpowiada. Samokształceniem może być między innymi udział w konferencjach, praca dydaktyczna lub naukowa, uczestnictwo w studiach, studiach trzeciego stopnia lub podyplomowych, udział w pracach nad aktami prawnymi, prowadzenie kursów lub wykładów, a także jedna z najciekawszych możliwości, czyli nauka na odległość - e-learning.

E-learning, czyli wygodna i efektywna metoda kształcenia obligatoryjnego biegłych rewidentów

E-learning to metoda, która powinni zainteresować się przede wszystkim biegli rewidenci, którzy narzekają na chroniczny brak czasu. Dzięki e-learningowi można bowiem dokształcić się w dowolnym miejscu i czasie - nie trzeba szukać luki w swoim kalendarzu, bo można to zrobić wieczorem, w weekend lub inny dzień wolny od pracy. Jest to również metoda bardzo efektywna, bo nauka odbywa się w komfortowych warunkach, a w chwili, gdy koncentracja spada i osoba ucząca się zaczyna czuć, że nie przyjmuje już wiedzy z odpowiednią uwagą, można zrobić sobie przerwę i wrócić do nauki za jakiś czas lub w ogóle innego dnia. E-learning to również idealna metoda dla tych biegłych rewidentów, którzy w natłoku codziennych obowiązków po prostu nie mieli czasu na kształcenie lub po prostu o nim zapomnieli. Dostęp do platform e-learningowych jest całodobowy, więc wymaganą liczbę godzin można wypracować dosłownie w ostatniej chwili. Po zakończeniu kursu, do uczestnika zostanie przesłany certyfikat potwierdzający uczestnictwo.

E-learning dla biegłych rewidentów - gdzie szukać użytecznych kursów?

Pomimo tego, że e-learning jest sam w sobie bardzo wygodną i efektywną formą samokształcenia, nie oznacza to, że dobrym pomysłem jest zdecydować się na naukę na dowolnej platformie. Podobnie jak w wypadku tradycyjnych kursów, również e-learning różni się programem, czy ogólną jakością kształcenia. Wybierając najlepszy, nie tylko spełni się wymóg odbycia wymaganej liczby godzin samokształcenia, ale również zdobędzie się przydatną w codziennej pracy wiedzę. Przykładem e-learningu, którym zdecydowanie warto się zainteresować, jest ten z linku: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/szkolenia-obligatoryjne-e-learning-2016,142/. Przygotowany został pod auspicjami jednego z największych koncernów audytorskich i doradczych, czyli EY (dawniej Ernst & Young).

Dokształcanie obowiązkiem biegłego rewidenta, e-learning - najlepszym wyborem

Pod koniec 2017 roku zakończył się trzyletni okres rozliczeniowy. Na początku 2018 roku zaczął się następny, a to oznacza, że każdy z ponad 7000 biegłych rewidentów w Polsce będzie musiał ponownie przejść wyznaczoną liczbę godzin nauki. Zdecydowanie warto tę pulę godzin zrealizować w ramach wygodnego i efektywnego e-learningu.

Ocena: 5.0

Komentarze