Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowaLokata bankowa jest bardzo popularnym sposobem oszczędzania pieniędzy. Popularnością cieszy się choćby z tego względu, że jest to bezpieczne rozwiązanie dla każdego portfela.

O pieniądze ulokowane na lokacie nie trzeba się bać, bo nawet, jeśli bank ogłosi upadłość, co oczywiście zdarza się bardzo rzadko, to pieniądze klienta wrócą do niego, a to dlatego, że gwarantuje to Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata bankowa jest umową między klientem banku a bankiem. Na jej zasadzie klient zakłada konto w danym banku, wpłaca na nie określoną sumę pieniędzy i czeka na zyski. Im więcej pieniędzy się wpłaci, tym większe będą zyski z lokaty. Tak w skrócie można określić, jak wygląda lokata.

Ważne jest to, że decydując się na lokatę trzeba dobrze się zastanowić nad tym, czy taka forma oszczędzania będzie odpowiednia, a to z tego względu, że wpłaconych pieniędzy nie można wypłacić w określonym czasie. Jeśli w umowie klient zobowiązuje się, że nie wypłaca pieniędzy przez dwa miesiące, to nie może tego zrobić. Po tym okresie może wypłacić wpłaconą kwotę powiększoną o odsetki. Jeśli zrobi to wcześniej, wiąże się to z zerwaniem umowy z bankiem i w częstych sytuacjach grozi to nawet zapłaceniem pokaźnej kary.

Klienci mogą wybierać spośród wielu lokat. Do dyspozycji są lokaty krótkoterminowe, długoterminowe,o różnym oprocentowaniu,odnawialne, nieodnawialne i wiele innych. Najkrótszy termin lokaty to najczęściej dwa miesiące a najdłuższy 60 miesięcy. Mówiąc o lokatach krótkoterminowych, to ich oprocentowanie jest zazwyczaj stałe, a dla lokat o długich terminach bank zazwyczaj proponuje oprocentowanie zmienne.

Bank indywidualnie dobierze rodzaj lokaty do klienta tak, żeby sposób oszczędzania był wygodny, by nie nadwerężał jego portfela, by klient osiągnął satysfakcjonujące zyski w odpowiednim czasie.

Komentarze

Radosław
Polecam fajne porównanie dla wzrokowców http://extralokaty.pl/ranking-lokat/