Co warto wiedzieć o faktoringu eksportowym?

Faktoring eksportowyFaktoring to dynamicznie rozwijająca się usługa finansowa, z której każdego roku korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców. Wraz z rozwojem faktoringu powstaje wiele usług, które są dostosowane do potrzeb określonej grupy odbiorców. Czytaj dalej i poznaj więcej pożytecznych informacji na temat faktoringu.

Choć dwa główne rodzaje faktoringu: faktoring właściwy oraz faktoring niepełny, stanowią zdecydowaną większość rynku faktoringu, to nie warto zapominać o odrębnych usługach faktoringowych, które skutecznie pomagają przedsiębiorcom. Firmy transportowe mają swój faktoring dla transportu, a przedsiębiorstwa eksportujące swoje produkty lub usługi mogą skorzystać z faktoringu eksportowego.

Czym jest sam faktoring?

Faktoring to usługa polegająca na finansowaniu faktur sprzedaży towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. W faktoringu nie ma znaczenia kategoria przedmiotu sprzedaży (mogą to być zarówno usługi, jak i towary), jak również termin płatności za dokonaną sprzedaż (odroczona sprzedaż może wynosić zarówno tydzień, jak 45 dni). Środki finansowe w ramach faktoringu otrzymuje faktorant, czyli firma korzystająca z usług faktoringowych. Proces faktoringu jest realizowany przez instytucje finansowe zwane faktorami.

Faktoring polega na wypłacie środków finansowych, najczęściej w dwóch nierównych ratach.

Pierwsza pula środków finansowych w ramach faktoringu, polega na wypłacie tzw. zaliczki, która może wynosić nawet 90 procent wartości widniejącej na fakturze sprzedaży. Druga pula środków finansowych zostaje wypłacona w terminie płatności, która widnieje na fakturze.

W przypadku faktoringu właściwego (zwanego także faktoringiem pełnym) istnieje także dodatkowa wartość – przeniesienie ryzyka niewypłacalności z faktoranta na faktora. Dzięki temu firma korzystająca z usług faktoringowych może otrzymać 100 procent wartości sprzedaży nawet wtedy, gdy realny nabywca nie zapłacił nawet złotówki.

Na czym polega faktoring eksportowy?

Faktoring eksportowy umożliwia szybki dostęp do gotówki zamrożonej na fakturach z odroczonym terminem płatności, ale także wstępną weryfikację klientów na zagranicznych rynkach. Decydując się na współpracę z profesjonalnymi faktorami, przedsiębiorstwa zyskują wsparcie w weryfikacji prawa oraz lokalnych zwyczajów handlowych, jednocześnie chroniąc się przed wahaniami kursów walutowych.

Faktoring eksportowy to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy w swej działalności zajmują się eksportowaniem produktów lub usług poza granice naszego kraju, a także firm, które potrzebują szybkiej spłaty faktur. Warto rozważyć faktoring eksportowy w sytuacji, gdy chce się rozszerzyć rynek zbytu. Faktoring eksportowy stanowi także kompleksową pomoc w weryfikacji kontrahentów na zagranicznym rynku i pozwala kompleksowo monitorować płatności. W przypadku nieterminowych kontrahentów, którzy nie regulują terminowo należności, faktor zajmuje się monitoringiem oraz windykacją ewentualnych należności, co pozwala przedsiębiorcy na zaoszczędzenie zasobów finansowych i ludzkich.

Komentarze