Ceny mieszkań w Warszawie spadają. To dobry czas na zakup własnego M

Spadające ceny mieszkańObecna sytuacja gospodarcza nie napawa optymizmem. Niemniej, pandemia może okazać się idealnym czasem, żeby kupić mieszkanie. Od początku pandemii, czyli od marca bieżącego roku, trwa korekta cen ofert na warszawskim rynku mieszkaniowym. Sprawdź, czy powinieneś teraz kupić własne M, czy może lepszym pomysłem będzie zaczekanie na rozwój sytuacji.

W maju ceny ofertowe mieszkań w Warszawie spadły o 2,3 proc.

Według raportu SonarHome w maju ofertowe ceny na warszawskim rynku mieszkaniowym spadły o 2,3 proc. Obniżka ta przebiegła zgodnie z rynkowymi przewidywaniami. Obecnie średnia cena za metr kwadratowy w Warszawie oscyluje na poziomie 10 676 zł na rynku pierwotnym.

Stawki cen ofertowych w Warszawie zaczęły nieznacznie spadać już od marca. Mimo to wciąż są zauważalnie wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost cen ofertowych mieszkań na rynku pierwotnym w stolicy wyniósł 8,1 proc. r/r. Nominalnie podwyżka ta wyniosła 801 zł/mkw. Tak duży wzrost spowodowany był przede wszystkim dużym, 5-procentowym wzrostem cen ofertowych w lutym 2019 roku.

Coraz mniej ofert na rynku. Warto się pospieszyć z zakupem

Pandemia nie wpłynęła na drastyczny spadek cen. Niemniej, koronawirus znacząco obniżył liczbę ofert dostępnych na rynku pierwotnym. Jeszcze w kwietniu 2020 roku na rynku dostępnych było aż 81 838 ofert, przy czym w maju ofert tych było już zaledwie 26 407. Jak widać, liczba dostępnych mieszkań spadła aż o 67 proc.!

Największy spadek liczby ofert odnotowano w dzielnicy Wawer. Liczba ofert spadła tam o 10,7 proc. Minimalny wzrost liczby dostępnych ofert odnotowano w dzielnicy Wesołej, na Woli oraz na Żoliborzu. Obecnie najwięcej mieszkań wystawionych na sprzedaż znajdziemy na Mokotowie (4715 ogłoszeń). Najmniejszą liczbę ofert znajdziemy w Rembertowie (170). Wyjątkowo ciekawą ofertę mieszkań na Woli i na Mokotowie oferuje deweloper Dantex.

Gdzie w Warszawie zapłacimy więcej, a gdzie mniej?

Oczywiście najwięcej za mieszkanie przyjdzie nam zapłacić w Śródmieściu. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi na tym obszarze aż 14 932 zł, czyli o 3,4 proc. więcej niż średnia cena na całym warszawskim rynku pierwotnym.

Średnia cen mieszkań w Warszawie spadła najmocniej na lewym brzegu Warszawy. Największy spadek odnotowały mieszkania położone na Wawrze, gdzie w maju średnia cena za metr kwadratowy oscylowała w granicach 7144 zł. Z kolei w sąsiadującej z Wawrem dzielnicy Wesoła średnie ceny ofertowe wzrosły o 5,5 proc., uzyskując wartość 8793 zł/mkw.

W centralnych dzielnicach odnotowano niewielki wzrost średnich cen za metr kwadratowy. Na Woli wzrost ten wyniósł 0,5 proc. m/m (12 028 zł/mkw.), na Żoliborzu 1,4 proc. m/m (12 847 zł/mkw.), a na Mokotowie odnotowano spadek o 1,8 proc. m/m, uzyskując średnią cenę 11 586 zł/mkw.

Obecnie wyjątkowo atrakcyjnymi i popularnymi miejscami do zakupu mieszkania w stolicy są przede wszystkim dynamicznie rozwijająca się Wola, Mokotów, Żoliborz oraz Wawer.

Komentarze