Monity - czym są i jak ich uniknąć?

MonitWnioskowanie o pożyczkę jest bardzo proste. Nieco trudniej jest z jej spłatą szczególnie wtedy, gdy pożyczymy więcej, niż planowaliśmy. W wyniku nieuwagi możemy dostać monit. To wezwanie do zapłaty, które ma nas zmobilizować do regulacji zaległości. Jak można go uniknąć? Wystarczy, że będziemy spłacali raty naszej pożyczki zgodnie z otrzymanym harmonogramem. Jakie możemy wyróżnić rodzaje monitu i czy dokument ten przerwie bieg przedawnienia naszego długu?

Monit - poznaj definicję słowa

Zastanawiasz się, co to jest monit? To przedsądowe wezwanie do zapłaty. Innymi słowy, jest to przypomnienie o konieczności uregulowania niespłaconych pożyczek, kredytów czy innych płatności. Dokument ten może mieć różną postać.

Kiedy monit może trafić przed nasze oczy? Monit trafi do nas przede wszystkim wtedy, gdy nie będziemy wywiązywali się z umowy podpisanej np. z firmą pożyczkową, tym samym będziemy zalegali z płatnościami. Wezwanie do zapłaty jest pierwszym środkiem, którego używa pożyczkodawca w momencie, kiedy dostrzega z naszej strony problem z terminowym regulowaniem płatności. Jako, że firmy pożyczkowe doskonale rozumieją sytuację, w jakiej może znaleźć się ich klient, nie uciekają się od razu do działań komorniczych. Dają szansę pożyczkobiorcom na poprawienie swojej sytuacji, tym samym spłatę długu. Jedną z takich firm jest PozyczkaOk.pl.

Należy pamiętać, że niespłacone raty pożyczki często są wynikiem zapominalstwa. Niestety jeśli świadomie nie wywiązujemy się z umowy, otrzymane przez nas monity będą dowodem w sądzie, który potwierdzi nasze działanie. Każde wezwanie do zapłaty powie sądowi o tym, że mieliśmy szansę na poprawę naszej sytuacji, ale z niej nie skorzystaliśmy.

Jakie rodzaje monitów wyróżniamy?

Monit może do nas trafić na kilka sposobów, jednocześnie może przybierać różną postać. Pamiętajmy, że będziemy musieli ponieść koszt dostarczenia nam informacji o zaległościach w spłacie. Dla każdej formy monitu koszt ten jest inny. Wyróżniamy:

  • monit pisemny - jest to najczęściej spotykana postać wezwania do zapłaty. Monit pisemny wysyłany jest zwykle listem poleconym, aby zapobiec jego zagubieniu. Otrzymanie monitu spowodowane jest zaleganiem z płatnością powyżej 30 dni. Koszt, jaki będziemy musieli ponieść w tym przypadku, to 20-40 zł.;
  • monit elektroniczny - jest to najtańszy sposób poinformowania dłużnika o zaległościach w spłacie pożyczki. Monit elektroniczny to koszt 2-5 zł. Jest to również najszybsza forma dostarczenia informacji o zadłużeniu. Monit elektroniczny wysyłany jest za pomocą wiadomości SMS lub e-mail. Dłużnik natychmiast dowie się o tym, że powinien uregulować zaległości;
  • monit telefoniczny - forma ponaglenia do zapłaty stosowana wtedy, gdy monit elektroniczny nie przyniesie skutku. Klient o swoim zadłużeniu informowany jest telefonicznie. Należy pamiętać, że monit telefoniczny niesie z sobą wysokie koszty. Wykonanie połączenia do klienta to 10-50 zł. Dłużnik będzie musiał ponieść ten koszt nawet wtedy, gdy nie odbierze połączenia od konsultanta.

Czy istnieje sposób na uniknięcie monitów?

Gdy myślimy o wzięciu pożyczki, musimy być pewni naszej decyzji. Pożyczki są kosztowne i jeśli nasza zdolność kredytowa nie wygląda pozytywnie, pożyczka może przynieść nam sporo problemów. Co jeśli sięgnęliśmy po pożyczkę, ale nie chcemy otrzymać monitu?

Najlepszą metodą na uniknięcie monitu jest terminowa regulacja zadłużenia. Bardzo ważne jest zatem to, aby biorąc pożyczkę dokładnie analizować swoje domowe wydatki i każdego miesiąca odkładać kwotę, która posłuży na spłatę pożyczki. Warto pamiętać o tym, aby od firmy finansowej pożyczyć wyłącznie tyle, ile potrzebujemy. Wnioskowanie o wyższe kwoty mija się z celem. Pożyczkobiorcy nierzadko mają problem z oddaniem dużej ilości pieniędzy.

Warto wiedzieć, że istnieje konsolidacja pożyczek. Przyda się ona osobom, które posiadają kilka pożyczek jednocześnie i mają problem z ich terminową spłatą, który wynika chociażby z zapominalstwa. Konsolidacja polega na połączeniu kilku zadłużeń w jedno. Warunki jego spłaty będą korzystniejsze, a czas na spłatę pożyczki będzie dłuższy. Dzięki jednemu terminowi spłaty pożyczki łatwiej będzie nam o niej pamiętać. Dobrze jest ustalić sobie konkretny dzień na uiszczanie opłaty w ramach pożyczki. Może być nim np. dzień naszej wypłaty lub czas, w którym płacimy za czynsz lub abonament. Wtedy na pewno nie zapomnimy o spłacie należności, tym samym unikniemy monitu.

Czy wezwanie do zapłaty przerywa bieg przedawnienia?

Często dzieje się tak, że nie mając z czego spłacić obecnej pożyczki, bierzemy w tym celu kolejną. Nieumiejętne sięganie po produkty oferowane przez sektor pozabankowy może doprowadzić do spirali zadłużenia. W dalszej kolejności może nas spotkać windykacja czy egzekucja komornicza. Warto jest jednak wiedzieć, że nasz dług może ulec przedawnieniu. Co to oznacza w praktyce?

Przedawnienie długu to anulowanie obowiązku spłaty pożyczki zaciągniętej w przeszłości. Może ono nastąpić po trzech latach od wyznaczonego w umowie pożyczkowej lub kredytowej terminu spłaty pożyczki. Należy pamiętać, że otrzymanie monitu nie przerywa biegu przedawnienia. Jeśli dostaniemy więc wezwanie do zapłaty, czas przedawnienia możemy liczyć nadal.

Bieg przedawnienia może przerwać np. zawezwanie do próby ugodowej, złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności lub o wszczęcie egzekucji czy zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu układowym lub upadłościowym. Przerwanie przedawnienia możliwe jest również przez wszczęcie mediacji, a także wtedy, gdy dłużnik uzna roszczenie.

Komentarze