Być vatowcem czy nie być - oto jest pytanie

VATZakładasz firmę? Przygotowując biznesplan, możesz nie tylko wybrać formę opodatkowania, lecz także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy powinieneś zostać vatowcem. Na co musisz zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Zanim zaczniesz zarabiać, prowadząc działalność gospodarczą, musisz podjąć wiele decyzji. Od twoich wyborów zależy wiele, m.in. to, czy będziesz konkurencyjny. Jak to możliwe? Dziś podział na rachunki i faktury jest już nieaktualny, bo każdy przedsiębiorca wystawia faktury. Problem jednak w tym, że niektórzy klienci koniecznie chcą, aby firma, z którą współpracują, wystawiła im fakturę uwzględniającą podatek VAT. Być może właśnie dlatego zastanawiasz się, czy nie lepiej byłoby, gdybyś zdecydował się na VAT. W jakich sytuacjach takie rozwiązanie rzeczywiście będzie korzystniejsze?

VAT a forma opodatkowania

Jako osoba rozważająca założenie działalności gospodarczej, możesz się gubić w zagadnieniach podatkowych. Niektórzy błędnie utożsamiają wybór formy opodatkowania z decyzją o pozostaniu vatowcem. W pierwszym przypadku zapewne będziesz wybierał wśród trzech najpopularniejszych form opodatkowania, czyli podatku liniowego, podatku dochodowego na zasadach ogólnych i ryczałtu.

Jeżeli chodzi o VAT, to musisz mieć świadomość, że jest to odrębna danina. Jako osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, wcale nie musisz od razu być vatowcem. Jak to możliwe? Przepisy w tej kwestii nie pozostawiają miejsca na domysły - tylko w niektórych przypadkach będziesz musiał od razu pobierać i przekazywać podatek VAT na konto właściwego urzędu skarbowego.

Kim będą twoi klienci?

Zastanawiając się, czy bycie vatowcem będzie dla ciebie opłacalne, musisz wziąć pod uwagę to, z kim częściej będziesz współpracował. Twoimi klientami będą głównie osoby fizyczne? W takiej sytuacji stosunkowo rzadko będziesz proszony o wystawienie faktury VAT. Co innego, gdy będziesz współpracował z przedsiębiorcami. Większość z nich preferuje kontrahentów wystawiających faktury VAT.

Gdy mowa o podatku VAT, to pamiętaj, że zawsze doliczasz go do ceny netto. Czy to oznacza, że możesz być mniej konkurencyjni niż pozostali przedsiębiorcy działający w tej samej branży? Nie - takie myślenie jest częste, ale błędne, pod warunkiem jednak, że twoimi klientami będą głównie osoby wystawiające faktury VAT. W takiej sytuacji podatek, który doliczysz tytułem VAT, będą mogli sobie odliczy - radzi ekspert serwisu www.praca-gliwice.info.

Jak duże będziesz miał wydatki?

Są firmy, w których wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są bardzo duże. Czy będziesz ponosił wydatki co miesiąc? W jakiej kwocie? To pytanie również musisz sobie zadać, zastanawiając się, czy warto być vatowcem. Jeżeli będziesz miał spore koszty, to bycie vatowcem będzie bardzo opłacalne. Pamiętaj, że kupując w sklepie np. papier do drukarki, faktycznie płacisz również VAT, a będąc vatowcem, będziesz mógł go odliczyć.

Jeżeli twoja firma nie będzie miała dużych, stałych wydatków, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Wówczas możesz zastanawiać się, czy opłaca ci się być vatowcem, bo taki wybór o czym trzeba pamiętać - wiąże się z konieczności wypełniania dodatkowych dokumentów.

Nie możesz się zdecydować? Poradź się specjalistów

Jeżeli chodzi o VAT, to podjęcie decyzji, czy opłaca ci się zostać vatowcem, nie zawsze jest łatwe. Mając wątpliwości, powinieneś skonsultować się ze specjalistami. Otrzymując od wybranego przez siebie biura rachunkowego wyliczenia, łatwiej będzie ci podjąć decyzję. Tu kalkulacje są bardzo wskazane - konkretne liczby najlepiej bowiem przemawiają do wyobraźni.

Komentarze