Czym są mobilne finanse?

Finanse mobilneDzięki rozwojowi różnych technologii coraz więcej rzeczy możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Bardzo dużą popularnością cieszy się bankowość internetowa. Mobilne finanse pozwalają na zarządzanie kontem, robienie opłat, płacenie za zakupy, a nawet korzystanie z pożyczek online.


Mobilne finanse

Mobilne finanse są usługą oferowaną przez banki, a także prywatne firmy pożyczkowe. Pozwalają one na dostęp do konta (i innych usług finansowych) przy pomocy urządzenia mobilnego z dostępem do internetu oraz dedykowanej aplikacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób na całym świecie. W Polsce w 2019 roku z mobilnych finansów korzystało już ponad 13 milionów ludzi.

Mobilne finanse pozwalają m.in. składanie wniosków i przydzielenie pożyczki. Na takie rozwiązanie zdecydowały się głównie prywatne firmy pożyczkowe. Jedną z nich jest Net Credit, która na polskim rynku działa od 2011 roku. Aby pożyczyć pieniądze, należy utworzyć konto użytkownika oraz wypełnić wniosek online na stronie https://www.netcredit.pl.

Dzięki mobilnym finansom zyskuje się także dostęp do swojego konta osobistego. Przy pomocy jednego kliknięcia można wysyłać przelewy do innych osób, przelewać pieniądze na konto oszczędnościowe, sprawdzać historię transakcji oraz saldo rachunku. Aplikacja pozwala także na wygenerowanie kodu do płatności BLIK, zmianę PIN-u karty oraz zablokowanie, gdy dojdzie do jej zgubienia lub kradzieży. Klient danego banku posiada również natychmiastowy dostęp do obsługi klienta i działu pomocy.

Na rynku działa także kilka banków, które nie mają swojej fizycznej placówki. Wszystkie operacje wykonywane są wyłącznie przy pomocy aplikacji na urządzeniu mobilnym lub komputerze. Także zawarcie umowy odbywa się zdalnie (fizyczne dokumenty są dostarczane w późniejszym czasie przez kuriera).

Czy mobilne finanse są bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy mobilne finanse są bezpieczne. Dostęp do aplikacji ma tylko osoba, która zna hasło, login i kod PIN. Gdy będą one nieprawidłowe, podczas nieautoryzowanego logowania urządzenie zostanie zablokowane. Ma to uchronić finanse na wypadek, gdyby doszło do zgubienia lub kradzieży urządzenia mobilnego.

Niestety zdarza się, że oszuści wysyłają fałszywe linki (najczęściej za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS) z prośbą o podanie hasła do konta bankowego. Warto pamiętać, że banki i prywatne firmy pożyczkowe nigdy tego nie robią. Dlatego podejrzanych wiadomości nie należy otwierać, a fakt ich otrzymania należy zgłosić do odpowiedniej instytucji.

Komentarze