Co wybrać przy zakupie samochodu - kredyt czy leasing?

Zakup samochoduWiele osób zastanawia się, które z rozwiązań będzie bardziej korzystne: kredyt samochodowy czy leasing? To bardzo ważne pytanie, szczególnie jeśli prowadzi się początkujący lub niewielki biznes.

Gdy rozkręcamy dopiero swoją działalność gospodarczą lub gdy prowadzimy małe albo mikro przedsiębiorstwo liczymy się z każdą złotówką. Zakup nowego samochodu może stanowić więc nie lada wyzwanie. Z tego powodu często decydujemy się na auta używane, a wręcz wysłużone. W efekcie, jesteśmy zmuszeni dokonywać wielu napraw, wymieniać stare części, co pociąga za sobą kolejny koszty. Zdecydowanie lepiej jest wydać trochę więcej - nawet na używany samochód, ale w bardzo dobrym stanie - i zaoszczędzić w przyszłości.

Biorąc kredyt na zakup samochodu - stajemy się właścicielem pojazdu od razu. Oczywiście, pożyczka zaciągnięta w banku ma swoje koszty, wymaga wielu formalności i obciąża naszą zdolność kredytową. Można jednak rozłożyć płatność na tyle rat, aby nie obciążały one zbytnio budżetu. Z leasingiem jest nieco inaczej. Decydując się na ten krok, musimy pamiętać, że właścicielem samochodu jest firma leasingowa, od której de facto wynajmujemy pojazd, uiszczając co miesiąc określoną opłatę, nazywaną przez wiele osób również ratą za auto. Płacimy regularnie, według umowy. Po zapłacie ostatniej raty - możemy zdecydować: albo odkupujemy samochód od firmy leasingowej za niewielki procent jego wartości lub decydujemy się na leasing kolejnego auta, bez problemów ze sprzedażą samochodu. Leasing nie obciąża też naszej historii kredytowej. Co ważne, cała procedura wymaga minimum formalności oraz zaangażowania ze strony klienta - większością spraw (np. odebraniem samochodu od dilera czy zarejestrowaniem go w urzędzie komunikacyjnym) zajmuje się doradca leasingowy. Pozostają jeszcze koszty związane z zapłatą za wymarzony samochód.

Tu mamy dwa wyjścia. Możemy sprawdzić ofertę w kilku bankach oraz w firmach leasingowych, a następnie je porównać. Możemy również wykorzystać takie narzędzie, jak kalkulator leasingu. To sposób na orientacyjne zestawienie kosztów obu rozwiązań. Kilka znanych firm leasingowych, np. CLS oferują samodzielne przeprowadzenie takiej symulacji za pośrednictwem ich strony internetowej. Kalkulator raty leasingowej działa w sposób intuicyjny. Wystarczy za pomocą suwaków, ustawić liczbę rat, okres spłaty oraz wpisać wartość pojazdu. Program natychmiast wyświetli wysokość miesięcznych opłat. Jeśli więc interesuje nas leasing kalkulator będzie najszybszą formą, która pozwoli na porównanie dostępnych opcji.

Ocena: 5.0

Komentarze