Caravaning - tanie wakacje czy kosztowne hobby?

CaravaningWakacje w kamperze są niezapomnianą przygodą zarówno dla singli i par, jak i dla rodzin. Własny dom na kółkach pozwala swobodnie przemieszczać się pomiędzy różnymi miejscami i spędzać w każdym z nich tyle czasu, ile się chce. Ile kosztuje caravaning? Czy wakacje w kamperze są na każdą kieszeń?

Zakup kampera nie dla każdego

Zakup nowego kampera to ogromny wydatek dla większości polskich rodzin. Samochód kempingowy prosto z salonu w zależności od wyposażenia kosztuje od 100 do 250 tysięcy złotych. Modele z dodatkowymi udogodnieniami mogą kosztować jeszcze więcej, osiągając zawrotne ceny kilku milinów złotych. Jeżeli chce się zaoszczędzić na zakupie pojazdu, można zdecydować się na pojazd używany. Aby go nabyć, wystarczy posiadać już 30-40 tysięcy złotych. Za tę sumę kupi się dobrze utrzymany kamper w wieku 15-20 lat. Ze względu na sposób użytkowania samochodów kempingowych, większość z nich ma niski przebieg pomimo wieku. Bez względu na to, czy wybiera się nowy, czy też używany pojazd, powinno się go ubezpieczyć - w tym celu warto wybrać polisę https://www.insurancefactory.co.uk/specialist-vehicle-insurance/motorhome-insurance.

A co z wynajmem kamperów?

Kamper na wakacje można nie tylko kupić, ale i wynająć. Wynajem samochodu kempingowego to wydatek 300-500 złotych za dobę. Jest to koszt podobny do opłaty za nocleg w przeciętnym pensjonacie, gdyż w kamperze mieści się zwykle od 4 do 6 osób. Jeżeli wybiera się wynajem na dłuższy okres (np. 14 dni), cena za dobę jest obniżana. Do kosztów wypożyczenia kampera powinno się doliczyć wysokość opłat za paliwo. Zwykle pojazdy tego typu spalają od 10 do 15 litrów paliwa na każde 100 km.

Ile kosztuje pobyt na kempingu?

Pobyt na polu kempingowym jest niedrogi. W zależności od wybranego kempingu za dobę postoju płaci się od 30 do 50 złotych. Dodatkowo do ceny postoju dolicza się stałą opłatę za prąd - przeciętnie wynosi ona 10 złotych za dobę. Możliwe jest również nocowanie „na dziko” lub korzystanie z uprzejmości osób prywatnych, które zgodzą się na bezpłatne ustawienia kampera na ich działce.

Czy caravaning może być tani?

Koszty związane z zakupem lub wynajem kampera są niemożliwe do uniknięcia, lecz wydatki związane z caravaningiem można obniżyć. Przede wszystkim warto dbać o stan techniczny pojazdu i garażować go w czasie zimy, by przedłużyć jego żywotność. Ponadto powinno się wybierać niedrogie i kompleksowe polisy, takie jak https://www.insurancefactory.co.uk/specialist-vehicle-insurance/campervan-insurance. Dzięki nim, w razie awarii pojazdu sporo się zaoszczędzi i dodatkowo zyska się ochronę na terenie całej UE.

Ocena: 5.0

Komentarze