Co to jest windykacja polubowna?

Windykacja polubownaWindykacja nie zawsze polega na bezkompromisowym egzekwowaniu należności. Zanim udamy się do sądu należy rozważyć polubownie rozwiązać sprawę z dłużnikiem. Istnieje kilka sposobów jak to zrobić i nie jest to aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać.


1. Na czym polega windykacja polubowna?

Windykacja polubowna, inaczej miękka, jest to jeden ze sposobów na odzyskanie pieniędzy od dłużnika bez udziału sądu. Brak płatności może spowodować przerwanie płynności finansowej w naszej firmie oraz inne kłopoty z tym związane. Kiedy kolejne dni terminu spłaty mijają można rozpocząć próbę "dogadania się". Jeśli skontaktujemy się mailowo, telefonicznie, wyślemy list lub stawimy się osobiście u dłużnika, może to przyspieszyć proces odzyskania zaległej wpłaty. Może okazać się, że zalegający nie ma środków na spłatę w terminie. W takiej sytuacji można rozważyć rozłożenie zadłużenia na raty.

2. Kiedy stosować windykację polubowną?

Jeśli dłużnik nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań płatniczych warto spróbować zażegnać spór ugodowo. Jest to dobre rozwiązanie aby zachować poprawne relacje między nami a zobowiązanym. Warto wtedy, na przykład, wyznaczyć nowy termin płatności. Możliwe, że nie przyniesie to oczekiwanego efektu i zadłużony będzie ignorował nasze próby kontaktu. Kiedy po próbie polubownego rozwiązania sporu zadłużony nie wykaże chęci współpracy, należy sięgnąć po inne środki. W tej sytuacji, można przypomnieć mu o konsekwencjach takiego działania.

Negatywnym skutkiem uchylania się od spłaty długu jest:

 • skierowanie sprawy do sądu
 • znalezienie się na giełdzie długów
 • znalezienie się w rejestrze dłużników
 • utrata wizerunku zadłużonej firmy
 • utrata zaufania klientów
 • przekazanie sprawy do komornika

3. Jakie są znane wymówki dłużników aby nie płacić długu?

Aby wywinąć się od płacenia długu często możemy usłyszeć o trudnej sytuacji życiowej lub poważnych problemach zdrowotnych zadłużonego. Zazwyczaj wymyślają oni różne strategie, które pomogą im przedłużyć czas spłaty. Zadłużeni dają sobie przyzwolenie na przeciąganie terminów płatności, przez co spłata może ciągnąć się w nieskończoność. Najpopularniejszymi wymówkami aby nie płacić długu w terminie są:

 • choroba (własna lub rodziny)
 • niespodziewany wyjazd
 • problemy w firmie

Czasami łatwo sprawdzić czy wymówki te pokrywają się z rzeczywistością. Jeśli, na przykład, księgowa jest na urlopie można zadzwonić do firmy i zapytać kto obecnie zajmuje się finansami. Natomiast, jeśli dłużnik twierdzi, że nagle zachorował, a w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia z wakacji, na których właśnie przebywa, widzimy, że używa on wymówki aby przedłużyć sobie termin spłaty. Można wtedy podjąć dalsze kroki aby odzyskać pieniądze.

4. Zalety i wady samodzielnej windykacji polubownej

Może być tak, że nie chcemy powierzać sprawy zadłużenia osobom, które zajmują się takimi sprawami profesjonalnie. Istnieje wtedy możliwość windykacji na własną rękę. Aby ściągnąć samodzielnie dług od nierzetelnego kontrahenta, potrzebujemy konkretnej wiedzy jak skutecznie to zrobić. Czy warto rozwiązywać sprawy zadłużenia samodzielnie? Warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Próba samodzielnego odzyskania długu oznacza wzięcie pełnej odpowiedzialności za nasze działania. Pierwszym krokiem, aby to zrobić jest windykacja polubowna. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, że pominięcie tego kroku może kosztować nas dużo nerwów, czasu i pieniędzy. Windykacja polubowna może być prostsza. Już kilka tysięcy przedsiębiorców się o tym przekonało korzystając z Vindicat.pl.

Z racji, że całą operację ściągnięcia długu przeprowadzamy samodzielnie, trzeba pamiętać, że:

 • jest to najtańsze rozwiązanie.
 • Dodatkowym atutem takiej decyzji jest fakt, że zyskujemy doświadczenie i wiedzę na przyszłość w przypadku podobnego problemu z nierzetelnymi dłużnikami.
 • Co ważne, takie działanie umożliwia zachowanie dobrych relacji z dłużnikiem, ponieważ nie jest on nękany przez zatrudnioną przez nas firmę windykacyjną. Dzięki temu może on w przyszłości zdecydować się na ponowną współpracę z nami.

Samodzielna windykacja nie jest jednak całkowicie pozbawiona ryzyka. Istnieją negatywne aspekty takiego rozwiązania, między innymi:

 • musimy poświęcić sprawie bardzo dużo czasu, żeby załatwić wszystko na wysokim poziomie. Podczas gdy sprawą mogłaby zająć się firma windykacyjna, my moglibyśmy zająć się obowiązkami związanymi z naszą firmą.
 • Dodatkowo musimy ciągle pamiętać o działaniach jakie musimy regularnie podejmować i robić wszystko w terminie.
 • Jeśli decydujemy się na samodzielną windykację po raz pierwszy istnieje duża szansa na popełnienie wielu błędów. Może to spowodować, że cały proces okaże się porażką a my tylko straciliśmy czas.
 • Istnieje ryzyko, że dłużnicy potraktują nas niepoważnie i nieprofesjonalnie. Kiedy w cały proces nie jest zaangażowana firma windykacyjna lub prawnik, dłużnicy mogą zwyczajnie zlekceważyć sprawę.

Podsumowanie

Działania windykacji polubownej mogą okazać się korzystne zarówno dla dłużnika, jak i wierzyciela. Pozwala to obu stronom uniknąć kosztownego i męczącego postępowania sądowego. Pomimo, że windykacja polubowna ma na celu rozstrzygnięcie sporu w sposób kompromisowy, trzeba pamiętać, że trzeba być konkretnym i konsekwentnym w swoich działaniach.

Artykuł powstał dzięki vindicat.pl - odzyskujemy pieniądze z niezapłaconych faktur: program do windykacji, kancelaria windykacyjna.

Komentarze